Październik na Facebooku i w Fanpage Trends – zmiany w Edge Ranku, promowanie postów i Global Pages.

W październiku Facebook znowu sporo pozmieniał. Sotrender podsumowuje najważniejsze zmiany i zaprasza do lektury najnowszego raportu Fanpage Trends podsumowującego marketing na Facebooku.

Najważniejszym wydarzeniem dla użytkowników i marketerów jest zmiana w sposobie liczenia Edge Ranku, czyli w algorytmie filtrującym treści jakie pojawiają się użytkownikom.  Kolejną nowością jest udostępnienie wpisów sponsorowanych wszystkim użytkownikom. Wykupienie takiej opcji spowoduje, że wpis dotrze do większej liczby znajomych.  Marki międzynarodowe oficjalnie dostały również możliwość tworzenia tzw. Global Pages. Ponadto Facebook opublikował swoje dane finansowe za ostatni kwartał. Zakończyła się też akcja kasowania fanów, którą dokładnie pisaliśmy w analizie Sotrender Research Team.

Zmiany w Edge Rank, organic reach zredukowany

Facebook zdecydował się zmniejszyć zasięg postów publikowanych przez fanpage prawdopodobnie z dwóch powodów:

  1. Oczyszczania Aktualności użytkowników z treści spamerskich, co jest w założeniu korzystne dla użytkowników
  2. Zwiększenia zysków poprzez zachęcanie do kupowania płatnego zasięgu, aby skuteczniej docierać do fanów.

Dzięki mechanizmom regulacji widoczności użytkownicy otrzymują możliwie najbardziej odpowiednie treści w Aktualnościach. Treści, które pokazują się na ich tablicach pochodzą jedynie od nadawców, z którymi utrzymywali wcześniej komunikację, to znaczy udostępniali ich treści, komentowali, albo chociaż je lubili. Dlatego, żeby „oczyszczony” news feed użytkownika nie stał się bardziej pusty niż użytkownik by chciał, będzie on musiał rzeczywiście utrzymywać komunikację z innymi użytkownikami i stronami – tylko wtedy nie będzie mógł narzekać na brak ciekawych treści na swojej tablicy.

Poprzez płatny dostęp możliwe jest dotarcie aż do 5 razy większej liczby użytkowników. Ponadto są oni najczęściej tymi użytkownikami, którzy rzadziej korzystają z Facebooka. Z drugiej strony oznacza to dotkliwy spadek zasięgu niepromowanych wpisów. Zdaniem Jeffa Doaka z agencji reklamowej WPP zmiany w algorytmie mogą skutkować co najmniej 40-50%  spadkiem zasięgu organicznego dla dużych fanpage’y firmowych. Nie wszystkie strony zostaną jednak dotknięte w tym samym stopniu. Z danych Sotrendera wynika, że zmiany zasięgu są bardzo różne i choć rzeczywiście zasięg niektórych stron spadł, inne nadal bardzo dobrze angażują użytkowników Facebooka.

Kto jak sobie radzi z tworzeniem zasięgu można sprawdzić w wynikach październikowego raportu Fanpage Trends. Jak ograniczyć spadek zasięgu można przeczytać m.in. na blogu social@Ogilvy. Więcej informacji o różnicach w zasięgu płatnym i organicznym znajdziecie w oficjalnym poradniku Facebooka .

Global Pages

Dla międzynarodowych firm z pewnością dobrą informacją będzie umożliwienie tworzenia Global Pages, czyli jednego fanpage’a, na którym treści filtrowane są ze względu na kraj użytkownika. Największą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość prowadzenia przez firmy jednej na strony dla wszystkich krajów, która posiada ten sam adres, widoczne są na niej identyczne treści (ale w różnych językach) oraz możliwe jest porównywanie statystyk pomiędzy krajami.  Więcej informacji o Global Pages można znaleźć na oficjalnej stronie Faceboka.

Promowanie postów na kontach osobistych

Zaczynając od Nowej Zelandii Facebook stopniowo wprowadza możliwość promowania wpisów dla wszystkich użytkowników. O nowej funkcji zrobiło się jednak naprawdę głośno, gdy dotarła do USA. Aby zrobić miejsce dla wpisów sponsorowanych, Facebook ograniczył zasięg treści bezpłatnych, w tym także tych udostępnianych przez zwykłych użytkowników. Taka decyzja wywołała szereg kontrowersji oraz negatywnych komentarzy nie tylko za oceanem. O kontrowersjach wokół promowania wpisów prywatnych można przeczytać chociażby na stronie Foxnews.com. Standardowa opłata wynosi około 7 dolarów za wpis.

Wyniki finansowe Facebooka

Facebook opublikował także swoje wyniki finansowe, które można zobaczyć na oficjalnej stronie  dla inwestorów. Po raz kolejny okazało się, że plotki o śmierci „fejsa” okazały się nieco przesadzone. Liczba aktywnych użytkowników miesięcznie (MAUs) wzrosła o 26% w stosunku do ubiegłego roku i pierwszy raz przekroczyła miliard. Facebook zwiększył także liczbę aktywnych użytkowników dziennie (DAUs) do 584 milionów, czyli o 28% rok do roku. Jeszcze dynamiczniej rosła liczba mobilnych użytkowników (MAUs). Z Facebooka na tabletach czy komórkach korzysta już 604 miliony użytkowników, co oznacza wzrost o 61% w stosunku do ubiegłego roku! Szerzej wyniki skomentował Grzegorz Marczak na Antyweb.pl .

Z usuwania fanów wyszliśmy cało

Choć głośno było o usuwaniu przez Facebooka fałszywych kont użytkowników, okazało się, że nie było się czego bać. Analizy Sotrendera wykazały, że rzeczywiście, jak zapowiadano, straty największych stron komercyjnych wyniosły 1, 1% fanów, a przypadki usunięcia więcej niż kilku procent fanów to wyjątki. Co ciekawe, farmom fanów wielbicieli prawie nie ubyło. Aby dowiedzieć się kto i ile stracił na akcji warto przeczytać wyniki naszych analiz w artykule o kasowaniu kont na blogu Sotrender.

A w Fanpage Trends…

Fanpage Trends,  październik 2012,  ranking 10 największych polskich profili na Facebooku

Kliknij, aby zobaczyć więcej

Pierwsza piątka największych fanpage’ów jest stabilna i czeka, aż dołączy do niej szósty milionowy fanpage. Pewnie w przyszłym miesiącu okaże się, czy będzie to Allegro czy też Kuba Wojewódzki, który znów mocno rywalizuje z Allegro o szóste miejsce w rankingu. Wśród największych, Demotywatory utrzymują pierwsze miejsce i zaraz będą mogły się pochwalić liczbą 1, 5 miliona fanów. Jednak jeżeli tempo rozwoju Serca i Rozumu pozostanie tak szybkie jak w ostatnich dwóch miesiącach, Nowy Rok może przynieść zmianę lidera polskiego Facebooka. Play po wyprzedzeniu Kwejka dzielnie idzie do przodu umacniając swoją pozycję trzeciego największego profilu. Kwejk, chociaż dał się wyprzedzić pod względem liczby fanów, znów zaangażował największą liczbę użytkowników. Jednak w rankingach według Interactivity Index i Talking About pierwsze są Demotywatory. Ostatni z milionowych fanpage’y, Orange Polska, cieszy się wciąż bardzo dużym przyrostem liczby fanów – 71 tysięcy nowych fanów w październiku to więcej niż zdobyła strona Serce i Rozum (60 tys.) i ponad dwukrotnie więcej niż zdobywa lider rankingu (32 tysiące nowych użytkowników w październiku).

W ukłonie ku czytelnikom przy okazji październikowego wydania raportu wprowadzamy klikalne linki do postów i przyjazny, klikalny spis treści. Dzięki nim łatwiej można się poruszać po raporcie i bezpośrednio na Facebooku zobaczyć najlepsze posty miesiąca. Mamy nadzieję, że wciąż wprowadzane drobne zmiany sprawią, że lektura raportu będzie jeszcze przyjemniejsza.

Podsumowanie marketingu na polskim Facebooku, w tym statystyki, rankingi i komentarze ekspertów znajdziesz w październikowym raporcie Fanpage Trends, dostępnym bezpłatnie na stronie Sotrender.

Do góry
Do góry

Podobne posty