Jak stworzyć raport z reklamy na Facebooku i Instagramie?

Twoja kampania reklamowa na Facebooku dobiegła końca? Nadszedł więc czas na jej analizę i podsumowanie. I choć dla samej kampanii, i jej sukcesu, mają one marginalne znaczenie, dla Ciebie powinny być nie mniej istotne niż sam etap koncepcyjny. Analiza każdej zakończonej kampanii to kolejna szansa na szlifowanie Twojego warsztatu, ale również masa cennych wskazówek dla kolejnych kampanii. 

A gdy wiesz już, co poszło dobrze, a co można by jeszcze poprawić, nadchodzi pora na przygotowanie podsumowania – najlepiej w formie raportu. Jak powinien wyglądać dobry raport z działań social media i jak możesz usprawnić proces raportowania działań reklamowych? Sprawdźmy. 

Dlaczego potrzebujesz raportu z reklamy na Facebooku?

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jako osoba zajmująca się performance marketingiem czy social mediami, zostaniesz poproszony o przygotowanie raportu podsumowującego daną kampanię prowadzoną w ekosystemie Facebooka. 

Musisz być więc na to zadanie przygotowany. 😉 

Kto może oczekiwać od Ciebie takiego raportu? 

 • Twój klient – jeśli jesteś np. freelancerem lub masz agencję i prowadzisz działania reklamowe dla innych osób lub podmiotów, np. marek lub innych organizacji (rządowych czy NGOsów),
 • Twój szef – jeśli działania reklamowe prowadzisz dla firmy, w której pracujesz, 
 • Twój zespół – jeśli pracujesz w większej firmie lub agencji.

Dlaczego raport z działań reklamowych jest tak ważny? Przede wszystkim dlatego, że reklama na Facebooku czy Instagramie często wiąże się z dużymi kosztami. Nie chodzi więc o rozliczanie Ciebie z wykonywanej pracy, ale o monitorowanie, czy wydawane budżety przekładają się np. na zwiększoną sprzedaż lub czy realizują inne zakładane cele. Sęk w tym, by wiedzieć, czy opłaca się inwestować w to medium reklamowe.

Usprawnij proces raportowania

Jak stworzyć raport z reklamy na Facebooku?

Zacznijmy od podstaw – by stworzyć raport, będziesz potrzebował źródła danych. Istnieją dwie drogi, aby pozyskać dane do Twojego raportu:

 1. najbardziej oczywistym i dostępnym od ręki źródłem danych o Twoich kampaniach jest Facebook Ads Manager, czyli miejsce, gdzie ustawiasz swoje kampanie,
 2. jedna z wielu dostępnych na rynku aplikacji do analizy i raportowania działań reklamowych w social media, np. Sotrender Ads.

Zobaczmy, jak wygląda proces tworzenia raportu w obydwu przypadkach.

Tworzenie raportu w Facebook Ads Managerze

Jak zapewne już wiesz, Facebook Ads Manager służy nie tylko do ustawiania kampanii reklamowych w ekosystemie Facebooka, ale także do ich analizy i przygotowywania raportów. 

By rozpocząć analizę reklam lub wygenerować interesujące Cię dane, przejdź do Facebook Ads Managera, a następnie:

 1. W prawym górnym rogu wybierz zakres danych, jaki Cię interesuje.
 2. Wybierz, dla jakich kampanii, ad setów lub adsów chcesz wygenerować raport.
 3. Wybierz, jakie dane (lub zestawy danych) chcesz mieć w wyeksportowanym pliku.
 4. Następnie, w prawym górnym rogu, pod kalendarzem, wybierz Raporty.
Generowanie raportu w Facebook Ads Managerze

Generowanie raportu w Facebook Ads Managerze

Po kliknięciu Eksportuj dane tabeli, wybierz, w jakim formacie chcesz otrzymać wyeksportowane dane. Zwróć uwagę na to, że może to być jedynie plik .xls lub .csv. Oznacza to, że wygenerowany raport będzie zwykłym plikiem w formacie Excel, a Twoje dane surowymi liczbami w tabeli. 

Export danych z Facebook Ads Managera

Export danych z Facebook Ads Managera

Zalety:

 • Facebook Ads Manager, i wszystkie jego funkcje, są rozwiązaniem darmowym i dostępnym dla każdego.
 • Zyskasz możliwość analizy wielu wskaźników. 

Wady:

 • Wygenerowany raport to zwykły plik w Excelu, którego raczej nie zaakceptuje Twój szef czy klient. 
 • Raport jest nieczytelny i wymaga dalszej pracy i obróbki. 
 • W związku z tym, stworzenie raportu jest bardzo praco- oraz czasochłonne. Tym bardziej, jeśli każdego miesiąca potrzebujesz przygotować kilka raportów. 

Tworzenie raportu w zewnętrznej aplikacji

Jak widzisz, korzystanie z Facebook Ads Managera do tworzenia raportów nie jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Zobaczmy więc, jak proces tworzenia takiego raportu wygląda w zewnętrznej aplikacji analitycznej. 

Na rynku dostępnych jest kilka aplikacji, które umożliwiają raportowanie oraz analizę działań reklamowych z ekosystemu Facebooka. Jednym z takich narzędzi jest Sotrender Ads.

Oczywiście, by rozpocząć korzystanie z aplikacji, konieczne jest założenie konta. Gdy już pomyślnie przejdziesz cały proces, w menu po lewej stronie wybierz zakładkę Analiza reklam.

sotrender analiza reklam

W nowo otwartym oknie pokażą Ci się wszystkie Twoje kampanie, posortowane od tych najnowszych. Wybierz jedną lub wiele kampanii, zestawów reklam lub reklam, dla których chcesz stworzyć raport.

sotrender ads wybor kampanii

Wybór kampanii reklamowych do analizy w Sotrender Ads

Na ekranie wyświetlą Ci się wyniki dla wybranej kampanii. Możesz je przeanalizować lub od razu przejść do wygenerowania raportu. W tym celu wybierz Pobierz raport w prawym górnym rogu ekranu. 

pobierz raport sotrender ads

W oknie, które się wyświetli zobaczysz wskaźniki, które będą zawarte w Twoim raporcie. Wszystkie dostępne wskaźniki zostaną wybrane z automatu, dlatego wystarczy, że klikniesz Dalej.

sotrender ads raport wybor wskaznikow

Wybierz wskaźniki, jakie chcesz umieścić w swoim raporcie | Sotrender Ads

Możliwości wyświetlane w kolejnym widoku są również opcjonalne? Zobaczysz tam podsumowanie, będziesz mógł dodać logo – swoje lub klienta lub komentarz.  

sotrender ads raport logo komentarz

Dodaj logo oraz swój komentarz | Sotrender Ads

I to wszystko! Wystarczy, że klikniesz Pobierz PPTX, by pobrać raport na swój komputer. 

Stwórz raport z reklamy na Facebooku

Podsumujmy, dlaczego warto skorzystać z zewnętrznej aplikacji do tworzenia raportów z działań reklamowych. 

Zalety:

 • Tworzenie raportu zajmuje znacznie mniej czasu – w Sotrender Ads nawet mniej niż 60 sekund.
 • Otrzymasz raport, który jest gotowy do przedstawienia klientowi.
 • Nie musisz martwić się wizualizacją danych – wszystkie dane przedstawione są na czytelnych wykresach. 
 • Otrzymasz raport w formacie PPTX, który możesz łatwo edytować lub od razu zapisać do formatu PDF. 
 • Każdy raport zawiera nie tylko podstawowe dane, np. zasięg czy wyświetlenia, ale także dodatkowe wskaźniki, np. sentyment komentarzy. 

Wady:

 • Jest to rozwiązanie dodatkowo płatne.

Jak stworzyć raport z reklamy na Instagramie?

Co do zasady, proces tworzenia raportu z reklam na Instagramie jest taki sam, jak w przypadku Facebooka. Warunek jest jeden – do tworzenia reklam musisz wykorzystywać Facebook Ads Managera.

Co w przypadku kampanii, których ustawienie możliwe jest jedynie z poziomu Instagrama (np. przekierowujące na Twój profil na Instagramie – Odwiedź profil na Instagramie) lub z jakiegoś powodu stworzyłeś reklamę na Instagramie (o dowolnym celu) z poziomu aplikacji? 

Wszystko zależy od tego, czy uprzednio połączyłeś swoje konto na Instagramie z kontem na Facebooku, i czy założyłeś Facebook Ads Managera.

 1. Jeśli tak – niezależnie, jaką reklamę utworzysz w aplikacji, będzie ona również dostępna (do edycji oraz analizy) w Facebook Ads Managerze.
 2. Jeśli nie – wyniki swoich działań reklamowych będziesz mógł analizować jedynie na Instagramie (w Instagram Insights); warto mieć na uwadze, że jest tam dostępnych znacznie mniej danych do analizy. 

Stwórz raport z reklamy na Instagramie

Podsumowując:

 • Wszystkie kampanie stworzone w Facebook Ads Managerze możesz od razu analizować w tym narzędziu, a także stworzyć w nim raport.
 • Kampanie tworzone z poziomu Instagrama (aplikacji) będziesz mógł analizować w Ads Managerze, a także tworzyć raporty, jeśli uprzednio połączyłeś swoje konto instagramowe z facebookowym. W takim przypadku, reklama stworzona w aplikacji, automatycznie pokaże się w Facebook Ads Managerze.
 • Jeśli posiadasz Facebook Ads Managera, możesz także swobodnie korzystać z Sotrender Ads.
 • Jeśli nie korzystasz z Facebook Ads Managera, nie będziesz mógł także analizować i raportować wyników swoich reklam z Facebooka czy Instagrama z użyciem zewnętrznej aplikacji analitycznej. 

Jak powinien wyglądać dobry raport?

Na koniec kilka słów o tym, jak powinien wyglądać dobry raport. 

Choć raporty kojarzą się zazwyczaj z długimi, oficjalnymi dokumentami, przepełnionymi danymi i informacjami, nie jest to droga, którą powinieneś podążać. W tym przypadku bowiem więcej, nie znaczy lepiej

Pamiętaj, by raport, który przygotujesz, był:

 • czytelny – zadbaj o to, by odbiorca mógł łatwo znaleźć w raporcie najważniejsze dla niego, oraz dla celu kampanii, dane; na czytelność raportu wpłynie także m.in. stosowanie kolorów oraz sposób wizualizacji danych;
 • dopasowany do odbiorcy – nieco inny poziom szczegółowości powinien przedstawiać raport przygotowany dla szefa, klienta czy całego zespołu. Jeśli odbiorca raportu posiada nieco mniejszą wiedzę dot. social media czy performance marketingu, rozważ np. dodanie wyjaśnień do przedstawianych wskaźników;
 • dobrze zwizualizowany – stworzenie raportu składającego się z samych “suchych” liczb i tabelek nie jest najlepszym pomysłem; dane przedstawione na wykresach znacznie ułatwią ich interpretację i wyciąganie wniosków;
 • krótki – nie chodzi w końcu o to, byś raportował wszystkie możliwe dane i wskaźniki, a jedynie skupił się na tych najważniejszych;
 • dopasowany do celu kampanii – w zależności od celu kampanii powinieneś raportować nieco inne wskaźniki (np. inne przy kampaniach zasięgowych, a inne przy kampaniach skierowanych na konwersje).

Nie ma co ukrywać, w dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy zabiegani. Powinniśmy więc nie tylko usprawniać realizację naszych codziennych zadań i obowiązków, ale także myśleć o odbiorcach naszych treści czy analiz. Prawda jest bowiem taka, że mało kto znajdzie czas, by dokładnie studiować otrzymany raport – niezależnie, czego dotyczy. Z kolei, by poinformować o sukcesie Twojej kampanii, naprawdę nie trzeba przedstawiać wielu wskaźników i zagłębiać się w niepotrzebne szczegóły, których odbiorca raportu być może nawet nie zrozumie. 

Usprawnij proces raportowania

Jak stworzyć raport z reklamy w social media? Podsumowanie 

By stworzyć dobry raport podsumowujący Twoje działania reklamowe na dowolnym kanale społecznościowym, najważniejsze jest, byś pamiętał, jaki był cel danej kampanii, co chciałeś poprzez nią osiągnąć i komu będziesz przedstawiał swój raport. 

Oczekiwania wobec Twojego raportu, jak i częstotliwość raportowania, mogą się bowiem znacznie różnić, w zależności od tego, w jakiej branży działasz, do kogo raportujesz oraz jak ważne są działania reklamowe w Twojej firmie.

Znasz inne sposoby na tworzenie czytelnych raportów z działań reklamowych? Metodą prób i błędów znalazłeś narzędzie, które jest, w Twojej ocenie, najlepsze do ich tworzenia? Koniecznie daj nam znać w komentarzu!

 

Do góry
Do góry

Podobne posty