Za oknami jesień, a w Fanpage Trends zmiany w kategoriach, zamaszysty Lewandowski i wełniane buciki, które spowodowały prawdziwe trzęsienie ziemi w rankingach! Na Facebooku dla odmiany spokojniej, bo literówki z postów można już kasować po ich przypadkowym opublikowaniu. Zapraszamy do lektury pierwszego jesiennego raportu!

Fani znowu lubią, a buciki dla niemowląt podbijają świat

Po zeszłomiesięcznej stagnacji w rankingu największych polskich stron nadchodzi ożywienie. Robert Lewandowski zdobył w tym miesiącu 223 tys. fanów i przegonił tym samym Kwejk i Orange Polska. Jeszcze jeden taki wzrost i Lewy wykopie z trzeciego miejsca Demotywatory. Czy to się uda, pokażą kolejne miesiące. Rywalizację Roberta ze społecznościowymi gigantami śledzimy z większymi emocjami niż mecze polskiej reprezentacji.

Ogromne poruszenie wywołał post opublikowany przez Mother Power zawierający zdjęcie wełnianych dziecięcych bucików. Wpis zgromadził prawie 2 mln polubień, z czego większość pochodziła spoza Polski, a sama strona Mother Power zyskała imponującą liczbę 160 000 nowych fanów, co stanowi wzrost o 356%. Początkowo podejrzewaliśmy, że tak rewelacyjne wyniki Mother Power zawdzięcza promocji na rynkach zagranicznych, jednak niepubliczne statystyki strony pokazują, że strona nie wspierała swoich działań reklamami. W przyszłym tygodniu przyjrzymy się bliżej działaniom Mother Power i spróbujemy wyjaśnić, czemu zawdzięczają tak duży rozgłos.

Najbardziej interaktywny post opublikowany we wrześniu

Najbardziej interaktywny post opublikowany we wrześniu

Post Mother Power był oczywiście najlepszym postem w tym miesiącu, na uwagę zasługuje jednak fakt, że aż 3 z 5 najbardziej angażujących wpisów we wrześniu poświęcone były akcjom charytatywnym. W swoich działaniach siłę społeczności wykorzystały w tym miesiącu Fundacja DKMS Polska, profil SiePomaga oraz Ewa Chodakowska, która za pośrednictwem swojej strony zachęca do wspomagania Beaty Jałochy, fizjoterapeutki, na którą spadł samobójca. Okazuje się, że Facebook to nie tylko impreza, ale również miejsce prawdziwej mobilizacji w celu pomocy potrzebującym!

#Fanpage Trends zmienia się kategorycznie!

Jesienne Fanpage Trends nie zaskoczą Was wielością zmian za to ich rozmachem 😉 Podzieliliśmy dotychczasową kategorię Komercyjne na trzy inne kategorie, a mianowicie: Marki, Media i Ludzi. W tej pierwszej znajdą się wszelkie strony marek, produktów oraz sklepów. Druga obejmie wydawnictwa i programy, zarówno mediów tradycyjnych, jak i wirtualnych. W rankingu Ludzie zobaczymy, kogo, poza Robertem Lewandowskim, kochają Polacy. W raporcie wspomniane rankingi będą wyróżnione jako rankingi ogólne, ponieważ w tych trzech grupach znajdzie się zdecydowana większość stron. Oczywiście taki podział przenosimy również na stronę WWW, która w ostatnim czasie po raz kolejny przeszła drobny lifting. Mamy nadzieję, że korzysta się Wam z niej jeszcze wygodniej.

W rankingu Marek króluje telekomunikacja. Korony dla największego profilu wciąż spoczywają na głowach (?) Serca i Rozumu, za nimi na podium stoją dumnie Play i Orange Polska. Wśród Mediów największe są Radio ESKA, Filmweb i MTV Polska. Najbardziej popularnym Polakiem na Facebooku jest oczywiście Robert Lewandowski, który ma ponad dwukrotnie więcej fanów niż najbardziej popularni muzycy- Kamil Bednarek, Pezet i Grubson. Wygląda na to, że Polacy kochają rozmawiać przez telefon, słuchać radia i oglądać mecze. 😉

Facebook uspokaja administratorów

Koniec września przyniósł dobrą wiadomość dla administratorów stron na Facebooku, bowiem to właśnie wtedy portal umożliwił edytowanie opublikowanych już wpisów. Z pewnością zaoszczędzi to administratorom wielu stresów.

Edycja postów na Facebooku. Zdjęcie pochodzi z portalu AllFacebook.com

Edycja postów na Facebooku. Zdjęcie pochodzi z portalu AllFacebook.com

Korzystna dla marketerów będzie również zmiana algorytmu wyświetlającego reklamy, które mają być teraz jeszcze bardziej dopasowane do odbiorców. Dla reklamodawców oznacza to, że promowane przez nich treści trafią do większej liczby potencjalnych klientów.

Chociaż hashtagi nie wydają się mieć większego przełożenia na zasięg, Facebook promuje ich używanie i wprowadza nowe rozwiązania, które je wykorzystują. Administratorzy mogą zobaczyć sugestie konkretnych hashtagów do publikowanych treści. Podobnie działają powiadomienia, z których można się dowiedzieć, że temat jest aktualnie na topie.

Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być testowana jeszcze na niewielkiej grupie zakładka “Trending”, z której można się dowiedzieć jakie hashtagi są obecnie używane najczęściej. Czyżby Facebook, poprzez umożliwienie śledzenia na bieżąco aktualnych wydarzeń, faktycznie upodabniał się do Twittera?

Obraz pochodzi z witryny adambarrell.com

Zdjęcie pochodzi z witryny Adambarrell.com

Sotrender bloguje i analizuje

Na naszym blogu we wrześniu opublikowaliśmy dwa nowe artykuły. W połowie miesiąca przeanalizowaliśmy działania promocyjne prowadzone na Facebooku przez regiony, a następnie postanowiliśmy wyjaśnić, jak w prowadzeniu profilu może pomóc segmentacja behawioralna fanów. Jeśli jeszcze nie wiecie, który profil pierwszą pozycję zarówno w rankingu pod względem liczby fanów, jak również zaangażowania użytkowników wśród regionów, koniecznie przeczytajcie nasz raport o regionach na Facebooku.

Zachęcamy również do lektury naszego poradnika o zachowaniach fanów. Możecie się z niego dowiedzieć, czym różnią się poszczególne grupy użytkowników i jacy użytkownicy powinni przeważać w naszej grupie docelowej, by prowadzone przez nas działania były skuteczne. Wpis o segmentacji behawioralnej można przeczytać na blogu Sotrender.

Skuteczności komunikacji dotyczy także wrześniowa analiza z cyklu Sotrender Research Insight. W tym miesiącu Sotrender Research Team przyjrzał się długości postów i przeanalizował jej wpływ na zaangażowanie użytkowników. Okazało się, że długość postów jest ważniejsza niż ich typ! Dlatego z całego Sotrendera zachęcamy do lektury wrześniowego Sotrender Research Insight, w którym radzimy, ile znaków powinien zawierać post idealny.

A potem fruuuunie na Web Summit!

Pod koniec miesiąca ekipa Sotrendera wybiera się na międzynarodową konferencję Web Summit odbywającą się w Dublinie. Jednak jeszcze zanim wzbijemy się ponad chmury, chcielibyśmy udowodnić organizatorom imprezy, że jesteśmy najcięższej pracującym startupem na świecie! Dlatego prosimy o głosy – jeden mały klik, a może naprawdę wiele zmienić [kliknij tutaj i zagłosuj na Sotrender przyciskiem „Like”]

 Zapraszamy do lektury wrześniowego raportu Fanpage Trends!