Funkcjonując w świecie online, trzeba być przygotowanym na otrzymywanie zarówno pozytywnych i przychylnych opinii i komentarzy, jak i tych nieco mniej. Trzeba również umieć radzić sobie z nimi i odpowiadać na nie, niezależnie czy się z nimi zgadzamy. Oczywiście w przypadku opinii i komentarzy schlebiającym nam jest to dużo prostsze, niż gdy jeśli musimy mierzyć się z krytyką.

O czym więc warto pamiętać reagując na negatywne opinie?

  • Media społecznościowe są traktowane niczym twarz Twojej marki. W nich obecnie bardzo często buduje się jej wizerunek. Musisz pamiętać, że wszystkie Twoje działania i zachowania online będą nie tylko dostrzeżone, ale również oceniane. Jeśli więc Twoja marka zacznie być negatywnie postrzegana, ze względu na to, co robisz, tylko Ty możesz na tym stracić. Dlatego też musisz m.in. unikać obrażania innych oraz kłócenia się ze swoimi obserwatorami.
  • Pamiętaj, że nie ma możliwości, żeby wszystkim na raz dogodzić. Komuś nie spodobało się zdjęcie, które zostało opublikowane lub nowy produkt, który właśnie pokazałeś? Nic nie szkodzi, w końcu każdy ma inny gust i nie jesteś w stanie nic z tym zrobić. Jednak jeśli pojawi się opinia lub komentarz, która kogoś obraża lub bezpodstawnie stawia Twoją markę w złym świetle, nie wahaj się go usunąć.
  • Przygotuj się na to, że najprawdopodobniej nie będziesz w stanie reagować na wszystkie komentarze i opinie. Może być ich zwyczajnie zbyt dużo. Wybieraj kilka najciekawszych komentarzy, na które będziesz odpowiadać. Ważniejsze jest pokazanie ludzkiej twarzy Twojej marki, a nie automatyczne odpowiadanie na wszystko, ale na zasadzie “kopiuj-wklej”.
  • Zawsze doceniaj swoją społeczność, swoich obserwatorów. Mogą oni nie tylko pomóc Twojej marce bądź sprawić, że odniesiesz naprawdę wielki sukces, ale również spowodować, że Twój biznes zupełnie upadnie czy wręcz zniknie z rynku. Kryzysy w mediach społecznościowych potrafią obecnie naprawdę przybrać niespodziewany obrót. Pamiętaj, że nawet jedna, na pozór nieszkodliwa, krytyka może przerodzić się w poważny kryzys.
  • Bądź szczery, pomocny i pozytywnie nastawiony. W życiu Twojej marki tylko te 3 cechy mogą przemienić Twoich wrogów w fanów.

Rozpocznij analizę profilu na Instagramie

Pamiętaj, że krytyka, którą otrzymujesz, to nie tylko coś, z czym musisz się zmagać, ale także ważny czynnik w rozwoju Twojej marki. Twoi klienci i ich opinie, nawet jeśli bardzo krytyczne, to niezastąpione źródło cennych informacji na drodze do nieustannego ulepszania i usprawniania Twoich produktów i usług.