Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że tak. Prowadzenie działań na jakiejkolwiek platformie społecznościowej może pomóc w budowaniu i zwiększaniu świadomości Twojej marki. Gdzie jest haczyk? Trzeba to robić mądrze, zgodnie z wcześniej opracowanym planem, strategią.

YouTube to jeden z największych serwisów społecznościowych. To nie tylko zwykłe miejsce do publikowania wideo. Same materiały wideo to świetne narzędzie do budowania świadomości marek. Warto przy tym pamiętać, że to właśnie materiały wideo są najbardziej angażującym formatem dla większości odbiorców, szczególnie w Internecie.

W jaki sposób mogę jednak wykorzystać YouTube do budowania świadomości mojej marki? Możesz to zrobić na dwa sposoby.

Kanał Twojej marki na YouTube

Pierwszy z nich to stworzenie i prowadzenie kanału Twojej marki na YouTube – tworzenie własnych materiałów wideo i publikowanie ich. Oczywiście musisz w nich umieszczać swoje produkty czy usługi, jednak nie możesz skupiać się tylko na nich. Musisz opowiadać historie, odwoływać się do uczuć, doświadczeń i przeżyć Twoich odbiorców. Pamiętaj również, że materiały wideo muszą być częścią całej Twojej strategii marketingowej – muszą być nie tylko w niej zawarte, ale muszą też odzwierciedlać jej założenia.

Problem, jaki możesz napotkać w tym przypadku to brak zaangażowania odbiorców w publikowane treści. Internauci mogą niezbyt chętnie wchodzić w interakcje z profilami małych i średnio popularnych firm, które tworzą materiały wideo przedstawiające ich produkty. Nieco inaczej wygląda to w przypadku znanych marek, jak np. Pepsi.

Nie chcemy jednak nikogo zrazić i odciągnąć od pomysłu prowadzenia własnego kanału na YouTube. Oczywiście małe marki też potrafią odnieść sukcesy na tym polu, ważna jest więc kreatywność, odpowiednie zrozumienie swojej grupy docelowej i nieszablonowe podejście. Swoje materiały wideo możesz oczywiście również promować na innych kanałach społecznościowych, a także ustawiać reklamy promujące dane wideo.

Rozpocznij analizę profilu na YouTube

Problemem może wydawać się też ograniczony budżet. Jednak obecnie liczy się głównie dobry pomysł i ciekawe podejście do tematu. Technologie, do których mamy dostęp są na tyle zaawansowane, że z powodzeniem możliwe jest stworzenie filmiku za pomocą smartfona, komputera, różnych aplikacji i programów dostępnych w sieci, często nawet bezpłatnie.  

Współpraca z YouTuberami

Drugi sposób, w jaki możesz wykorzystać YouTube do budowania świadomości swojej marki to współpraca z YouTuberami, którzy będą promować Twoje produkty na swoim kanale. Tak jak inni influencerzy, YouTuberzy mogą znacząco pomóc w rozpromowaniu Twojej marki czy produktów, często jedynie pokazując je w swoich materiałach wideo. Nie tylko mogą zwiększyć ich świadomość i rozpoznawalność, ale również zachęcić do kupna danego produktu bądź skorzystania z usług Twojej firmy.

Choć ten sposób wydaje się być prostszy w realizacji, również w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim YouTuber musi być uważnie i odpowiednio dobrany. Nie tylko musi odpowiadać na Twoje potrzeby, być w jakiś sposób powiązany z produktem, ale musi być również rozpoznawalny w grupie docelowej, do której chcesz dotrzeć. Nie musi być to osoba znana na całą Polskę; nawet niszowy YouTuber, wyspecjalizowany w pewnej dziedzinie, który ma swoich określonych i stałych odbiorców może świetnie sprawdzić się w roli influencera, ambasadora marki, w Twoim konkretnym przypadku.