W ostatnich dniach, podczas konferencji Sektor 3.0, mieliśmy przyjemność poprowadzić warsztaty na temat pomiaru działań organizacji pozarządowych w Internecie. Mówiliśmy o tym, jak w działaniach non-profit można stosować różne narzędzia analityczne. Przy okazji dowiedzieliśmy się mnóstwo o specyfice NGOs i poznaliśmy wiele osób prowadzących komunikację w social media na skalę, której mogłoby pozazdrościć wiele firm. W końcu działania trzeciego sektora wywołują emocje i zaangażowanie – a w mediach społecznościowych to właśnie one są kluczem do sukcesu.

Podczas naszych warsztatów mówiliśmy o narzędziach i serwisach służących mierzeniu, optymalizowaniu i analizowaniu działań w internecie, w tym w social media. Znając specyfikę organizacji non-profit, skupiliśmy się na narzędziach bezpłatnych i tanich. Opowiadaliśmy m.in. o analizie  ruchu na stronach internetowych, wykorzystaniu danych z zapytań w wyszukiwarkach (Google Trends), monitoringu social media i wreszcie – o tym jak można wykorzystać Sotrender w analizie i optymalizacji działań.

Staraliśmy się pokazać, że Trzeci Sektor może wykorzystywać profesjonalne narzędzia analityczne zarówno do poprawy własnych działań popularyzacyjnych, jak i tych mających na celu zbieranie funduszy lub budowanie relacji czy też pozyskiwania wolontariuszy. Za ich pomocą można także identyfikować potencjalnych partnerów i sponsorów oraz przedstawiać im wyniki i zasięg akcji.

 

Na konferencję, niezwykle profesjonalnie zorganizowaną przez przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, do Centrum Nauki Kopernik przybyły prawdziwe tłumy. Wydarzenie, podczas którego mogliśmy obserwować zapał i poświęcenie działaczy 3. sektora, zrobiło na nas naprawdę duże wrażenie. Dzięki przemyślanej organizacji konferencji, złożonej z trzech sesji powtarzających się warsztatów, ponad 300 uczestników mogło wziąć udział w kilku różnych panelach poświęconych takim zagadnieniom jak współpraca, komunikacja, fundraising czy zarządzanie.

Poznaliśmy wiele fantastycznych osób z organizacji prowadzących działania w internecie, poczynając od większych i mocno zinstytucjonalizowanych, jak Instytut Lecha Wałęsy czy WOŚP, przez równie znane Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, aż po mniejsze jak Fundacja Widzialni czy Fundacja Rzeczpospolita Rowerowa.

Na zakończenie wzięliśmy udział w panelu, podczas którego mogliśmy wspomnieć o naszych doświadczeniach ze współpracy z organizacjami pozarządowymi, takimi jak Instytut Spraw Publicznych, INSPRO, Szlachetna Paczka, Pet Patrol czy Kolorujemy. Usłyszeliśmy też kilka miłych słów pod adresem Sotrendera i raportów Fanpage Trends od Anny Orzech odpowiedzialnej m.in. za działania w mediach społecznościowych Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wiele pochwał zebrał też Michał Sadowski z Brand24 za współpracę przy akcji Zostań Ambasadorem .

Warto wspomnieć, że Sotrender ma specjalną ofertę dla NGOs. Przypominamy też, że co miesiąc wydajemy raport Fanpage Trends, w którym opisujemy m.in. kategorię „Organizacje non-profit”zapraszamy do komentowania wyników i zgłaszania własnych stron.

O Autorze

Jan Zając

CEO of Sotrender

Psychologist & economist, experienced consultant & researcher, who speaks 6 languages and has cycled around 17 countries.