Kolorowy październik niestety już za nami, czas więc rozpocząć sezon na czytanie #FanpageTrends pod ciepłym kocem. Na szczęście jesienna pora deszczowa raczej nie grozi nudą, jako że Sotrenderowe wykresy rosną jak grzyby po deszczu! Abyście mieli jeszcze więcej do czytania, do październikowego wydania FanpageTrends dołączyliśmy wyniki kategorii Regiony. Dochodząc do siebie po szaleństwach irlandzkich nocy podczas Web Summit, zapraszamy do lektury!

Co w fanpagetrendsowym koszyku?

Październik w FanpageTrends to kontynuacja zmian rozpoczętych we wrześniu. Tak nam się spodobało analizowanie stron poświęconych regionom, że postanowiliśmy zająć się tym na dłużej. Począwszy od październikowego wydania FanpageTrends, działania prowadzone przez profile regionalne będzie można obserwować na bieżąco, dzięki rozszerzeniu raportu o dedykowaną im kategorię. Północ toczy zaciętą rywalizację z południem, a strony Mazur i Bieszczad, zajmujące pierwsze dwa miejsca w rankingu, mają po 40 tys. fanów. Chociaż Mazury to Cud Natury, wciąż jednak największy fanpage regionalny, czyli Bieszczady, góruje nad konkurencją w rankingu pod względem Interactivity Index.

Jeden z wpisów opublikowanych przez profil poświęcony Bieszczadom

Jeden z wpisów opublikowanych przez profil poświęcony Bieszczadom

We wrześniowym wydaniu raportu pojawił się nowy podział stron. Najważniejsze kategorie zajmują obecnie miejsce w pierwszym rzędzie kategorii FanpageTrends na stronie WWW i osobny rozdział w raporcie. Obok Ludzi jako najbardziej obszerne kategorie wyszczególniliśmy tam strony poświęcone Mediom, oddzielając je od stron Marek. Więcej na temat nowego podziału stron można przeczytać w artykule poświęconym poprzedniemu raportowi.

Październikowe Sotrender Research Insight to prawdziwa wisienka na torcie wykresów. Tym razem Sotrender Research Team postanowił przyjrzeć się bliżej zależności pomiędzy liczbą postów opublikowanych w miesiącu, a wynikiem Interactivity Index strony. Okazuje się, że nie zawsze duża liczba postów przekłada się na wysokie InI. Zajrzyjcie do Sotrender Research Insight, aby dowiedzieć się, jakie czynniki są kluczowe w przypadku walki o wysoką wartość Interactivity Index fanpage’a.

Robert Lewandowski zdobywa serca Facebookowiczów jeszcze szybciej niż bramki w kolejnych meczach. Liczba fanów jego strony przekroczyła już 2 mln osób, a tempo zyskiwania nowych zwolenników sugeruje, że już niebawem o swoją kondycję poważnie będą musieli martwić się Serce i Rozum, którzy królowali w rankingu nieprzerwanie od stycznia br. Jeżeli faktycznie się tak stanie, po raz pierwszy w historii raportu, największą polską stroną na Facebooku będzie fanpage poświęcony osobie. Warto jednak podkreślić, że bardzo liczne grono fanów Lewandowskiego pochodzi spoza Polski – co prawda Polacy stanowią największą grupę osób lubiących jego profil, ale jest ich “jedynie” 500 tys.

Na 10 miejsce rankingu największych polskich stron wdarł się przebojem fanpage TYLKO HITY! Oficjalnie zweryfikowana przez Facebooka strona w ciągu ostatniego miesiąca zyskała 900 tys. fanów. Prawdopodobnie stało się tak zapewne za sprawą połączenia stron filmowych w jedną dużą stronę, a świadczy o tym fakt, że aż 850 tys. nowych fanów przybyło stronie w ciągu niecałej doby – 4 i 5 października.

Sotrender nie zasypia danych w popiele

W październiku odwiedziliśmy XIV Kongres Badaczy Rynku i Opinii, gdzie opowiadaliśmy m.in. o narzędziach ułatwiających analizę do-it-yourself, które zabierają pracę badaczom i analitykom oraz o automatycznych obserwacjach zachowań przenoszących rynek badań w XXI wiek. Powiedzieliśmy również kilka słów o relacji firma-klient w czasach mediów społecznościowych i o kryzysach w social media. Zapraszamy na stronę Kongresu, gdzie można zapoznać się tematyką wystąpień Jana Zająca i Aleksandra Szulca.

Jak tylko ochłonęliśmy po Kongresie Badaczy, wybraliśmy się do Irlandii na konferencję Web Summit. W międzyczasie słuchania prezentacji, braliśmy udział w wielu warsztatach, a naszym stoisku można było zapoznać się lepiej z oferowanymi przez nas usługami. Przy okazji wizyty w Dublinie odwiedziliśmy również lokalne biuro Facebooka. Wróciliśmy stamtąd bogatsi o wiele technologicznych mądrości:

Wnętrze siedziby Facebooka w Dublinie

Wnętrze siedziby Facebooka w Dublinie

W międzyczasie analizowania, prezentowania, blogowania i podróżowania, staramy się również na bieżąco aktualizować nasze profile w serwisie Slideshare. Celowo używamy liczby mnogiej, ponieważ profile są dwa: polskojęzyczny i anglojęzyczny. Mamy nadzieję, że zajrzycie tam na chwilę, jak tylko skończycie czytać #FanpageTrends.

Co piszczy na Facebooku?

Październik na Facebooku minął przede wszystkim pod znakiem prosiątek z Makro Cash & Carry, które zdominowały news feedy użytkowników na dobre kilka dni. Reakcja sklepu na zaistniałą sytuację może stanowić świetny przykład radzenia sobie z kryzysem na Facebooku, który wyjątkowo, tym razem wcale nie wybuchł w weekend, za to rozszalał się z siłą małego tajfunu. Makro Cash & Carry zareagowało szybko i z humorem, nie rezygnując przy tym z uprzejmego profesjonalizmu. W wyniku kryzysu, co prawda wycofano ze sprzedaży bulwersujące zafoliowane prosięta, ale liczba fanów sklepu wzrosła. Media w tym przypadku bardziej informowały niż opiniowały, co również poskutkowało zwiększeniem popularności samej sieci. Szerzej problem Makro opisała na swoim blogu Monika Czaplicka. Wilk syty i prosiak cały, można rzec. 🙂

Sam Facebook stara się być jeszcze bardziej przyjazny reklamodawcom. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest wprowadzenie funkcji Custoom Audiences,  wcześniej dostępnej jedynie poprzez narzędzia takie jak Facebook API czy Power Editor, dzięki której łatwiejsze ma być skierowanie komunikacji na potencjalnych klientów oraz sprofilowanie tworzonych kampanii w oparciu o cele biznesowe firmy. Każdy posiadający uprawnienia administratora reklamodawcy ma od teraz możliwość korzystania z istniejącej listy klientów również na Facebooku.

W niektórych krajach Facebook nie jest już najpopularniejszym serwisem społecznościowym wśród młodzieży. Być może to właśnie presja wywołana przez młodych użytkowników rezygnujących z korzystania z serwisu spowodowała, że jego regulamin zmieniono tak, by był bardziej przyjazny nastolatkom. Jak możemy przeczytać na portalu TechCrunch, w październiku osobom poniżej 18-go roku życia umożliwiono publiczne udostępnianie treści, które jak dotąd było zablokowane. Kolejne miesiące pokażą, czy ruch ten był skuteczny i czy nieletni użytkownicy serwisu umieją sami zadbać o swoją prywatność.

  Zapraszamy do lektury październikowego raportu Fanpage Trends!