Od niedzieli Legia Warszawa oficjalnie jest Mistrzem Polski. Kibice warszawskiego klubu hucznie świętowali zwycięstwo zarówno na ulicach Warszawy, jak i na Facebooku. Jak wyglądała komunikacja klubu w dniu ostatniego meczu kolejki? Czy Legii udało się pobić zeszłoroczny wynik Śląska Wrocław, który niedawno przypominaliśmy?

W ubiegłym tygodniu sprawdzaliśmy, jakie treści najbardziej angażują fanów Legii i wyjaśnialiśmy, dlaczego świetnie radzący sobie na boisku warszawski klub, powinien popracować nad taktyką działania w mediach społecznościowych. Wszystko dlatego, że wpis informujący o zdobyciu przez Legię Mistrzostwa Polski sprowokował do polubienia lub skomentowania go prawie 8 tys. osób, co stanowiło 3% ogółu fanów, podczas gdy analogiczna informacja opublikowana rok temu na fanpage’u Śląska Wrocław wywołała relatywnie większe zaangażowanie. Post informujący o tym, że klub został Mistrzem Polski w 2012 roku zaangażował około 6 tys osób, co stanowiło niemal 13% ogółu fanów profilu.

Ponieważ jednak w tym sezonie mistrzostwo Legii zostało przesądzone na 2 kolejki przed końcem rozgrywek, byliśmy ciekawi, czy w dniu faktycznego uzyskania przez zespół mistrzostwa, Legioniści wyprzedzą zespół ze Śląska. Jak się okazało, mimo że wpis informujący o niedzielnym zwycięstwie Legii zaangażował więcej, bo ponad 9, 4 tys. osób, stanowiło to tylko 3, 5% ogółu kibiców profilu. legia wpis zwycięstwo W dniu zwycięstwa warszawskiego klubu, na Facebooku udzielało się ponad 13, 3 tys. kibiców klubu, co stanowiło 5% wszystkich fanów. W tym przypadku Śląsk Wrocław zdeklasował Legię, ponieważ w przypadku Wrocławian, liczba fanów zaangażowanych w dniu zwycięstwa, czyli 6 maja ub.r. wyniosła ponad 12, 7 tys., czyli aż 28, 7% ogółu.

W dniu zdobycia mistrzostwa przez Śląsk Wrocław, fanpage klubu polubiły 983 osoby. Warty zauważenia jest fakt, że prowadzący profil, w dniu zwycięstwa klubu zamieścił aż 23 nowe wiadomości. Rok później, w dniu oficjalnego ogłoszenia mistrzostwa Legii, fanpage warszawskiego klubu polubiło 500 nowych fanów, a moderator jego profilu zamieścił 18 wiadomości.

Jak widać, zarówno prowadzący profil Legii, jak i Śląska Wrocław stawiają na ciągłą komunikację z fanami. Aktywna strategia administratorów, oparta jest przede wszystkim na postach przypominających swoim charakterem komentarz sportowy oraz zdjęciach z kartoniad, opraw meczów i zwycięstw. Publikowanie dużej liczby postów każdego dnia przekłada się na rosnące zaangażowanie fanów obu klubów w społecznościowy doping.

Jednak jak się okazuje, pomimo przesądzonego wcześniej mistrzostwa Legii, liczba fanów klubu na Facebooku wzrosła w maju o nieco ponad 10 tys., podczas gdy największy społecznościowy konkurent Legii – Lech Poznań – zyskał 11, 3 tys. nowych zwolenników. Legia nadal ma więc wiele do nadrobienia, zarówno pod względem tempa przyrostu fanów, jak i odsetka zaangażowanych użytkowników.

Zainteresowanym piłką nożną, przypominamy, że więcej informacji na temat działań marketingowych prowadzonych na Facebooku przez kluby co miesiąc można przeczytać w kategorii „Kluby piłkarskie” w naszym raporcie „Fanpage Trends„.