Nowości tygodnia #18 – Facebook kopiuje kolejną aplikację

Historia pamięta już momenty, w których Facebook kopiował najbardziej udane produkty konkurencji, implementując je na swoich platformach. Teraz gigant z Menlo Park widząc ogromny sukces Tik Toka na całym świecie pracuje nad swoją aplikacją, która ma być jego kopią. Czy uda mu się przejąć użytkowników Tik Toka tak łatwo jak zrobił to w przypadku użytkowników Snapchata? Jakie jeszcze zmiany zaszły w poprzednich 2 tygodniach w mediach społecznościowych? Jeżeli jesteście ciekawi, zostańcie z nami.

Tik Tok podbija świat

Czy słyszeliście już o Tik Toku, aplikacji do tworzenia krótkich wideo? A o Musical.ly? Jeśli nie, to znaczy, że pewnie macie więcej niż 20 lat. Tik Tok po przejęciu Musical.ly (o czym pisaliśmy w jednym z poprzednich wydań przeglądu tygodnia) staje się coraz popularniejszy poza rodzimymi Chinami. Produkt ByteDance jest obecnie pobierany na telefony chętniej niż aplikacje Facebooka, czy Google. Warto również dodać, że w ciągu 3 miesięcy liczba użytkowników Tik Toka w Wielkiej Brytanii wzrosła o 51%, w USA o 25%, a globalnie o 20%. Z Tik Toka korzysta obecnie ponad 500 mln użytkowników.

Nowości na Facebooku

Lasso – facebookwy Tik Tok?

Nic więc dziwnego, że sukces Tik Toka przyciągnął uwagę Facebooka.  Najpierw Facebook stworzył wewnętrzną aplikację Lip Sync Live, potem podpisał umowy licencyjne z największymi wytwórniami muzycznymi, a teraz wyciekły informacje, że gigant z Menlo Park pracuje nad oddzielną aplikacją o nazwie Lasso. To kolejny raz, kiedy Facebook postanawia skopiować najciekawsze konkurencyjne aplikacje lub ich rozwiązania. Wystarczy wspomnieć snapchatowe stories przeniesione do Instagrama, Messengera, WhatsApp i Facebooka.

Nowy wygląd Facebook Stories

Format Stories przyjął się bezboleśnie na Instagramie, ale na Facebooku nie poszło tak łatwo. Kolejnym krokiem w celu uatrakcyjnienia narzędzia jest jego nowy wygląd. 15 sekundowe filmy i zdjęcia będą pojawiały się w formie kafelków 3 na górze i 3 na dole, a nie w formie karuzeli. Jednak czy użytkownicy będą chętniej otwierać Stories, gdy będzie ono zajmowało więcej miejsca na feedzie?

Muzyka na Facebook Stories

Po wprowadzeniu muzyki do Instagram Stories, nadszedł czas na relacje na Facebooku. Od zeszłego tygodnia w wybranych regionach można nagrać Stories i dodać do niego ścieżkę dźwiękową w postaci wybranej piosenki.

Nowe etykiety dla wydawców

Ponad połowa Amerykanów korzysta z Facebooka jak najważniejszego (i często jedynego) kanału informacji. Dlatego pojawiła się możliwość etykietowania najświeższych informacji publikowanych przez zweryfikowanych wydawców. Mieszkańcy USA, Kanady, Australii, Francji, Niemiec, Meksyku, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii jako pierwsi zobaczą czerwone etykiety “Breaking News”.

Nowy wygląd Messengera

Zmiany nie ominęły także Messengera. W ostatnim badaniu przeprowadzonym dla Facebooka, aż 7 na 10 respondentów potwierdziło, że prostota jest dla nich priorytetem. Platforma wyszła naprzeciw użytkownikom, dostosowując najpopularniejszy komunikator do ich potrzeb. Messenger będzie miał teraz trzy karty zamiast dziewięciu. Wszystkie rozmowy  (zarówno indywidualne, jak i grupowe) znajdą się w zakładce czaty. Na samej górze pojawi się kamera, która pozwoli na zrobienie szybkiego selfie. Natomiast karta Osoby pokaże nam aktywnych użytkowników oraz pozwoli na obejrzenie Stories od naszych znajomych. W ostatniej zakładce Odkrywaj znajdziemy najświeższe informacje, usługi i gry.

Nowości na Instagramie

Reanimacja IGTV

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że IGTV to dość nieudany produkt Instagrama. Jednak jego twórcy nie  poddają się i próbują “ożywić” aplikację. Dlatego też od teraz istnieje możliwość udostępniania treści z IGTV na Instagram Stories. Udostępnione wideo pojawia się w postaci okładki, którą można otworzyć dopiero po przejściu na IGTV. Czy to pomoże w zwiększeniu liczby użytkowników? Raczej nie, ale warto próbować.

Łatwiej reaguj na posty i dziel się nimi z innymi

Znacznym usprawnieniem, które powoli pojawia się na kontach użytkowników są nowe opcje dostępne pod postami. Od teraz w ramach funkcji dostępnych bezpośrednio pod postem będziecie mogli:

  • Wysłać wiadomość do autora posta,
  • Skopiować link do posta by podzielić się nim z innymi,
  • Udostępnić go,
  • Dodać do swojej relacji.
Nowe opcje pod postami

Nowe opcje pod postami

Nowości na Twitterze

Więcej możliwości przy zgłaszaniu treści

Twitter aktywnie walczy ze  spamerami i internetowymi trollami. Platforma wprowadziła możliwość dokładniejszego zgłaszania niepożądanych treści przez użytkowników.

Wielki powrót

Tęskniliście za chronologicznym układem treści na Twitterze? Mamy dla was dobre wieści. Twitter wprowadza go ponownie. Na razie trwają testy na niewielkim odsetku użytkowników Twittera na iOS, ale już niedługo wszyscy będą mogli się przełączyć z widoku personalizowanego przez algorytm na chronologiczny i poczuć się jak w 2010 roku.

Nowości na LinkedIn

Wszystko w jednym miejscu

LinkedIn ogłosił integrację z Google Campaign Manager. Dzięki temu marketerzy uzyskają wgląd w rozszerzony zestaw narzędzi Google. Zainteresowani będą mogli między innymi sprawdzić wszystkie wyświetlenia oraz interakcje na różnych urządzeniach i platformach.

Nowości na Snapchacie

Filtry Snapchata na desktopie

Snapchat prezentuje kolejne nowości, które mają na celu utrzymać platformę przy życiu. Medium znalazło niszę, która może mu pomóc w uzyskaniu nowych użytkowników. W poprzednim tygodniu Snapchat ogłosił wprowadzenie swoich popularnych filtrów m.in. na: Skype, YouTube, Google Hangouts, Skype.

Do góry
Do góry

Podobne posty