W grudniu obserwowane przez strony na Facebooku opublikowały średnio o 1, 38% mniej postów, co też przełożyło się na odrobinę niższe zaangażowanie użytkowników i niższą liczbę polubień. Jednak już jeśli chodzi o liczbę komentarzy i udostępnień, zauważyliśmy drobne wzrosty.

Co jeszcze działo się w grudniu na Facebooku? Zapraszamy do lektury najnowszego wydania raportu Fanpage Trends przygotowanego przez Sotrender!

BBC wiralowym mistrzem grudnia

Najbardziej interaktywny post miesiąca - Fanpage Trends grudzień 2016

Najbardziej interaktywny post grudnia

Najlepszy post w grudniu opublikowała strona BBC Lifestyle. Były to naturalnie świąteczne życzenia opatrzone prośbą o ich udostępnienie. Skuteczną – post “szerowało” 87 tysięcy osób, a zareagowało 27 tysięcy. Ten profil też najlepiej radził sobie wiralowo w ubiegłym miesiącu.

Polityka w Fanpage Trends

Najbardziej angażujące branże na Facebooku - Fanpage Trends grudzień 2016

Najbardziej angażujące branże na Facebooku – Fanpage Trends grudzień 2016

Tak, jak pisaliśmy przy okazji Twitter Trends, grudzień był bardzo burzliwym miesiącem jeśli chodzi o wydarzenia polityczne. Facebook zwykle na politykę reaguje mniej niż Twitter i tak było również w ubiegłym miesiącu, nie znaczy to jednak, że polityczne wydarzenia przeszły zupełnie bez echa. W porównaniu branż, kategoria Politycy i partie awansowała o sześć miejsc w rankingu zaangażowanie – w komunikację stron z tej kategorii zaangażowało się ponad  milionów użytkowników Facebooka – oraz o dwa miejsca w zestawieniu interaktywności.

Najbardziej angażujące strony w kategorii Politycy i partie - Fanpage Trends grudzień 2016

Najbardziej angażujące strony w kategorii Politycy i partie – Fanpage Trends grudzień 2016

Jak wyglądał grudzień w samej kategorii Politycy i partie? Równie ciekawie. Strona Sławomira Nitrasa, jednego z liderów protestu opozycji, swoją komunikacją wzbudziła reakcję 139% swoich fanów, co dało mu awans o 32 miejsca w rankingu najbardziej angażujących stron politycznych na polskim Facebooku. Również dużymi wzrostami mogą pochwalić się strony Radka Sikorskiego, Kamili Gasiuk-Pihowicz oraz Platformy Obywatelskiej.

SA Wardęga z ważnym przesłaniem

Najbardziej interaktywne strony vlogów i youtuberów - Fanpage Trends grudzień 2016

Najbardziej interaktywne strony vlogów i youtuberów – Fanpage Trends grudzień 2016

Wśród najlepszych postów grudnia znalazło się także wideo SA Wardęgi, w którym youtuber przestrzega przed nieprzemyślanym zakupem psiaków pod choinkę. Film udostępniło ponad 67 tysięcy osób. To był także najlepszy post w kategorii Vlogi i Youtuberzy, co dało Wardędze awans na drugie miejsce w rankingu najbardziej interaktywnych vlogów w grudniu 2016. Cieszy nas, że tak ważne przesłanie przebiło się przez szum informacyjny na Facebooku.

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania raportu Fanpage Trends grudzień 2016!