Social Media w Polsce w 2014 – trendy i prognozy

Czwartkowe spotkania Social Media to jedna z moich ulubionych imprez branżowych. Niedawno ich organizatorzy poprosili mnie o przedstawienie prognoz i przewidywań na temat Social Media w 2014 rokun podczas mikołajkowego spotkania podsumowującego ostatnie 12 miesięcy. Wbrew własnym zasadom, zgodziłem się. Taka futurologia to samobójstwo, bo potem nic się nie sprawdza i można się pośmiać…


Mimo wszystko odważyłem się wskazać kilka trendów dotyczących blogów, Facebooka i innych serwisów społecznościowych, które wydają się ważne. W prezentacji wykorzystałem opracowania Sotrender Research Team, m.in. raport przygotowany na VI Kongres Online Marketing oraz Fanpage Trends, czyli nasze cykliczne raporty porównujące marketing na Facebooku w różnych kategoriach produktowych.

Facebook – trendy i prognozy: reklama, Edge Rank i obsługa klienta

Zakładam, że w przyszłym roku zmieni się niewiele. Gros działań i większość budżetów reklamowych będzie nadal koncentrować się na Facebooku, choć w coraz większych stopniu będą przesuwane z tworzenia aplikacji na zakup reklam. Znaczenie będą miały zarówno kolejne zmiany w algorytmach porządkujących treść na Facebooku (Edge Rank), jak i rozwój nowych form reklamy efektywnościowej.

Duże firmy, zwłaszcza usługowe, będą w większym stopniu wykorzystywać kanały społecznościowe w obsłudze klienta, przykładając coraz większą wagę do udzielania odpowiedzi i rozwiązywania problemów użytkowników. Jednocześnie coraz więcej będzie spójnych i popularnych działań wizerunkowych znanych osób, czasem wspieranych przez sponsorujące je marki.

Blogi, Pinterest, Instagram…

Poza Facebookiem coraz więcej uwagi będą przyciągały serwisy oparte na komunikacji wizualnej, jak Instagram czy Pinterest, a może nawet Tumblr. Trudno jest powiedzieć, czy Twitter będzie zyskiwał popularność, zwłaszcza że w Polsce zyskał trochę „gębę” środowiska polityków, dziennikarzy i nastoletnich miłośniczek talentu Justina Biebera. Wiele marek wykorzysta w marketingu blogi i blogerów. Blogerzy będą nadal występować w programach telewizyjnych i wydawać książki, a zarazem – często będą deprecjonowani przez dziennikarzy i media widzących nowych konkurentów.

Sotrender też przygotowuje się do zmian

Jeśli chcecie wiedzieć, jak Sotrender przygotowuje się do zmian, obserwujcie nas 🙂 W najbliższych dniach zaprezentujemy światu Sotrender Console, nasz nowy produkt przeznaczony do zarządzania komunikacją w social media i wspierania obsługi klienta. A już w styczniu 2014 r. zaprosimy wybranych klientów do testów nowej aplikacji, przeznaczonej do optymalizacji kampanii reklamowych na Facebooku, m.in. przez automatyczne tworzenie i testowanie wielu wersji kreacji. Stay tuned!

 Zobacz prezentację na temat trendów w social media w 2014 r. 

Do góry
Do góry

Podobne posty