zimoŚwięta, święta i po świętach. Na dworze wciąż biało, a w Sotrenderze już kwiecień. Przedstawiamy najnowszy raport i garść nowin z Facebooka rozpoczynając drugi kwartał roku. W marcowym raporcie Fanpage Trends przedstawiamy podsumowanie statystyk w formie poręcznej infografiki oraz dostarczamy nie tylko sportowych emocji w nowej kategorii Kluby Piłkarskie i w 33 innych branżach, które skomentowało dla nas 30 ekspertów.

Jak się miewa polski Facebook

W raporcie warto zwrócić uwagę na otwierającą go infografikę. Jak można z niej wywnioskować, po pierwszym kwartale 2013 roku w Polsce, mamy już prawie 10 i pół miliona użytkowników. Trzy miliony z nich to młodzi dorośli – czyli osoby w wieku 19-25 lat. Niewiele ponad połowa polskich użytkowników Facebooka to kobiety, ale w marcu również liczba zarejestrowanych mężczyzn przekroczyła 5 milionów.

Kliknij aby przejść do pełnego raportu Fanpage Trends

Kliknij aby przejść do pełnego raportu Fanpage Trends

Najwięksi coraz więksi

Ranking największych, choć nie dochodzi tam do poważniejszych przetasowań, jest ciekawy o tyle, że pokazuje jak rosną najlepsze strony. A rosną szybko i w stałym tempie, co oznacza, że za pomocą Facebooka mogą trafić do coraz większej liczby osób, a ich zasięg na razie stale rośnie. Zresztą sam fakt, że co czwarty Polak ma już konto na Facebooku świadczy o tym, że komunikacja przez serwis nie kończy się na dotarciu do garstki fanów, a może być wykorzystywana w szerszym zakresie.

Największy polskojęzyczny fanpage, Serce i Rozum, jest lubiany już przez prawie dwa miliony użytkowników. Pod względem liczby fanów na Facebooku najlepiej radzą sobie liderzy w telekomunikacji. Aż cztery strony należące do tej branży – Serce i Rozum, Play, Orange Polska i Plus – zajmują miejsca w rankingu 15 największych, a pierwsza wymieniona trójka razem ze stronami rozrywkowymi – Demotywatory i KWEJK.pl broni miejsc w pierwszej piątce rankingu. Większość ze stron może pochwalić się stałym, kilkuprocentowym, w skali miesiąca, wzrostem liczby fanów. Jeżeli mowa o przyrostach to warto wspomnieć, że aż o 10% powiększył się fanpage McDonald’s Polska, który pojawił się w rankingu spychając w ten sposób poza podium Mały Głód.

Piłka nożna w Fanpage Trends

Zapraszamy do przeżywania emocji sportowych w nowej kategorii Kluby Piłkarskie, gdzie będziemy obserwować potyczki klubów z ekstraklasy i I ligi na Facebooku. Lech Poznań broni tytułu największej strony. Legia Warszawa, której jednak do pierwszego miejsca niewiele już brakuje, ciągle walczy a w zwiększaniu liczby fanów pomagają jej dobre wyniki w liczbie zaangażowanych fanów, interaktywności i duża liczba Osób, które o tym mówią. Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem i infografiką na blogu Sotrender o klubach piłkarskich w mediach społecznościowych.

Kliknij, aby przeczytać artykuł na blogu Sotrender

 

Rosną na wiosnę jak grzyby po deszczu

Interesujące wzrosty dotyczą również stron spoza rankingów. Fanpage politycznej gwiazdy Internetu, Korwina-Mikke lubi już 100 tysięcy fanów. To sukces, choć bardziej spektakularnym wzrostem może pochwalić się Kuba Wojewódzki, którego nowa strona osiągnęła taką liczbę już w drugim miesiącu działania. Ze stron branżowych zwraca również uwagę Idea Bank, który ma już 50 tysięcy fanów.

Posty z treścią

Znów użytkownicy zaskoczyli rodzajem postów, w jakie się angażują. Pomimo, że najbardziej angażujące strony oferują najczęściej niecenzuralne nazwy i niskich lotów dowcipy oraz „żebrolajki” to widać, że użytkownicy chętnie angażują się również w poważną komunikację. Post Muzeum Powstania Warszawskiego przypominający o bohaterach Akcji pod Arsenałem zajął pierwsze miejsce rankingu Top Postów. W rankingu znalazła się również akcja poszukiwania zaginionego brata byłego więźnia obozu koncentracyjnego prowadzona przez fanpage U.S. Embassy Warsaw.

Nowy piękny News Feed

Facebook wciąż się zmienia. Platforma ewoluuje razem z ewolucją użytkowników i ich aktywności. Dzięki ich bacznej obserwacji i analizie rodzajów treści, którymi najchętniej się dzielimy, News Feed będzie piękniejszy niż dotychczas i wygodniejszy w użytkowaniu. Gruntowne zmiany obejmą trzy duże obszary. Graficzne przedstawienie aktywności ma być w założeniu przyjemniejsze dla oka, czytelniejsze i bardziej użyteczne. Zauważalne i łatwiej dostępne będą dzięki temu również Facebookowe strony marek. Zakładki tematyczne będą pozwalały użytkownikom na znalezienie interesujących treści, a markom na lepsze dotarcie do potencjalnych Klientów. Na koniec ważna jest spójność pomiędzy platformami – dzięki temu, że cały wygląd jest inspirowany możliwościami urządzeń przenośnych, wersja mobilna będzie wyglądać tak samo jak zwykła wersja przeglądarkowa. Dzięki temu korzystanie z Facebooka na smartfonie czy tablecie będzie równie proste i efektywne jak przeglądanie go na komputerze. Na razie nowy wygląd jest w fazie testów i tylko niektórzy użytkownicy mają możliwość korzystania z pierwszej wersji nowego News Feedu. Jednak każdy ma możliwość zapisania się na listę oczekujących.  Pewnym jest, że zanim nowa forma News Feedu zagości u wszystkich użytkowników minie jeszcze trochę czasu i sporo testów zostanie przeprowadzonych. Dla tych, którzy nie lubią zmian pozostaje tylko nadzieja, że pojawi się downgrade, tak jak w przypadku Timeline’a, do którego niezadowoleni mogą zainstalować OldTimeline – nakładkę na przeglądarkę zmieniającą układ Osi Czasu tak, aby przypominał starą wersję.

Kliknij,  aby przejść do artykułu o zmianach w News Feedzie

Kliknij, aby przejść do artykułu o zmianach w News Feedzie

CEO roku jeszcze raz

W lutym gratulowaliśmy Markowi Zuckerbergowi tytułu CEO roku, przyznanemu przez CrunchTech, natomiast w marcu współpracownicy zagwarantowali Zuckowi, jak go nazywają, tytuł CEO roku w rankingu Glassdoor. W tym głosowaniu udziału nie brali internauci a sami pracownicy firmy, u których Zuckerberg ma 99-procentowe poparcie.

 

Jak co miesiąc zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi rankingami i statystykami najlepszych stron polskiego Facebooka, tym razem z nową, emocjonującą kategorią Kluby Piłkarskie. Oddajemy w Wasze ręce marcowy raport Fanpage Trends, w którym przeanalizowaliśmy już 34 kategorie stron, a 30 specjalistów pomoże lepiej zrozumieć co dzieje się w marketingu, w najważniejszych branżach na Facebooku.