Instagram uruchomił wczoraj nową funkcję, IGTV, która pozwala na stworzenie własnego kanału wideo. Użytkownicy mogą publikować tam filmy trwające od 15 sekund do 60 minut*. Czego można się po niej spodziewać i jakie treści można w niej publikować?

IGTV dla większości użytkowników jest już dostępna jako samodzielna aplikacja zarówno na iOS jak i Androida. Jednak sama usługa znajduje się również w aplikacji Instagrama (po jej zaktualizowaniu). W przeciwieństwie do YouTube’a, na IGTV możemy dodawać jedynie filmy wertykalne (czyli tak, jak najczęściej ogląda się wideo na smartfonach). Użytkownicy IGTV mogą “serduszkować” i komentować wideo, a także przesyłać je swoim znajomym. Usługa daje także możliwość skopiowania linku i odtworzenia filmu na komputerze.

* Wszyscy użytkownicy Instagrama mogą publikować materiały trwające od 15 sekund do 10 minut. Jedynie konta zweryfikowane mają możliwość publikacji wideo o długości do 60 minut. 

Jak stworzyć kanał na IGTV?

Aby utworzyć kanał w IGTV, należy ściągnąć aplikację IGTV lub zaktualizować aplikację Instagrama, a po otwarciu kliknąć w ikonkę telewizora w prawym górnym roku.

Jak znaleźć ikonę IGTV

Jak znaleźć ikonę IGTV

Po przejściu do usługi, należy kliknąć w koło zębate, a następnie wybrać opcję Utwórz kanał. Gdy to zrobimy zostanie utworzony kanał na podstawie danych używanego konta na Instagramie.

Tworzenie własnego kanału na IGTV

Tworzenie własnego kanału na IGTV

Utworzony kanał pojawi się w głównym widoku profilu, a gdy użytkownik obserwuje konta mających swoje kanały w IGTV, powiadomienia o nowych filmach pojawią się w nowej sekcji obok ikonki skrzynki odbiorczej.

A tu znajdziecie ikonkę IGTV na kanale

A tu znajdziecie ikonkę IGTV na profilu

Jaka przyszłość czeka Instagrama?

Od wczoraj wiemy także, ilu użytkowników choć raz w miesiącu korzysta z Instagrama. Jest ich miliard, jedna siódma ludzkości.. Podobnie jak YouTube, na Instagramie obecni są twórcy obserwowani przez setki tysięcy użytkowników. Do tej pory jednak nie mieli oni zbyt dużego wyboru w przypadku treści wideo. Na IGTV nie znajdziemy reklam, co również odróżnia tę platformę od YouTube’a. Przynajmniej na razie, bo CEO Instagrama, Kevin Systorm, zapowiedział, że istnieją plany monetyzacji contentu twórców.

Chociaż popularność Instagrama jest ogromna, to według Pew Research Center YouTube pozostaje najpopularniejszą aplikacją wśród amerykańskich nastolatków. Dlatego póki co, YouTube nie ma silnej konkurencji, o którą mógłby się martwić, również z powodu spadku popularności Facebooka w tej grupie wiekowej. IGTV wygląda na próbę zatrzymania nastolatków w ekosystemie giganta z Menlo Park. Czy skutecznie? Przekonamy się o tym w najbliższej przyszłości.