Według wyników badania Megapanel z marca 2013 r., Twitter dociera obecnie do 2 mln Polaków. Szczególną popularność serwis zdobył zwłaszcza m.in. wśród przedstawicieli mediów. Sotrender Research Team przygotował zestawienie najpopularniejszych mediów na Twitterze w Polsce oraz ranking dziennikarzy, którzy zdołali zgromadzić największą liczbę obserwujących.

Okazuje się, że największe grono obserwatorów posiada Jarosław Kuźniar, prowadzący poranne pasmo TVN24 pt. „Wstajesz i wiesz”. Na podium znaleźli się również Konrad Piasecki z RMF FM oraz Tomasz Sekielski.

dzienn ost

Najpopularniejsi dziennikarze na Twitterze w Polsce

W kategorii mediów, największym zainteresowaniem cieszą się dwie stacje telewizyjne, które wyprzedziły tytuły prasowe. Na pierwszej pozycji znalazła się stacja MTV Polska, którą obserwuje ponad 270 tys. osób. Nieznacznie w tyle uplasowało się TVN24 z 258 tys. obserwujących. Trzecia w zestawieniu Gazeta Wyborcza może się pochwalić znacznie mniejszym gronem obserwujących, które tworzy blisko 130 tys. osób. Pozycję czwartą zajął tygodnik Newsweek Polska, który zgromadził 108 tys. fanów. Na miejscu piątym znalazła się pierwsza w zestawieniu rozgłośnia radiowa – Radio TOK FM, jednak grono jego obserwujących jest niemal dwukrotnie mniejsze od liczby fanów Newsweeka i wynosi blisko 53 tys. osób.

media-ost-3

Według badania Megapanel/PBI za marzec 2013, Twitter posiada w Polce już 10% zasięgu, czyli tyle, ile wynosi zasięg posiadających w Polsce silną pozycję serwisów, takich jak Goldenline.pl czy GG.pl. Jak to możliwe, że w serwisie o tak informacyjnym charakterze, największą popularność wśród polskich mediów zdobyła stacja muzyczna, dedykująca swoje treści raczej młodszym użytkownikom, a nie newsowa?

Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że Twitter zyskuje popularność wraz z postępem tzw. rewolucji mobilnej. Liczba smartfonów wzrasta również wśród młodszych użytkowników, dotychczas skupionych w obrębie Facebooka. Jednocześnie warto zauważyć, że największą popularnością na Twitterze cieszy się obecnie właśnie idol nastolatek – Justin Bieber z ponad 40 mln obserwujących oraz Lady Gaga i Katy Perry, których profile obserwuje odpowiednio 38 mln i 37 mln osób.

Gwiazdy estrady zdominowały nie tylko podium, ale niemalże całą pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych profili na Twitterze. Obok Biebera, Lady Gagi i Katy Perry, w dziesiątce znalazła się także Rihanna, Taylor Swift, Britney Spears oraz Justin Timberlake. Jedynym politykiem w dziesiątce użytkowników Twittera jest Barack Obama. Wśród pierwszych dziesięciu najpopularniejszych profili na Twitterze znalazły się również te należące do YouTube’a oraz Instagrama.

Wszystkich zainteresowanych bieżącym sprawdzaniem wyników profili na Twitterze zapraszamy do zarejestrowania się i wypróbowania Sotrendera podczas bezpłatnego okresu próbnego.