Instagram Stories to jedna z funkcjonalności Instagrama, która została wprowadzona dla wszystkich użytkowników aplikacji w sierpniu 2016 roku. Dzięki Stories mamy możliwość dodawania zdjęć lub wideo (jednak te drugie nie mogą trwać dłużej niż 15 sekund), które są pokazywane w formie krótkich relacji. Format taki został zapoczątkowany przez Snapchata, jednak został zaimplementowany później zarówno przez Facebooka jak i Instagrama.

Instagram Stories to przede wszystkim świetny sposób na dzielenie się codziennymi, spontanicznymi wydarzeniami z życia Twojego lub Twojej marki.

Gdzie mogę obejrzeć relacje?

Nie znajdziesz ich wśród standardowych postów – wszystkie relacje obserwowanych osób widoczne są na samej górze w strumieniu aktualności w aplikacji (u góry ekranu Twojego telefonu). Instagram Stories danego użytkownika (nie tylko osoby, którą obserwujemy, o ile wybrane konto nie jest prywatne) można również obejrzeć po wejściu na jej profil – gdy opublikowała ona jakąś relację zobaczymy wtedy kolorową ramkę wokół jej zdjęcia profilowego.

Co publikować w moich relacjach?

Celem relacji jest szybkie, spontaniczne dzielenie się z obserwatorami tym, co się dzieje na bieżąco, w sposób dowcipny i lekki. Obserwatorzy przeglądając relacje w porządku chronologicznym, niejako przeżywają Twój dzień razem z Tobą. Ponieważ relacje znikają po 24 godzinach, nie musisz skupiać się nad ich nadmierną edycją. Ważne jest, żeby były naturalne, ale również na swój sposób ciekawe i śmieszne (oczywiście zależnie od sytuacji). Obserwatorzy na pewno docenią Twoją inwencję i kreatywność w ich tworzeniu. Choć powinny wyglądać na niewymuszone i naturalne, muszą mieć również w sobie to coś, co będzie powodowało, że użytkownicy będą chcieli do Ciebie.

Podczas tworzenia relacji dostępnych jest wiele dodatków i funkcji, dzięki którym będą one dużo ciekawsze oraz wyróżniające się z tłumu.

Zawsze warto pomyśleć jednak najpierw o tym, czym faktycznie mogą być zainteresowani Twoi fani. Nie ma sensu publikowanie materiałów, które nie będą ich angażować i nie będą na swój sposób unikalne. Nie warto dzielić się więc wszystkim, a jedynie materiałami, które są zarówno dopasowane do obranej strategii jak i preferencji naszych obserwatorów.

Warto na bieżąco sprawdzać również ile osób ogląda nasze relacje i czy zainteresowanie nimi rośnie czy wręcz przeciwnie, a wszystko to, żeby lepiej dopasowywać je do naszej grupy docelowej.

Rozpocznij analizę profilu na Instagramie

Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na zachowanie naszych relacji było zapisywanie ich na swoim telefonie (oczywiście w ciągu 24 godzin od ich opublikowania). Od niedawna (grudzień 2017) istnieje możliwość archiwizowania relacji na naszym profilu (adekwatnie jak ma to miejsce ze zdjęciami; zarchiwizowane relacje są widoczne jedynie dla ich właścicieli) oraz wyróżnianie relacji (można je grupować, nazywać i publikować na swoim profilu).