Przegląd tygodnia #15 – Sztuczna inteligencja w zakupach

Facebook próbuje uatrakcyjnić swoje Stories, wykorzystując funkcje, które sprawdziły się u konkurencji – Snapchata i Tik Tok, a Google zamyka jeden ze swoich serwisów. Co jeszcze zmieniło się w tym tygodniu w mediach społecznościowych? Jeżeli jesteście ciekawi, zostańcie z nami.

Nowości na Facebooku

Relacja prawie na żywo

Facebook wprowadza nowe narzędzia dla twórców i wydawców pomocne w promowaniu treści wideo. Pierwszym z nich są “premiery”, które umożliwiają transmitowanie na żywo wcześniej nagranego materiału. Ze wszystkimi cechami relacji na żywo, czyli komentowaniem i reakcjami. Można także zaplanować publikację relacji. Dzięki temu osoby zainteresowane premierą dostaną powiadomienie w momencie udostępnienia wideo. Platforma testuje również ankiety, które mają zwiększyć udział widzów w tworzeniu treści. Pojawią się także odznaki “top fan”, które będą identyfikować najbardziej lojalnych i zaangażowanych widzów podczas transmisji.

Sztuczna inteligencja pomoże w zakupach na Marketplace

Badania Facebooka pokazują, że w Stanach Zjednoczonych co trzecia osoba korzysta z Facebook Marketplace, które obchodzi swoje drugie urodziny. By je odpowiednio uczcić, platforma wprowadziła nowe narzędzia pomagające usłudze w zdobyciu większej liczby użytkowników. To między innymi: szacowanie przez sztuczną inteligencję ceny wystawianego produktu oraz klasyfikacji przedmiotu do odpowiedniej kategorii: np. krzesło do mebli, sukienka do odzieży.

Facebook zapowiada, że w przyszłości sztuczna inteligencja na Marketplace będzie w stanie wykończyć wnętrze Twojego domu na podstawie przesłanego zdjęcia wybranego pomieszczenia. Dzięki fotografii uzyskasz sugestie dotyczące umeblowania w zależności od układu i rozmiaru.

Nowy widok zdjęć w linkach

Nowy podgląd linków na Facebooku

Nowy podgląd linków na Facebooku

Facebook testuje nową opcję rozmiaru obrazu w postach typu link. Według portalu Social Media Today jest to krok w stronę uniwersalizacji formatów z Instagramem, aby zachęcić obserwatorów do przejścia na witrynę.

Nowości na Facebook Stories

Facebook nieustannie podejmuje próby zachęcenia użytkowników do korzystania z Facebook Stories. Kolejnym krokiem, który ma sprawić, aby użytkownicy chętniej korzystali z narzędzia jest szereg nowych funkcji wprowadzanych przez platformę.

  • Facebook planuje wprowadzić mapy, które miałyby pokazywać gdzie obecnie znajdują się Twoi znajomi (kopia usługi ze Snapchata).
  • Zostały także zauważone challenge w których użytkownicy mogą wziąć udział  Popularne challenge’e pojawiają się podczas korzystania ze Stories, dzięki temu wiesz, co jest na topie. (kopia usługi z Tik Toka).
  • Trzecią opcją są nowe naklejki, które można dodać do zdjęć.

Więcej możliwości dla pracodawców

Oprócz możliwości umieszczania ogłoszeń o pracę na Stronach, Facebook umożliwi także firmom publikowanie ofert pracy w odpowiednio sprofilowanych grupach. Co więcej, rekruterzy będą mogli oznaczyć profile ciekawych aplikantów (co wg UODO jest niezgodne z RODO, dlatego nie wiadomo, czy i kiedy  ta opcja będzie dostępna w Unii Europejskiej). Ostatnią nowością jest możliwość wprowadzona dla menedżerów Stron do przypisania zadań pracownikom, którzy mają dostęp do Twojej strony na Facebooku.

Nowości na Instagramie

Znajdź użytkownika po nametagu

Instagram wprowadził nametagi, czyli kody z nazwą użytkownika, które wystarczy  zeskanować za pomocą kamery Instagrama, żeby podejrzeć dany profil. Można równieżspersonalizować swój znacznik poprzez dotknięcie dowolnego miejsca na ekranie lub przełączenie opcji na samej górze ekranu.

Społeczność Igersów czekała na tę funkcję dobrych kilka lat, ciekawe czy teraz spotka się z zainteresowaniem użytkowników.

Mamy również dobrą wiadomość dla użytkowników z oprogramowaniem Android – po dokonaniu najnowszej aktualizacji Instagrama będziecie mogli dodawać zdjęcie podczas odpowiadania na pytania w Stories.

Nowości na Twitterze

Zarabiaj globalnie z In-Stream

Twitter ogłosił, że wydawcy mogą zarabiać na całym świecie dzięki reklamom wideo typu In-Stream. Wcześniej pojawianie się reklam tego typu było ograniczone do rynku, na którym działał wydawca.

Nowości na YouTube

Nowości reklamowe

YouTube ogłasza na swoim blogu nowości reklamowe: rozszerzenie lokalizacji i formularzy (obecnie w wersji beta) do reklam TrueView typu In-Stream.

Koniec Google+

Google zamyka swoją platformę Google+. Firma przyznała, że ​​Google+ nigdy nie uzyskał założonego zaangażowania ze strony użytkowników. Według wpisu na blogu 90 procent sesji użytkowników Google+ trwało mniej niż pięć sekund. Czy kogokolwiek to zaskoczyło?

 

Do góry
Do góry

Podobne posty