Sierpień na Facebooku był, o dziwo, aktywniejszy niż lipiec. Obserwowane przez nas strony angażowały o 7% więcej użytkowników niż w poprzednim miesiącu, a ich posty były częściej lubiane niż komentowane – czyżby lato sprawiało, że stajemy się mniej wylewni w social media?

Co jeszcze działo się na Facebooku w sierpniu? Zapraszamy do lektury najnowszego wydania raportu Fanpage Trends przygotowanego przez Sotrender!

Media internetowe na czele Fanpage Trends

Największe branże na polski Facebooku - Fanpage Trends sierpień 2016

Największe branże na polski Facebooku – Fanpage Trends sierpień 2016

W sierpniu Facebookowe strony mediów internetowych (stron, blogów, vlogów) stały się najpopularniejszą branżą w Fanpage Trends, wyprzedzając media tradycyjne. To oznacza, że media internetowe są najsilniejszą branżą w naszych raportach – w poprzednich miesiącach zajmowały pierwsze miejsce pod względem zaangażowania i interaktywności. Natomiast obsługa klienta to stopa achillesowa tej branży, w sierpniu strony mediów internetowych odpowiedziały jedynie na 6, 85% wiadomości (warto zaznaczyć, że i tak awansowały o 21 miejsc w rankingu). Najczęściej na komunikację użytkowników odpowiadały strony z kategorii Supermarkety, a najszybciej Telekomy – średni czas odpowiedzi wyniósł tylko pięć minut.

Mierz działania na Facebooku w Sotrenderze!Wypróbuj za darmo!

 

Sportowy sierpień w Fanpage Trends

Największe strony w kategorii Sport - Fanpage Trends sierpień 2016

Największe strony w kategorii Sport – Fanpage Trends sierpień 2016

Czerwiec i lipiec upłynęły pod znakiem EURO 2016, sierpień natomiast zdominowały letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Choć na Facebooku hashtagi nie są podstawową częścią komunikacji (inaczej niż na Twitterze), warto zauważyć, że najpopularniejsze w sierpniu były te związane z RIO 2016. Jednak, kiedy przyjrzymy się dokładniej kategorii sport, widać coś innego – efekt transferów polskich piłkarzy do nowych klubów. Arek Milik trafił do Napoli i przybyło mu pięćdziesiąt tysięcy nowych fanów, lipcowa przeprowadzka Grzegorza Krychowiaka do Paris Saint-Germain sprawiła, że jego stronie na Facebooku przybyło 25 tysięcy fanów. Awans Legii Warszawa do Ligi Mistrzów sprawił, że awansowała w rankingach zaangażowania i interaktywności odpowiednio o 9 i 11 miejsc w kategorii Sport. W rankingu klubów piłkarskich Legii wiedzie się dużo lepiej niż na boiskach Ekstraklasy na początku obecnego sezonu – niezagrożona jest najpopularniejszym polskim klubem na Facebooku i pewnie idzie po milion fanów.

Wielki post małej strony

Wielki post małej strony

Wielki post małej strony

Istnieje spora szansa, że widzieliście zdjęcie kartki zatkniętej za deskę rozdzielczą. Kartki z wyjaśnieniem, że żona kierowcy rodzi, a on prosi o wybaczenie za zastawienie miejsca i nieopłacenie biletu parkingowego. Zdjęcie opublikował Damian Michałowski, prezenter Radia Zet. W ciągu kilkunastu godzin post stał się prawdziwym wiralem, docierając do pięciu milionów użytkowników Facebooka (i przy okazji trafił do najlepszych postów w kategorii Ludzie). Jak udało się to osiągnąć dość niewielkiemu profilowi? Dowiecie się z naszego case study.

Zapraszamy do lektury Fanpage Trends sierpień 2016!

 

O Autorze

Michał Wieczorek

Content Marketing Specialist

Baltic linguist, marketer, and music journalist in his free time. A big fan of good food and even better music.