Prowadzenie marketingu z wykorzystaniem mediów społecznościowych, a szczególnie Facebooka, wobec którego marketerzy mają szczególne oczekiwania, jest obecnie zupełnie powszechne. Jednak na Facebooku jest obecnie mnóstwo treści a zasięgi organiczne nieustannie spadają. Dokładając do tego zmiany w algorytmie, zmuszeni jesteśmy do weryfikacji naszych działań marketingowych, jak i większej kreatywności. Jednym z wciąż niedocenianych i nie do końca poznanych sposobów na dotarcie do naszych odbiorców jest aktywność na grupach na Facebooku. Jak podejść do tematu, jakie informacje będą nam potrzebne i w jaki sposób je uzyskać? Sotrender jak zawsze przychodzi z pomocą i przedstawia swoje autorskie badanie grup na Facebooku. Niestety wraz z kolejną zmianą API zajdą znaczne ograniczenia w dostępie do tych danych, jest więc to ostatnia chwila na ich wykorzystanie.


-aktualizacja z dnia 16.03.2020-

Niestety, na skutek zmiany API Facebooka, nie wykonujemy już tego badania. Nie mniej jednak grupy pozostają wciąż świetnym sposobem na organiczne dotarcie do naszej grupy odbiorców 😉


Potencjał grup na Facebooku

Należy sobie zdawać sprawę, że generalnie grupy na Facebooku są ważne. Światełko w głowie powinno nam się zaświecić już na sam fakt, że jest ich tak dużo, że gromadzą mnóstwo użytkowników, którzy niejednokrotnie są bardzo aktywni.

Obecność Twojej marki w grupach na Facebooku daje wiele możliwości na zaistnienie w świadomości grupy docelowej. Jeśli zależy Ci na pełnej kontroli tego, co dzieje się w grupie, warto rozważyć stworzenie swojej własnej – zorientowanej np. na dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w obszarze danego zagadnienia bądź problemu, wydarzeniu, które organizujesz lub na samym produkcie.

Firmy częściowo próbują już korzystać z grup na Facebooku – tworząc swoje własne lub uczestnicząc w już istniejących – jednak potencjał ten nie jest w dalszym ciągu w pełni wykorzystywany. Choć także w grupach zasięgi zaczęły spadać, sytuacja póki co jest i tak sporo lepsza niż w przypadku strumienia aktualności na tablicach użytkowników. Dlatego właśnie to dobry moment na skorzystanie z tego źródła komunikacji.

Niestety ostatnia aktualizacja API to nie koniec zmian wprowadzanych przez Facebooka. Już na początku maja zamknięty zostanie dostęp do kolejnej dużej części informacji w API. Dlatego też to właściwie ostatni moment na kompleksowe zgłębienie waszej wiedzy o grupach, które są potencjalnie interesujące dla waszej firmy.

Mierz swoje działania w social media!

Czego możemy się dowiedzieć z badania grup na Facebooku?

Strukturę, funkcjonowanie i wygląd grup na Facebooku zapewne doskonale znacie. Zasady ich działania również powinny być dość jasne. Zastanawiacie się więc pewnie, jakie informacje my możemy dla Was uzyskać.

Przede wszystkim, na podstawie wybranych i dostarczonych słów kluczowych jesteśmy w stanie odnaleźć i zestawić wszystkie grupy pasujące do zapytania – odpowiadające na Wasze potrzeby i specyfikę Waszej firmy. Każdego miesiąca dla kilku naszych Klientów wyszukujemy nowe grupy pasujące do zapytania bądź analizujemy dotychczasowe, interesujące ich grupy.

Jednak które grupy z całego zestawienia mogą być najbardziej warte Waszej – marketerów – uwagi? Odpowiedź na to pytanie może się wydawać bardzo trudna. Jak w ogóle przeanalizować tak wiele grup? Pod jakim kątem? Dzięki naszemu badaniu – wszystko to jest możliwe.

Informacje, jakie możemy uzyskać analizując grupy na podstawie słów kluczowych to m.in.:

 • Nazwa i opis grupy,
 • Adres internetowy grupy (adres www),
 • Liczba członków,
 • Przyrost liczby członków w porównaniu do analogicznego okresu,
 • Liczba zaangażowanych członków,
 • Dostępność grup (czy grupa jest otwarta czy zamknięta),
 • Liczba postów użytkowników, jaka została opublikowana w analizowanym okresie, wraz ze zmianą,
 • Liczba polubień postów, wraz ze zmianą,
 • Liczba udostępnień postów, wraz ze zmianą,
 • Łączna i średnia liczba komentarzy pod postami,
 • Suma wszystkich aktywności: polubień, komentarzy i udostępnień z danego okresu.

Oczywiście danych tych jest więcej. Co najważniejsze, dzięki naszemu badaniu otrzymacie wszystkie te informacje zestawione i zagregowane. Do części z nich każdy z nas mógłby dotrzeć samodzielnie, jednak dla większości byłoby to trudne i bardzo czasochłonne.

Do wszystkich wymienionych powyżej informacji jesteśmy w stanie dotrzeć bez konieczności bycia administratorem danej grupy. Istotną informacją jest również to, że możemy przeprowadzić badanie dla dowolnych słów kluczowych, dowolnej ich liczby, kombinacji, jak i w dowolnym języku. Dla jednego z naszych Klientów co miesiąc analizujemy grupy dla krajów takich jak np. Portugalia, Rumunia, Polska czy Ukraina.

Grupy na Facebooku na przykładzie rynku nieruchomości

Spójrzmy na pierwszy przykład – rynek nieruchomości.

Każdy, kto choć raz szukał mieszkania w jakimkolwiek mieście ma świadomość, że istnieje sporo grup na Facebooku, które są poświęcone temu tematowi. Jeśli temat Was dotyczył to na pewno do kilku nawet należeliście. Ale czy wiecie ile może być wszystkich takich grup w Waszym mieście? Czy wszystkie są aktywne? Które są najbardziej aktywne? Które są otwarte a do których musicie poprosić o dostęp? Manualne znalezienie odpowiedzi na te pytania nie jest proste, szczególnie dla nawet kilkuset grup.

Jako przykład posłużyliśmy się porównaniem rynku nieruchomości dla Warszawy oraz Krakowa, a wybrane słowa kluczowe wyglądały następująco: ‚nieruchomość warszawa’, ‚nieruchomości warszawa’, ‚wynajem warszawa’, ‚najem warszawa’, ‚pokoje warszawa’, ‚pokój warszawa’, ‚mieszkanie warszawa’, ‚mieszkania warszawa’Analogiczne zestawienie słów kluczowych wyglądało dla Krakowa. Analizie poddaliśmy dwa okresy: grudzień 2017 (1.12.2017-31.12.2017) – styczeń 2018 (1.01.2018-31.01.2018).

Tak wyglądały wyniki naszego badania:

Analiza rynku nieruchomości w Warszawie i Krakowie na grupach na Facebooku

Analiza rynku nieruchomości w Warszawie i Krakowie na grupach na Facebooku

Dla przykładowej grupy wyniki wyglądały następująco:

Wynajem mieszkanie / pokój w Warszawie Warszawa – pokoje mieszkania wynajem:

 • Liczba członków: 5493
 • Suma wszystkich aktywności: 127 (-6)
 • Suma polubień: 41 (-37)
 • Liczba komentarzy: 75 (+27)
 • Liczba udostępnień: 11 (+4)
 • Liczba postów użytkowników: 97 (+6)
 • Liczba zaangażowanych użytkowników: 145 (-17)
 • Średnia liczba polubień na post: 0,42 (-0,43)

Liczby w nawiasie oznaczają przyrost w porównaniu do poprzedniego analogicznego okresu (stycznia 2018 do grudnia 2017).

Zdrowa żywność gorącym tematem na Facebooku

Drugą przykładową analizę przeprowadziliśmy dla modnego ostatnio trendu, czyli zdrowego odżywiania. Analiza została przeprowadzona dla słów kluczowych: ‚zdrowa żywność’, ‚wege’, ‚weganizm’, ‚weganie’, ‚wegetarianizm’, ‚wegetarianie’, ‚żywność ekologiczna’, ‚żywność bio’, ‚żywność eko’, w okresie 1-7.01.2018 – 1.7.02.2018.

Wyniki? Wszystkich grup poświęconych temu tematowi jest dokładnie 303 (116 otwartych i 187 zamkniętych), z czego część była zupełnie nieaktywna w analizowanym okresie. To kolejna bardzo ważna informacja dla marek.

Przyjrzyjmy się wybranej grupie – Co jedzą polscy weganie.

grupa co jedza polscy weganie analiza

Analiza grupy na Facebooku Co jedzą polscy weganie

5 korzyści z analizy grup na Facebooku

Nasza analiza umożliwi Wam przede wszystkim podjęcie decyzji o zasadności takiej formy komunikacji oraz rozpoczęcie skutecznych i przemyślanych działań na grupach na Facebooku.

 1. Dostarczone dane pozwolą skupić się na aktywności na wybranych przez nas grupach spośród wszystkich istniejących. Nie będzie więc miejsca na przypadek. Czy będą to grupy z największą liczbą członków? Grupy najszybciej rosnące? Czy grupy stosunkowo niewielkie, ale najbardziej aktywne, o dużym ruchu? Wybór należał będzie do Was. Wiedząc, że grup jest tak dużo konieczne będzie wybranie kilku bądź kilkunastu z nich. Oczywistym jest, że monitorowanie kilkuset będzie niemożliwe, a i najprawdopodobniej mało efektywne.
 2. Wyniki badania dadzą również pogląd na to, jak duże jest zainteresowanie danym tematem na Facebooku, a co za tym idzie potencjalna grupa odbiorców dla naszej marki. Pomogą również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest sens, żeby marka zakładała swoją własną grupę.
 3. Już samo monitorowanie wybranych grup będzie niezwykle cenną informacją dla marek – czego odbiorcy poszukują na rynku, jakie mają oczekiwania, czy są usatysfakcjonowani obecną ofertą na rynku, czy korzystają z usług bądź produktów naszej marki, czy mają o niej dobre zdanie, czy polecają ją innym?
 4. Oprócz monitorowania interesujących nas zagadnień możliwe jest również przejście do bardziej aktywnych form pozyskania interesujących nas informacji przez tworzenie ankiet, badań, zadawanie pytań czy rozpoczynanie dyskusji.
 5. Obecność i aktywność na grupach na Facebooku to przede wszystkim świetny sposób na zaistnienie w świadomości naszych klientów, zbudowanie sobie pozycji eksperta, specjalisty w danej dziedzinie. Obecność na grupach może mieć więc charakter bardziej edukacyjny i doradczy. Mniej nachalny sposób prowadzenia biznesu, ukazujący przy tym wartość i unikalność naszej marki, jest obecnie dużo lepiej postrzegany przez klientów. Świadczy nie tylko o otwartości marki, ale również pozwala na budowanie zaufania wśród potencjalnych klientów. Takie działania mogą mieć bardzo pozytywne i znaczące, choć najprawdopodobniej nie natychmiastowe, efekty w przyszłości.

Mierz swoje działania w social media!

Wykorzystaj w pełni potencjał grup na Facebooku

Grupy, angażując wielu użytkowników Facebooka, dla wielu firm mogą być doskonałym kanałem do kontaktu z grupą docelową. Na pierwszy rzut oka potencjał może być jednak dla wielu niewidoczny. Same grupy nie dają dostępu do zbyt wielu statystyk, stąd też chociażby uzasadnienie zasadności podejmowania w nich aktywności może być utrudnione. Dopóki istnieje jeszcze taka możliwość, warto więc skorzystać z dostępu do pogłębionych statystyk dzięki API Facebooka, który zostanie ograniczony wraz z końcem kwietnia b.r.

Jesteś zainteresowany/a badaniem grup na Facebooku? Masz pytania? Skontaktuj się z naszym działem sprzedaży lub bezpośrednio z Jackiem. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!