Robi się coraz cieplej, słonce grzeje coraz mocniej, nerwowo wyrywamy kartki z kalendarza. Co to oznacza? Zbliża się letni sezon festiwalowy, a my w Sotrenderze uwielbiamy festiwale. Postanowiliśmy zbadać, czy polskie festiwale odpowiadają na potrzeby swoich fanów i czy fani interesują się więcej niż jedną imprezą. Sprawdźcie, czego się dowiedzieliśmy!

Rynek festiwalowy robi się w Polsce coraz bardziej nasycony i chociaż nie jest tak ciasno, jak w Wielkiej Brytanii, gdzie rokrocznie odbywa się ponad 100 różnych festiwali muzycznych,  to coraz trudniej nowym festiwalom znaleźć swoje miejsce. Postanowiliśmy spojrzeć szeroko na polskie festiwale. W analizie znalazły się imprezy nastawione na jeden gatunek muzyki, te, które starają się objąć jak największe spektrum gatunkowe, takie, które skupiają się na najświeższych odkryciach, oraz takie, które przypominają gwiazdy sprzed lat.

Który festiwal ma najwięcej fanów?

Zaczęliśmy od sprawdzenia, które polskie festiwale mają najwięcej fanów na Facebooku. W pierwszej piątce znalazły się Przystanek Woodstock, Open’er, Orange Warsaw, Sunrise Festival i Live Music Festival (który w tym roku wrócił po rocznej przerwie). To także największe festiwale pod względem liczby uczestników. Choć na Facebooku przewaga Woodstocku nad Open’erem to 44 tysiące fanów, na festiwal Jurka Owsiaka rokrocznie przyjeżdża około 500 tysięcy ludzi, a w Babich Dołach w ubiegłym roku bawiło się 90 tysięcy uczestników. Kołobrzeski Sunrise, poświęcony tanecznej muzyce elektronicznej na Facebooku lubi 165 tysięcy użytkowników, a zeszłoroczna edycja przyciągnęła ponad 100 tysięcy festiwalowiczów. Powyżej stu tysięcy fanów ma także Orange Warsaw Festival, odbywający się od kilku lat na warszawskim Służewcu. 

Największe polskie festiwale na Facebooku

Największe polskie festiwale na Facebooku

Powiązania między festiwalami

Następnie zbadaliśmy wspólne zainteresowania fanów festiwali. Sprawdziliśmy, czy użytkownicy zaangażowani w komunikację jednego festiwalu, angażowali się – klikali „lubię to”, udostępniali lub komentowali treści publikowane przez profil festiwalu – w komunikację innych imprez. (Więcej o naszej metodzie badawczej przeczytacie w oddzielnym wpisie). Najwięcej wspólnych użytkowników mają Open’er, Orange Warsaw Festival i Live Festival Kraków. Co ciekawe, wszystkie mają tego samego organizatora – Alter Art. Widać także, które festiwale przyciągają podobną publiczność. Openerowicze lubią także katowicki OFF Festival i, co może zaskakiwać, Przystanek Woodstock, często przeciwstawiany “bananowemu” Open’erowi jako festiwal bardziej “autentyczny” i przeznaczony dla wszystkich. Z zupełnie inną publicznością niż gdyńska impreza. Czyżby to był jedynie mit, niemający potwierdzenia w faktach?

Sieć zainteresowań - festiwale

Sieć zainteresowań – festiwale

Woodstokowiczów łączą dość silne więzi z Jarocinem, Ostróda Reggae Festival, ale też OFF Festivalem. Z kolei, tak jak można było się spodziewać ci sami ludzie angażują się na stronie OFFa, Open’era i innego katowickiego festiwalu, Tauron Nowa Muzyka, który odbywa się pod koniec sierpnia. W sieci zainteresowań widać też wyraźnie, że festiwale mające bardzo silnie  gatunkowo sprofilowane lineupy nie są blisko powiązanie z imprezami stawiającymi na muzyczną różnorodność. Folkowy Ethno Port, gotycki Castle Party czy Festiwal Legend Rocka, poświęcony muzyce sprzed czterech dekad mają bardzo małych wspólnych użytkowników z innymi badanymi festiwalami. Ewenementem jest Festiwal Disco Polo, którego użytkownicy nie angażują się na stronach żadnej z badanych imprez.

Mierz działania na Facebooku w Sotrenderze!Wypróbuj za darmo!

 

Kto powinien zagrać w tym roku?

Wiemy już, jakie inne festiwale lubią, sprawdźmy, jak bardzo tegoroczne lineupy odpowiadają gustom fanów. W tej części analizy wzięliśmy pod uwagę trzy największe imprezy – Open’era, Woodstock i Orange Warsaw. Coraz więcej miejsca na festiwalach dostają polscy artyści. W ubiegłym roku na OFFie i Open’erze była ich większość. Zbadaliśmy, którzy rodzimi muzycy są najbardziej lubiani przez użytkowników stron festiwali i czy występują na tegorocznych edycjach imprez.

Strony,  na których angażują się użytkownicy zaangażowani na profilu Open'era

Strony, na których angażują się użytkownicy zaangażowani na profilu Open’era

Open’erowicze z polskich wykonawców najbardziej sobie cenią O.S.T.R., Dawida Podsiadło, Pezeta i the Dumplings. Ci drudzy w Gdyni zagrali w roku ubiegłym, Podsiadło jest w tym roku jedną z gwiazd imprezy (grał też w 2013 roku). Pezet nigdy nie grał na tym festiwalu, ale już O.S.T.R był trzykrotnym gościem Open’era. Na poprzednich edycjach festiwalu występowali też Brodka, Hey i Domowe Melodie.

Strony,  na których angażują się użytkownicy zaangażowani na profilu Przystanku Woodstock

Strony, na których angażują się użytkownicy zaangażowani na profilu Przystanku Woodstock

Najpopularniejszym polskim wykonawcą wśród użytkowników strony Przystanku Woodstock jest Luxtorpeda. I faktycznie, wystąpią w Kostrzynie nad Odrą w tym roku. Na scenach przystanku zagrali też Kamil Bednarek, Acid Drinkers, Hey, Grubson, Czesław Śpiewa, happysad.

Strony,  na których angażują się użytkownicy zaangażowani na profilu Orange Warsaw Festival

Strony, na których angażują się użytkownicy zaangażowani na profilu Orange Warsaw Festival

Inaczej wygląda sytuacja z Orange Warsaw Festivalem. Nikt z najpopularniejszych polskich artystów wśród użytkowników strony nie występuje w tym roku na festiwalu, ale kilkoro z nich znalazło się w poprzednich latach na scenach Open’era, a Brodka kilka lat temu grała na warszawskim festiwalu 6 lat temu. Najpopularniejszy wśród fanów Orange Warsaw Festival jest Dawid Podsiadło, ale jego będzie można zobaczyć w Gdyni.

Gdzie widzimy się pod sceną?