Kto naprawdę stracił fanów na Facebooku, czyli kasowanie kont okiem Sotrender Research Team

We wrześniu branżę social media przestraszyła wiadomość, że Facebook będzie kasował fałszywe konta (wspominaliśmy o niej na blogu Sotrendera przy okazji wrześniowego raportu Fanpage Trends ). Malkontenci głosili upadek wielu popularnych profili marek, zaludnianych ich zdaniem przez sztucznych użytkowników. Sotrender Research Team postanowił przyjrzeć się temu problemowi.

Tak naprawdę nie było się czego bać. Bardzo rzadkie były przypadki, gdy fanpage więcej niż kilkuset fanów lub więcej niż kilka procent spośród wszystkich lubiących daną stronę. Cała akcja w przypadku polskich fanpage’ów trwała dokładnie tydzień na przełomie września i października, przy czym w niedzielę Facebook odpoczywał. Z drugiej strony, nawet przy takiej skali kasowanie zauważalne w globalnych statystykach polskiego Facebooka. Co ciekawe, choć zaobserwowaliśmy trochę strat w przypadku stron marek i firm, to nie widać ich w przypadku popularnych stron rozrywkowych, w tym tzw. farm fanów.

Wolniejszy wzrost przez tydzień

Najpierw spojrzeliśmy w statystyki zbiorcze, sprawdzając średni dzienny przyrost liczby fanów dla polskich fanpage’ów o liczbie fanów powyżej 1000 w okresie 1.09 – 30.10.2012. Nawet przy tak dużej skali można zauważyć, kiedy nastąpiło usuwanie. Czerwony kolor linii wykresu odpowiada dniom, w których Facebook usuwał fikcyjne konta. Był to dokładnie tydzień, od wtorku do poniedziałku. Co ciekawe, w niedzielę 30. września serwis zrobił odpoczynek od „sprzątania”, co przedstawia lokalny wzrost, oznaczony zieloną linią. Czyżby oznaczało to, że usuwaniem fanów nie zajmował się jedynie bezduszny automat, lecz także ludzie, którzy mieli dzień wolnego?

(kliknij aby powiększyć)

Jednocześnie na wykresie widać, że największe fanpage wciąż rosną. Dni kasowania oznaczały tylko (lub aż) spore spowolnienie wzrostu przez tydzień. W okresie kasowania największym polskim profilom przybyło łącznie aż o 275 tyś. fanów mniej niż przeciętnie.

Kto stracił najwięcej?

Jednak, gdy przyjrzymy się tym fanpage’om, które we wspomnianych dniach traciły najwiecej fanów to opisywana akcja stanie się dużo bardziej czytelna. Poniżej przedstawiamy wykresy dziennych przyrostów liczby fanów dla 16 fanpage’ów, które straciły w tych dniach najwięcej fanów. Widoczny na wszystkich wykresach jest charakterystyczny wzór – duże spadki w stosunku do przeciętnych dziennych zmian (czerwona przerywana linia), przy czym w niedzielę 30.09 zmiana liczby fanów na poziomie standardowym.

(kliknij aby powiększyć) 

W liczbach bezwzględnych najwięcej stracił fanpage Musi być głośno, kiedy jest impreza!, bo łącznie aż 1682 fanów (pamiętajmy jednak że był to 1% ogólnej liczby fanów). Dla wybranych 16 najbardziej poszkodowanych przez Facebook ta strata wyniosła przeciętnie 1083 fanów, czyli 3, 3%. Procentowo, najwięcej stracił stosunkowo mały „Light & Lifestyle Design” – 27% fanów (przed stratami miał ok. 2500 fanów). Spośród większych fanpage (powyżej 10 000 fanów) najwięcej procentowo straciły Ranking MLM (9, 2%), a następnie Pięknie Mieszkaj (8, 1%), , Skapiec.pl (8%), Żyj KOMFORTOWO (6, 8%), Dermedic (6, 4%) i OLYMPUS TWÓRZ PRZYSZŁOŚĆ(5, 6%).

A co z najpopularniejszymi fanpage’ami?

Jeśli pod lupę weźmiemy jedynie największe fanpage komercyjne (powyżej 50 000 fanów), najbardziej poszkodowanymi okazują się kolejno: wspomniany już „Musi być głośno, kiedy jest impreza!”, „Gorący Kubek – Tego mi Trzeba”, „Niemożliwe staje się możliwe”, „Exim Tours Polska”, „Wilkinson”, „ToshibaPolska”, „Robert M”, „eSKY.pl – Internetowe Centrum Podróży”, „Microsoft Me (Polska)”i „Groupon Polska”. Przeciętnie straciły one w całym okresie 1046 fanów, (1, 1% wszystkich).

Wymienione fanpage są również w czołówce tych, które poniosły największe straty procentowe. Jeśli skorzystamy z Sotrendera to możemy w łatwy sposób przeglądać wykresy pokazujące jak kreował się przyrost fanów tych fanpage’y w wybranym przez nas okresie. Poniżej przedstawione są wykresy z Sotrendera dla 5 fanpage’y, które procentowo najbardziej ucierpiały na akcji Facebooka:

ToshibaPolska: w przeddzień usuwania miał 77140, a stracił 873 fanów.

eSKY.pl – Internetowe Centrum Podróży: miał 59780, a stracił 834 fanów.

Microsoft Me (Polska): miał 50096, a stracił 765.

Wilkinson: miał 62454, a stracił 976 fanów.

Gorący Kubek – Tego mi Trzeba: rekordzista wśród dużych fanpage – przed usuwaniem miał 75964 fanów, a w dniach usuwania skurczył się aż o 1468 fanów.

Fanpage rozrywkowe i farmy fanów nie ucierpiały

Sprawdziliśmy też największe fanpage rozrywkowe, w tym także takie określane mianem farm fanów. Znalazły się tu m.in. takie kilkusettysięczne profile jak Król Julian, Nie ogarniam, ja jebie, Kocham Football, Kocham spać!, Ciasteczkowy potwór i Nie lubię poniedziałków. Na żadnych z nich nie odnotowaliśmy znaczących spadków w liczbie fanów w czasie, gdy Facebook usuwał fikcyjne konta. Trzeba pamiętać, że te profile mają zwykle duże dziennie przyrosty i samo zwolnienie przyrostu byłoby dla nich nienaturalne. Jednak nawet uwzględniając ten fakt nie można powiedzieć, aby szczególnie ucierpiały.

Autor: Krzysztof Mocarski (analityk), współpraca: dr Jan Zając (CEO), dr Dominik Batorski (Chief Scientist).

Do góry
Do góry

Podobne posty