Zmiany, zmiany, zmiany, czyli wrzesień na Facebooku – Fanpage Trends wrzesień 2012

We wrześniu Facebook wyjątkowo dokazywał. Serwis otworzył warszawskie biuro, zaczął akcję kasowania fałszywych profili (w Polsce na razie mało zauważalną) oraz wprowadził dla polskich profili funkcjonalność ofert. Jednocześnie Orange Polska, jako 5. polski profil, przekroczył liczbę miliona fanów. I tylko w ostatnich dniach miesiąca cała branża social media struchlała, widząc zmiany w algorytmie wyświetlania postów powodujące znaczny spadek zasięgu… Przedstawiamy raport Fanpage Trends Wrzesień 2012, podsumowanie działań marketingowych na polskim Facebooku, przygotowany przez Sotrender, zawierajacy podsumowanie działań w ponad 30 branżach oraz statystyki i komentarze ekspertów.

Kasowanie sztucznych kont Facebooka, czyli na rzeź niewiniątek trochę jeszcze poczekamy…

Niedawno palpitację serc niektórych agencji social mediowych wywołały zapowiedzi Facebooka o kasowaniu fałszywych kont użytkowników, wspomniane przez nas przy okazji poprzedniego raportu Fanpage Trends. Usunięcie fałszywych profili ma przeciwdziałać nieuczciwym działaniom, takim jak kupowanie fanów i zawyżanie statystyk efektywności marketingu. Z analiz Sotrendera wynika, że operacja usuwania fałszywych kont w Polsce rozpoczęła się w okolicach 20 września. Wydaje się jednak, że była to tylko przygrywka i wkrótce można się będzie spodziewać kasowania fanów z kolejnych profili. Dotychczasowe spadki są raczej niewielkie, a dla profili, które równocześnie prowadzą kampanie reklamowe czy zdobywają fanów przez aplikacje, często będą w ogóle niezauważalne. Na razie raczej nie widać ich ani na największych fanpage’ach, ani w branżach, których liczby fanów nadal rosną w podobnym tempie – choć jednym z wyjątków jest branża RTV/AGD, o której wspominamy niżej. Pamiętajmy, że facebookowe profile wciąż rosną, więc nawet strata części fanów będzie tylko chwilowym spowolnieniem wzrostu.

Warszawskie biuro Facebooka

27 września hucznie otwarto warszawskie biuro Facebooka, a dokładniej centrum zarządzania regionem Europy Środkowo-Wschodniej. Diego Oliva, dyrektor regionalny Facebooka na Europę Środkowo-Wschodnią, Bliski Wschód i Afrykę, w wywiadzie dla Rzeczpospolitej uzasadnia ten wybór miłym dla polskiego ucha komplementem o polskiej gospodarce opierającej się recesji. Dodał też, że „(…) polski Facebook ma obecnie ponad 9 mln aktywnych użytkowników, a liczba ta stale rośnie. Potencjał wzrostowy ma też rynek reklamy internetowej w waszym kraju”, i trudno się z tym nie zgodzić.

Facebook Offers – szansa na f-commerce?

Zmiany dotyczą nie tylko działu sprzedaży, ale też funkcjonalności całego serwisu. Drobne to m.in.  zmiana wyglądu galerii zdjęć z miniatur na mozaikę albo nowe funkcje aplikacji mobilnej. Na pewno ważniejszą informacją jest udostępnienie fanpage’om z kolejnych krajów, także Polski, funkcji Offers. Jest ona przeznaczona do profili mających powyżej 400 fanów , które chcą promować swoje oferty handlowe i trafić z nimi do sprecyzowanych grup docelowych. Facebook Offers to możliwość reklamy za cenę już od 5 dolarów w górę, a cena będzie rosła wraz z zasięgiem oferty. Ciekawe, jak się przyjmie  – czekamy na pierwsze studia przypadków z polskiego podwórka.

Zupełnie inne emocje wywołała inna zmiana. Zmieniony algorytm wyświetlania postów skutkuje znacznie niższym niż poprzednio tzw. zasięgiem organicznym, czyli liczbą osób, które bez dodatkowej promocji widzą posty fanpage’a. Oczywiście łatwo można to poprawić dzięki płatnej promocji poszczególnych postów, która zresztą jest teraz dostępna także na profilach prywatnych. Protesty community managerów trwają, jedyne co możemy zrobić to czekać na rozwój sytuacji.

Marki na Facebooku

Orange Polska dołączył do pierwszej piątki milionowych profili

Bohaterem miesiąca na polskim Facebooku jest Orange Polska, które zamknęło w tym miesiącu piątkę pierwszych milionowych profili polskiego Facebooka, przeskakując w rankingu największych nad profil Allegro. Czołówka także rośnie – Demotywatory zyskują co miesiąc 2% więcej fanów, podobnie we wrześniu urósł nieco mniejszy Kwejk. Serce i Rozum, druga po Demotywatorach największa polska strona, która rosła w wakacyjnych miesiącach w podobnym tempie, wróciła do formy i zyskała kolejne 5% fanów, czyli aż 64, 5 tys. Play, także w dobrej formie, zyskał 42 tys. fanów (wzrost o 4%). Największy procentowy przyrost liczby fanów należy do Orlen Team, który urósł aż o 52%. Nie odnotowaliśmy bardziej spektakularnych przyrostów, jak kilkusetprocentowe skoki w zeszłych miesiącach. Dużymi procentowymi przyrostami liczby fanów cieszą się strony banków- Bank Zachodni WBK (20%), ING Bank Śląski (35%) i mBank Polska (również 35%). Dobrze radzą sobie też najwięksi z branży RTV/AGD – przede wszystkim Samsung(15%), PlayStation Polska(25%), O, o Beko (22%). Co ciekawe, nieco mniejsi gracze już ucierpieli, chyba właśnie wskutek akcji usuwania fałszywych fanów. Wśród nich są profile LG, Creative i Olympusa, który stracił aż 3% fanów.

Zapraszamy do lektury pełnego raportu Fanpage Trends!

Do góry
Do góry

Podobne posty