Ciągłe zmiany na Facebooku, YouTube’ie, Instagramie, LinkedInie i Twitterze zainspirowały nas do stworzenia cotygodniowego podsumowania, w którym będziemy opisywać najciekawsze nowości, które oferują platformy społecznościowe.

W ubiegłym tygodniu działo się naprawdę wiele – platformy eksperymentują z płatnym dostępem do treści, udostępniają użytkownikom informacje o reklamach, wprowadzają nowe funkcje. Nasz przegląd zaczynamy od największego serwisu społecznościowego – Facebooka.

Nowości na Facebooku

Wyciszanie postów

Wyciszanie wybranych haseł na Facebooku

Wyciszanie wybranych haseł na Facebooku

Męczy cię mundial i wszechobecna piłka nożna albo masz już dosyć postów o problemach z dziećmi? Już niedługo odetchniesz z ulgą. Facebook wprowadza opcję wyciszenia postów z określonymi frazami na 30 dni. Platforma już rok temu wprowadziła funkcję, która pozwala na zrobienie sobie „przerwy” od niektórych marek, wydawców lub kont osobistych na 30 dni. Niedługo będzie można także odpocząć od irytujących nas treści za pomocą określonych przez użytkownika słów kluczowych. Nowa funkcja jest na razie w fazie testów na niewielkiej liczbie użytkowników.

Transparentność reklam

W związku z nadużyciami reklam do celów politycznych (przede wszystkim w kontekście wyborów prezydenckich w USA oraz referendum dotyczącego Brexitu), zarówno Facebook, jak i Twitter (o którym przeczytacie w dalszej części tekstu) wprowadzają zmiany w transparentności reklam. Użytkownicy mogą już teraz uzyskać informacje dotyczące aktualnie prowadzonych kampanii przez każdą stronę na Facebooku. Jeżeli użytkownik uzna, że treść jest niestosowna może zwrócić się o jej ponowną weryfikację. Facebook będzie także dodatkowo oznaczał sponsorowane materiały polityczne. Funkcja została już wprowadzona w USA, w następnej kolejności pojawi się w Brazylii oraz kolejnych rynkach.

Reakcje na Facebook Stories

Facebook umożliwia odpowiedzi na Stories użytkownika za pomocą emoji. Reakcje będą widoczne dla managera profilu w dolnym pasku obok osób, które zobaczyły relację. To jednak nie wszystko, będziecie mogli grupowo porozmawiać na temat Stories. Widzowie będą mogli odpowiadać na relację i udostępniać tę wiadomość wybranym znajomym, rozpoczynając nową grupową konwersację.

Płatne członkostwo w grupach na Facebooku

Facebook testuje nową funkcję dla administratorów grup – płatne członkostwo w grupach zamkniętych. Administratorzy będą mogli wprowadzić płatne subskrypcje w wysokości od 4,99 USD do 29,99 USD miesięcznie. Obecnie opcja subskrypcji nowej grupy jest testowana na niewielkiej liczbie o różnych zainteresowaniach. Można się spodziewać, że Facebook rozszerzy opcję dla wszystkich, dając każdemu szansę na zarabianie na ekskluzywnych treściach. Czyżby to był początek końca darmowego dostępu do mediów społecznościowych lub podziału Facebooka na wersję darmową, zarabiającą na reklamach oraz płatną z treściami premium?

Publikowanie Facebookowych postów na Instagramie

Aktualizację statusu na Facebooku opublikujesz na Instagramie

Aktualizację statusu na Facebooku opublikujesz na Instagramie

Facebook testuje publikowanie pojedynczych aktualizacji Facebooka na Instagramie. Ma to umożliwić stopniową integrację różnych aplikacji będących własnością giganta z Menlo Park. Obecnie można udostępnić Stories między platformami. Facebook testuje również możliwość przekierowania WhatsApp Status na Instagram Stories

Nowości na Instagramie

Przewodnik po IGTV

Instagram opublikował nowy poradnik dotyczący tworzenia treści na nową platformę wideo IGTV. Informator zawiera wiele wskazówek, propozycji aplikacji i akcesoriów, które mogą się przydać do ulepszenia publikowanego contentu. Przewodnik znajdziecie tutaj.

Muzyka w Instagram Stories

Ozdób swoje Stories muzyką

Ozdób swoje Stories muzyką

Platforma wprowadza nową opcję naklejek z muzyką, dzięki której użytkownicy będą mieli możliwość dodawania ścieżek dźwiękowych do Stories, które dziennie mają ponad 400 milionów aktywnych użytkowników. Muzyka będzie także dostępna na facebookowych live’ach. Obie funkcje przypominają opcje dostępne na platformie musical.ly i wydają się być próbą przejęcia jej użytkowników.

 

Automatyczne kategorie wchodzą do Instagrama

Kolejna funkcja znana z innej platformy pojawi się na Instagramie – algorytm tworzący automatyczne kategorie na podstawie zawartości zdjęć. To rozwiązanie znane z Pinteresta. Dzięki niemu można szybciej i łatwiej znaleźć interesujące tematy.

 

Nowości na YouTube

Płatne subskrypcje kanałów

Płacących subskrybentów czekają ekskluzywne treści

Płacących subskrybentów czekają ekskluzywne treści

YouTube także wprowadza płatne subskrypcje kanałów. Za niecałe pięć dolarów miesięcznie, widzowie otrzymają dostęp do: unikatowych plakietek nowych emoji postów przeznaczonych tylko dla członków na karcie Społeczność, a także ekskluzywne relacje na żywo oraz treści wideo. Opcję płatnego dostępu będą mogły niedługo uruchomić kanały mające ponad 100 tysięcy subskrybentów.

Zrób zakupy na YouTube

YouTube umożliwi także twórcom dodawanie półki sklepowej pod filmami, aby pomóc im w sprzedaży powiązanych produktów. Ta opcja będzie na razie dostępna jedynie w Stanach Zjednoczonych dla kanałów powyżej dziesięciu tysięcy subskrybentów

YouTube Premieres

YouTube chce także wykorzystać popularność transmisji na żywo, umożliwiając markom odtworzenie „na żywo” wcześniej nagranego wideo. Gdy pojawi się wideo fani będą mogli czatować ze sobą (i z twórcą) w czasie rzeczywistym. Warto zauważyć, że dokładnie taką samą funkcję o tej samej nazwie ogłosił w kwietniu Facebook.

Nowości na Twitterze

Większa transparentność reklam

Na Twitterze także zaszły zmiany dotyczące transparentności reklam. Użytkownicy Twittera będą mogli sprawdzić, jakie reklamy opublikowało dane konto w ciągu ostatnich 7 dni. Co więcej, w przypadku reklam politycznych użytkownicy zyskają dostęp do jeszcze większej ilości danych – wydatków, grupy docelowej, liczby wyświetleń oraz kto opłacił reklamę.

Twitter przeciwko botom

Jedną z największych bolączek Twittera są boty, dlatego platforma wypowiedziała im wojnę. Portal obecnie wymaga od użytkowników potwierdzenia adresu e-mail lub numeru telefonu w celu założenia konta oraz blokuje konta zakładane w krótkim odstępie czasowym na jednym adresie IP.

Nowości na LinkedIn

Tłumaczenie postów i kody QR

Kody QR na LinkedIn

Kody QR na LinkedIn

Nowości na LinkedIn są dwie, ale choć z pozoru drobne, z pewnością wpłyną na wygodę korzystanie z serwisu. Pierwszą z nich jest tłumaczenie postów na inne języki, a drugą wprowadzenie kodów QR, dzięki którym będzie można łatwo odnaleźć wybranych użytkowników. Czyżby LinkedIn liczył, że kody pojawią się na wizytówkach i CV?

 

A Was która nowość najbardziej zaciekawiła?

O Autorze

Natalia Sisik

Junior Analyst

Singing Tiktoker ? Tik Tok 257k ? www.nataliasisik.pl