Fanpage Trends lipiec 2013 – gorąco jak zawsze

lipiec

W nowym raporcie Fanpage Trends znowu zmiany. Skromna infografika rozpoczynająca raport zyskała zupełnie nowe oblicze i obecnie przedstawia więcej użytecznych danych. Teraz w mgnieniu oka dowiecie się, kto był w ostatnim miesiącu najlepszy. Mamy nadzieję, że przypadnie Wam do gustu, tak samo jak nam.

 

Letnie nowości

W najnowszym raporcie pojawiła się sekcja Sotrender Research Insight, w której w każdym miesiącu zespół Sotrender Research Team będzie przedstawiał krótkie analizy wybranego tematu. Tym razem na warsztat wzięliśmy to, czy marki telekomunikacyjne reagują na posty fanów i jak szybko to robią. Wiecie, który z profili radzi sobie w tej konkurencji najlepiej?

Poza tym do naszych comiesięcznych rankingów włączyliśmy profile międzynarodowe, które mają oddzielne strony dla różnych krajów. Facebook zapowiadał, że dostarczy dane o liczbie fanów poszczególnych stron, jednak dotychczas tego nie zrobił, za to Sotrender udostępnia je Wam już dziś! Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest porównanie polskich stron profili międzynarodowych z pozostałymi polskimi stronami. Niestety z przyczyn technicznych nie możemy pokazać danych z Polski dla profili, które prowadzą jedną międzynarodową stronę jedynie publikując posty dedykowane różnym krajom.

Co w Fanpage Trends?

Po dodaniu stron międzynarodowych, w niektórych rankingach można zaobserwować zmiany. Żywność po dodaniu polskich fanów Milki i Kit Kata awansowała o dwa miejsca w rankingu według wielkości, zamieniając się ze Sportem, w którym z kolei w lipcu działo się mniej niż w ostatnich miesiącach. Tym samym Żywność stała się czwartą największą kategorią stron po Muzyce, Celebrytach i E-commerce.

Chociaż pierwsza dziewiątka w rankingu największych polskich stron wygląda stabilnie, warto zwrócić uwagę na drugą część wykresu, gdzie znajduje się pięć stron wielkości od 1 do 1, 1 miliona fanów i tam właśnie toczy się walka. Z 10. miejsca Tymbark wykolegował Reserved, a Samsung Polska, który 10 lipca przekroczył milion fanów, przeskoczył Króla Juliana i Mc Donald’s Polska zajmując 12. miejsce rankingu.

Największy procentowy wzrost w tym miesiącu zaliczył fanpage Battlefield. Zdobył prawie 50 tysięcy fanów, co oznacza wzrost o 130%, choć premierę czwartej części gry zapowiedziano dopiero na 31 października.

Warto zwrócić uwagę na Baśki z Banku BGŻ. Młody, bo założony 14 maja, fanpage z zabawnymi treściami przegonił lidera rankingu banków, Bank Zachodni WBK. Strona rozwija się bardzo szybko (w lipcu powiększyła liczbę fanów o 46%). Ma już 125 tysięcy fanów, co oznacza już kilka tysięcy fanów więcej niż zdobył niekwestionowany do tej pory lider BZ WBK, a strona Basiek wciąż rośnie w dużym tempie. Trzeba tu zwrócić uwagę na zawartość strony – w przeciwieństwie do wyprzedzonych stron, nie znajdziemy tu komunikacji branżowej. Jedyną oznaką, że to strona banku są brand hero, czyli wiewiórki reklamujące BGŻ i logo banku pod każdym.

lipiec1

Zobacz fanpage Serce i Rozum.

Już nie w lipcu, bo 1. sierpnia, Serce i Rozum zostali pierwszą polską stroną z 2 milionami fanów, co uczcili specjalnym, dedykowanym Facebookowym fanom spotem. Dziś składamy serdeczne gratulacje, a więcej o tym sukcesie napiszemy w sierpniowym raporcie Fanpage Trends.

Nowe możliwości na Facebooku

Ważną dla firm zmianą jest rozluźnienie zapisu regulaminu Facebooka dotyczącego zdjęcia w tle. Zniesiono obostrzenia dotyczące umieszczania w nim tekstu – teraz może on zajmować dowolną powierzchnię. Co więcej, teraz może zawierać także „call to action”, czyli np. prośbę o polubienie profilu, może także informować o wydarzeniach lub promocjach.

Dla walczących o widoczność postów Facebook proponuje pewne ułatwienia. Promocja postów nawet dla mniej zaawansowanych użytkowników stała się nieskomplikowanym zabiegiem, ponieważ przy wyborze kwoty jaką chcemy przeznaczyć na promocję, Facebook automatycznie pokaże szacowany zasięg. Dla zwolenników bezpłatnych rozwiązań dobrą wiadomością jest pojawienie się po polubieniu strony lub naprowadzeniu kursora na przycisk „Like” okienka, w którym użytkownik szybko może zaznaczyć, że chce otrzymywać powiadomienia o nowych postach od strony.

lipiec2

Opcja dostarczania powiadomień pozwala na wzmocnienie widoczności postów bez zwiększania wyniku Edge Rank strony.

Warto zwrócić uwagę na ciekawą opcję wspierania promocji marek na Facebooku, jaką wnosi dodanie opcji „Naklejek“. Można ich używać podobnie jak emotikon, korzystając z tego samego menu chatu. Przedstawione obrazki są jednak większe i bardziej barwne niż dotychczasowo dostępne emotikony. Jak widać, już korzysta na takim zabiegu np. ekipa filmu Minionki Rozrabiają, którego bohaterowie mogą się pojawiać w rozmowach prywatnych. Z pewnością znalazłoby się także kilku rodzimych brand heroes, których podobizny fani chętnie wykorzystywaliby w komunikacji, np. popularne ostatnio Baśki BGŻ czy liderzy wśród polskich marek Serce i Rozum.

lipiec3

Naklejki używane w prywatnych konwersacjach mogą tak samo być przyjemnym dodatkiem jak i przydatnym narzędziem promocji

Komunikacja obrazkowa na Facebooku będzie miała coraz większe znaczenie. Po wprowadzeniu możliwości umieszczania grafik w komentarzach do postów warto przemyśleć jeszcze raz sposób kontaktowania się z fanami. Taki rodzaj komunikacji z pewnością wymaga dużego zaangażowania ze strony prowadzącego, ale można się spodziewać, że i fani odpowiedzą zaangażowaniem na podobnym poziomie.

Gorszą wiadomością dla niektórych jest usunięcie formatu postów – pytań, czyli prostych ankiet, dzięki którym wiele profili firmowych uzyskiwało bardzo duży zasięg. Szczególnym przykładem jest Home Broker, o którym pisaliśmy w czerwcowym raporcie. Również w lipcu fanpage zdążył wykorzystać swoją szansę i krótkie pytanie „Parter czy ostatnie piętro?” było najlepszym postem w swojej kategorii – z 4 razy wyższym Interactivity Index niż drugi w kolejności post serwisu Deccoria.pl. Obecnie alternatywą dla pytań pozostają aplikacje, które pozwalają na przeprowadzanie sond lub posty z pytaniem, na które fani odpowiedzą w komentarzach.

 Analizy, wskaźniki, statystyki

Na kilka dni z Facebookowych statystyk zniknął wskaźnik People Talking About This. Przypuszczenia, że Facebook miałby zrezygnować z użycia tego wskaźnika okazały się jednak błędne, wskaźnik jest z powrotem w zakładce Insights i jak co miesiąc w naszym raporcie.

Zainteresowanym pogłębianiem wiedzy na temat Facebookowych mechanizmów polecamy dostępny na blogu Sotrender artykuł „Zaangażowanie fanów na Facebooku – jak je mierzyć?”, gdzie opisujemy podstawowe wskaźniki oraz wyjaśniamy relacje pomiędzy zaangażowaniem a zasięgiem, czyli dotarciem do fanów. Z kolei w analizie „Zaangażowanie – gdzie mniejszy może więcej” pokazujemy, jak liczba zaangażowanych zależy od liczby fanów i komu łatwiej jest swoich fanów zaangażować.

Miesiąc po wprowadzeniu na Facebooku hashtagów sprawdziliśmy także, jak wpłynęło ono na zaangażowanie pod postami. Okazało się, że najbardziej angażujące są posty z dwoma hashtagami, a więcej naszych wniosków przeczytacie w artykule „Polskie marki nie doceniają #hashtagów na Facebooku”.

Zapraszamy do lektury całego lipcowego wydania raportu Fanpage Trends.

Do góry
Do góry

Podobne posty