W ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych miała miejsce premiera Messenger Kids, wersji Messengera przeznaczonej dla najmłodszych użytkowników. 22 czerwca aplikacja miała swoją premierę w Kanadzie i Peru. Aplikacja została także wydana w hiszpańskiej oraz francuskiej wersji językowej.

Czym jest Messenger Kids?

Sam Facebook o swojej usłudze mówi: „Zaprojektowaliśmy Messenger Kids od podstaw, w taki sposób by aplikacja uczyła dzieci, jak lepiej rozumieć i wyrażać swoje emocje w kreatywny sposób. Aplikacja ma zachęcać i promować poprawne zachowania społeczne oraz pogłębiać pozytywne związki między dziećmi a ich bliskimi. W tym duchu, we współpracy z naukowcami z Centrum Inteligencji Emocjonalnej Uniwersytetu Yale i globalną grupą doradców, pracujemy nad nowymi funkcjami opartymi na zasadach uczenia się społecznego i emocjonalnego.”

Messenger Kids bez reklam i śledzenia użytkowników

Dziecięca wersja Messengera różni się od “dorosłej” aplikacji pod kilkoma względami. Po pierwsze, i co dość oczywiste, jest ona dostępna dla użytkowników poniżej 13 lat. Po drugie, konto dziecka jest powiązane z kontem rodzica na Facebooku i to rodzic pozwala na nawiązanie konwersacji dziecka z innymi użytkownikami. Do niedawna, żeby dwóch użytkowników Messenger Kids mogło ze sobą rozmawiać, ich rodzice musieli być znajomymi na Facebooku, ale w najnowszej aktualizacji zrezygnowano z tego obostrzenia. Trzecia, i chyba najważniejsza różnica to fakt, że Messenger Kids nie zbiera danych użytkowników, nie śledzi ich i nie pokazuje reklam.

Twórcy aplikacji mają nadzieję, że wprowadzane zmiany i usprawnienia, zwiększą liczbę instalacji aplikacji, która w maju 2018 roku miała około 500 000 pobrań (dane z Sensor Tower).

Nowe funkcje w Messenger Kids

Za ideą stworzenia komunikatora dla dzieci, stało nie tylko założenie, że ma być to aplikacja bezpieczna oraz wzbudzająca zaufanie rodziców, ale również atrakcyjna dla samych dzieci, czyli jej głównych odbiorców. Dlatego też w Messenger Kids znajdziemy m.in. dedykowane naklejki, możliwość dodawania filtrów na twarz czy wysyłania filmów i zdjęć, jak również gifów. Wśród tych ostatnich, oczywiście nie znajdują się żadne nieodpowiednie treści.

Naklejki dostępne w Messenger Kids

Naklejki dostępne w Messenger Kids

Twórcy Messenger Kids przygotowali również kodeks użytkownika aplikacji. Do zasad, które się w nim znajdują należy między innymi bezpieczeństwo, bycie miłym i wyrozumiałym, a także dobra zabawa.

Droga do młodego pokolenia

Pojawia się pytanie, czy Facebook czasy swojej świetności ma już za sobą i, szczególnie dla młodych pokoleń, jest już trochę passe? Jedno jest pewne, Facebook próbuje przekonać dzieci i młodzież do korzystania ze swoich aplikacji. Przykładem tego jest nie tylko Messenger Kids, ale m.in. również Lipc Sync Live. Czy jednak tworzenie kolejnych aplikacji jest dobrym sposobem na pozyskanie kolejnej rzeszy, głównie młodszych, użytkowników? Czas pokaże.

Więcej informacji na temat usługi możecie znaleźć na stronie MessengerKids.com.