Sotrender na konferencji Cyber 6.0

Media społecznościowe odgrywają coraz większą rolę nie tylko w marketingu, ale także w codziennej komunikacji międzyludzkiej. Social media zmieniły sposób, w jaki się komunikujemy. Wpłynęły także na rozwój m.in. nisz kulturowych, zmieniły obraz i rolę mediów tradycyjnych. Również branża badawcza coraz częściej zastanawia się, jak wykorzystać popularność mediów społecznościowych i zbierane w nich dane.

Sotrender a badania marketingowe

Sotrender wywodzi się ze środowiska badawczego i jest firmą badawczą, jednak działającą w nowy sposób. Skupiamy się przede wszystkim na badaniach niereaktywnych, czyli bez świadomego udziału osób badanych. Dzięki temu możemy zbierać dane o rzeczywistych zachowaniach osób badanych i tworzone przez nich treści, a nie tylko deklaracje i opinie. Co więcej, w wielu przypadkach dotyczą one całej populacji, dzięki czemu można uniknąć błędów związanych z próbkowaniem.

Nasz główny biznes to tworzenie własnych narzędzi wspierających, a czasem zastępujących analityków. Mamy też specjalny zespół badaczy, tworzący badania na zlecenie i raporty, w tym comiesięczne zestawienia podsumowujące marketing na Facebooku, Twitterze i YouTube. Nie tworzymy własnych ankiet, nie przeprowadzamy badań fokusowych. Specjalizujemy się przede wszystkim w pozyskiwaniu danych z serwisów społecznościowych, takich jak wspomniane Facebook, Twitter, YouTube czy Instagram. Służy to nie tylko analizowaniu i optymalizowaniu kampanii reklamowych w tych kanałach, ale także celom związanych z marketingiem w innych obszarach, na przykład analizowaniu zainteresowań grup docelowej czy wydatków reklamowych.

Takie podejście do badań nie byłoby możliwe bez rozbudowanego działu IT. U podstaw naszego działania leżą rozwiązania z zakresu big data, pozwalające na zbieranie i zaawansowane przetwarzanie danych o kampaniach marek i zachowaniach użytkowników mediów społecznościowych. Mamy dostęp do dokładnych danych ponad 30 tysięcy profili i podstawowych dla kilkunastu milionów. Wszystkie aktywnie monitorujemy, aktualizując dane mniej więcej co godzinę. Robimy to za pomocą tzw. API calls, zapytań do API poszczególnych serwisów. Proces przetwarzania danych wygląda w uproszczeniu tak:

Jak procesujemy dane w Sotrenderze

Jak procesujemy dane w Sotrenderze

Jeśli chcielibyście wiedzieć więcej o naszych rozwiązaniach typu big data, zapraszamy do lektury wpisu na blogu poświęconemu temu zagadnieniu.

Sotrender partnerem konferencji Cyber 6.0 Redefine

Nasze podejście świetnie wpisuje się w konferencję Cyber 6.0 Redefine organizowaną przez Polskie Towarzystwo Badaczy Rynku i Opinii. Jak pisze przewodniczący Rady Programowej Konferencji Wojciech Ozimek:

Interpretacja narastającej masy informacji wymaga redefinicji roli Badacza. Konieczne jest zderzenie jego tradycyjnej wiedzy z wiedzą “data scientist” (wywodzącym się bardzo często z IT i świata technologii). Badacz bez zaplecza technicznego widzi tylko część świata.

Jednak to zderzenie ról ma także drugą stronę. “Data scientist” bez warsztatu badawczego i wiedzy o tym, co “siedzi w głowie konsumenta” posiada jedynie bezwartościowy zbiór danych. Masa informacji bardzo często nie świadczy o ich jakości. Bardzo często mówi się dzisiaj o “Big Data” ale samo słowo “big” nie oznacza często nic, poza problemami do rozwiązania wynikającymi z nadmiaru i złożoności.

Po takim zaproszeniu nie mogło nas zabraknąć na konferencji.

Tego się nie da odzobaczyć, czyli nasza obecność na Cyber 6.0

Sotrender już w poprzednich latach uczestniczył w konferencji Cyber, m.in. na poprzedniej edycji na temat pomiaru kampanii w social media, który to temat wielokrotnie poruszaliśmy na tym blogu.

W tym roku zostaliśmy Srebrnym Partnerem konferencji i w związku z tym nasza obecność na Cyber 6.0 REDEFINE będzie kilkuaspektowa:

  • Jan Zając, prezes i współtwórca Sotrendera oraz Filip Cyprowski, szef działu analiz opowiedzą, czego dowiedzieliśmy się o zachowaniach i gustach Polaków przez 5 lat działania Sotrendera oraz co to mówi o nas jako społeczeństwie
  • Jan Zając jest także współautorem prezentacji Kamila Rakocego, który opowie o podziale Polaków na plemiona, posiłkując się danymi z Sotrendera.
  • Będziecie mogli nas spotkać na targach firm badawczych, gdzie będziemy mieć własne stoisko.
  • Dominik Batorski, nasz Chief Scientist jest członkiem rady programowej konferencji.
Ile partie usiałyby wydać na zasięg na Facebooku, gdyby były markami komercyjnymi

Ile partie usiałyby wydać na zasięg na Facebooku, gdyby były markami komercyjnymi

Zobacz nasze wystąpienie w ramach konferencji Cyber 6.0 REDEFINE:

Do góry
Do góry

Podobne posty