Po konferencji Nowe trendy w marketingu i komunikacji

Wczorajszy dzień spędziłem na bardzo ciekawej konferencji „Nowe trendy w marketingu i komunikacji”. Świetne prezentacje dotyczące różnych aspektów reklamy i marketingu w sieci (social media, mobile, e-mail, SEM, gry) i żywe dyskusje.  Całość z kieszeni podatnika UE, w ramach  programu „Trendy rozwojowe i zmiany gospodarcze w regionie”, współfinansowanego  w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Konferencję, jak i cały projekt, zorganizowała firma MGG Conferences.

Prezentacja Po co firmom Facebook?

Mówiłem, jak zwykle ostatnio, o Facebooku i szerzej marketingu w social media. Po wystąpieniu miałem długą dyskusję z uczestnikami dotyczącą wiecznie aktualnego pytania: po co firmom Facebook. Wciąż duże zainteresowanie wywołuje przede wszystkim działanie Edge Ranka, omawianie w zasadzie bezustanne (świetny przykład fanpage’a „Jesus Daily” – dzięki dla Yuriego Drabenta za inspiracje!) – oraz to, że na Facebooku „liczba fanów” a „zasięg i zaangażowanie” to dwie różne sprawy.Niestety, mechanizmy działania Facebooka nawet dla wielu marketerów są nieprzeniknione, wciąż potrzebna jest edukacja… Brakuje też najlepszych praktyk i “success stories” z nietypowych branży, bo dla wielu firm ugryzienie obecności w mediach społecznościowych jest wciąż kwestią nietrywialną. Stąd moje rozmowy z obecnymi na sali przedstawicielami  firmy energetycznej oraz przewoźnika kolejowego.

Wyjątkowe było to, że interesująca konferencja branżowa była bezpłatna, i jeszcze z wyszynkiem dla uczestników;)  Chwała za to Unii Europejskiej. W przyszłości warto pomyśleć o transmisji online  lub przynajmniej uwiecznieniu wystąpień na video – można by z tego zrobić naprawdę ciekawe materiały edukacyjne i umieścić w sieci.

Inne, ciekawe prezentacje

Dla tych, którzy nie dotarli – w dwóch słowach o tym, co mówili prelegenci:

  • Natalia Hatalska – przedstawiła to, co ją fascynuje: gadżety w reklamie! Zobaczyliśmy przykłady rodem z filmów sci-fi, które już dzisiaj są obecne w kampaniach – w wielu osobach budzi to obawy…
  • Dominik Batorski – nasz człowiek, pokazał ciekawe dane dotyczące zmieniających się relacji między firmami i konsumentami.

  • Jacek Jankowski – podziwiam go za upartą edukację, że gry nie są tylko i wyłącznie domeną dzieciaków, a większość graczy w Polsce to kobiety.
  • Szymon Ślipko – sporo informacji o wykorzystaniu blogów i blogerów w działaniach marketingowych.
  • Michał Górecki – żywo i ze swadą o aplikacjach mobilnych i ich zastosowaniu w codziennych aktywnościach. Pokaz na żywo z iphone’a – i o dziwo wszystko zadziałało 😉
  • Maciej Ossowski – pokazał, że tak ważne trendy, jak social, mobile i retargeting mają obecnie wielkie znaczenie też dla e-mail marketingu. Ten dobrze znany kanał wciąż jest żywy i ważny, choć na niedawnej konferencji Social Media Results w Londynie jedna z prelegentek przekonywała, że nie ma już sensu 😉
  • Maciej Woźniak – przedstawił zarówno podstawy SEM, jak i trochę nowinek z tej branży – a w tle, jak zwykle,   social i mobile.
  • A na koniec odbył się panel dyskusyjny blogerów (Artur Kurasiński,  Paweł Lipiec,  Maciek Budzich), zakończony wezwaniem przez Maćka starszej generacji do vlogowania 😉

Prezentacje mają być dostępne w ciągu tygodnia na stronie programu.

W ramach cyklu „Trendy rozwojowe i zmiany gospodarcze w regionie” odbędzie się jeszcze 1 konferencja – 26 czerwca. Temat i program będzie wkrótce na stronie.

Do góry
Do góry

Podobne posty