#mundial2018 – faza grupowa na Twitterze [ANALIZA]

Polscy piłkarze tydzień temu pożegnali się z mistrzostwami świata w Rosji. Nasza reprezentacja nie przebrnęła przez fazę grupową, przegrywając dwa pierwsze mecze i pokonując dopiero Japonię w ostatnim spotkaniu. Jednak turniej to nie tylko spotkania Polaków. Przygotowaliśmy dla Was analizę najciekawszych meczów na podstawie aktywności użytkowników na Twitterze.

Przeanalizowaliśmy częstotliwość występowania tweetów z oficjalnymi hashtagami dla poszczególnych meczów oraz reprezentacji. Rozkład tweetów w każdym przypadku doskonale odzwierciedla przebieg spotkania, co widać już na przykładzie meczu otwierającego turniej: Rosja – Arabia Saudyjska.

Rozkład częstotliwości użycia hashtagów meczowych podczas spotkania Rosja - Arabia Saudyjska

Rozkład częstotliwości użycia hashtagów meczowych podczas spotkania Rosja – Arabia Saudyjska

Najczęściej tweetowano krótko po zdobyciu bramek. Widać też, że z trójki hashtagów #RUS, #KSA i #RUSKSA najpopularniejszy był ten odnoszący się do Sbornej.

Tweety podczas meczu Polska - Kolumbia

Tweety podczas meczu Polska – Kolumbia

Nas jednak najbardziej interesują mecze Polaków. Najwięcej tweetowano podczas drugiego starcia, z Kolumbią, która skutecznie pozbawiła biało-czerwonych marzeń o awansie do ⅛ finału. Piki na wykresie to oczywiście trzy gole strzelone przez Minę, Falcao i Cuadrado oraz koniec meczu. W przypadku tego meczu najpopularniejszym hashtagiem był hashtag meczowy #POLCOL. Warto też zauważyć, że spotkanie to cieszyło się dużo większym zainteresowaniem na Twitterze niż mecz otwarcia – różnica była aż trzykrotna.

Co pisano podczas meczu Polska – Kolumbia?

Wśród najczęściej używanych hashtagów i słów, najwięcej pojawiło się nazw krajów oraz nazwisk piłkarzy. Co ciekawe, sporo tweetów odnosiło się nie do samego spotkania, ale do sytuacji w ⅛ finału i na kogo trafi reprezentacja Anglii. Nie zabrakło też polskiego okrzyku rozpaczy.

Najczęściej używane słowa podczas meczu Polska-Kolumbia

Najczęściej używane słowa podczas meczu Polska-Kolumbia

Twitter reaguje na mecz o honor

W ostatniej kolejce w grupie H oczy wszystkich były zwrócone na spotkanie Senegal-Kolumbia, ponieważ to tam miało się rozstrzygnąć, kto awansuje dalej. Dlatego starcie Polski z Japonią- mecz o polski honor – obserwowało dużo mniej użytkowników Twittera. W najbardziej intensywnych momentach pojawiało się czterokrotnie mniej tweetów niż w przypadku poprzedniego meczu Polaków.

Tweety podczas meczu Japonia-Polka

Tweety podczas meczu Japonia-Polka

Twitterowicze komentujący ostatni mecz Polaków nie omieszkali wspomnieć także o niezbyt honorowej końcówce spotkania. Przegrywająca Japonia miała tyle samo punktów i taki sam stosunek bramkowy, co Senegal, ich starcie skończyło się remisem, dlatego o awansie miała zadecydować klasyfikacja Fair Play. Japończycy otrzymali mniej żółtych kartek, dlatego przez ostatnie dziesięć minut podawali sobie piłkę, nie atakując polskiej bramki, a biało-czerwoni im w tym nie przeszkadzali.

 

Najczęściej używane słowa podczas meczu Japonia-Polska

Najczęściej używane słowa podczas meczu Japonia-Polska

Zdecydowanym hitem fazy grupowej był mecz Szwecja-Niemcy wygrany w dramatycznych okolicznościach przez jeszcze aktualnych mistrzów świata, mających nóż na gardle. Użytkownicy bardzo ekscytowali się tym spotkaniem – był to dla Niemców mecz o wszystko. 

Tweety podczas meczu Niemy-Szwecja

Tweety podczas meczu Niemy-Szwecja

 

Już niedługo na naszym blogu pojawi się analiza ⅛ finałów oraz spotkań ćwierćfinałowych. Tymczasem zapraszamy na zapoznanie się z profilem polskiego fana piłki nożnej obecnego na Facebooku. Gwarantujemy, że nie wiedziałeś o nim wszystkiego.

Wizualizacja danych Jakub Krawiec, Sotrender Research Team.

Do góry
Do góry

Podobne posty