To było do przewidzenia, maj na Twitterze w Polsce upłynął pod znakiem wyborów prezydenckich. Nie spodziewaliśmy się jednak, że tematyczna dominacja polityki będzie aż tak znacząca. Uległ jej nawet Dawid Kwiatkowski, który po raz pierwszy od ładnych paru miesięcy nie wysłał ani jednego z pięciu najbardziej interaktywnych tweetów. Co z kolei nie dziwi, najczęściej używanymi tagami miesiąca były #debata, #CzasDecyzji oraz #wybory2015. Z kolei finał konkursu Eurowizji i hashtag #Eurovision2015 cieszył się mniejszą popularnością niż kongres założycielski ruchu NowoczesnaPL. Największą aktywnością twitterowicze wykazali się 21. maja, w dniu drugiej debaty między Bronisławem Komorowskim a Andrzejem Dudą, kiedy to wysłali o 40% więcej tweetów niż zwykle. Co ciekawe, najlepszy tweet miesiąca nie był wcale związany z polityką. Jego autorem był Robert Lewandowski ogłaszający powrót na murawę po kontuzji, jakiej doznał w półfinale Pucharu Niemiec. Co jeszcze działo się na Twitterze w maju? Zapraszamy do lektury majowego wydania raportu Twitter Trends przygotowanego przez Sotrender!

Użytkownicy Twittera - YouTube Trends maj 2015

Użytkownicy Twittera – YouTube Trends maj 2015

Trudne majowe wybory Polaków

W maju tematem numer jeden na Twitterze były oczywiście wybory prezydenckie. Większość najpopularniejszych hashtagów w poszczególnych dniach odnosiła się albo do samych wyborów, albo do debat im towarzyszących. I tak #debata była najczęściej używanym tagiem 5. maja. (dzień debaty przed pierwszą turą), 6. maja. oraz 17. (dzień pierwszej debaty przed drugą turą) i 18. maja. Natomiast relacje i opinie dotyczące drugiej debaty prezydenckiej były tagowane przede wszystkim jako #CzasDecyzji i to właśnie ten hashtag był najczęściej używany w dniu spotkania kandydatów na prezydenta w TVN24. Wśród pięciu najbardziej interaktywnych tweetów maja dwa odnoszą się do wyborów. Nie wszystkie poważnie i bezpośrednio, jak chociażby ćwierknięcie profilu podwarszawskiego lotniska Modlin, które stało się sztandarowym przykładem real-time-marketingu z przymrużeniem oka w wydaniu lokalnym. O polityce pisali nie tylko twitterowicze z nią związani. Znów głos w tej sprawie zabrał Krzysztof Stanowski, dziennikarz sportowy, który ponownie znalazł się na szczycie rankingów najbardziej angażujących wspominanych polskich dziennikarzy.

Najbardziej angażujący dziennikarze - Sotrender Twitter Trends maj 2015

Najbardziej angażujący dziennikarze – Twitter Trends maj 2015

Mierz działania na Twitterze z SotrenderemWypróbuj za darmo!

O przedwyborczym krajobrazie polskich mediów społecznościowych pisaliśmy w dwóch analizach dostępnych na naszym blogu. Zwycięzcą prezydenckiego pojedynku na Twitterze, podobnie, jak przy urnach wyborczych został Andrzej Duda. Profil prezydenta elekta w maju podwoił liczbę obserwujących, trafiając do piętnastki największych polskich profili politycznych. Andrzej Duda w maju tweetował niezbyt często, ale bardzo skutecznie, idealnie trafiając do swoich odbiorców. Na każdy jego tweet przypadało średnio 3, 7 tys. aktywności użytkowników Twittera. Dla porównania na każdy tweet profilu Bronisława Komorowskiego przypadało średnio 73 aktywności.

Najbardziej angażujące profile polityczne - Sotrender Twitter Trends 2015

Najbardziej angażujące profile polityczne – Twitter Trends 2015

Wybory prezydenckie wpłynęły również na pozycje i aktywność niektórych tytułów prasowych. Kojarzona z prawą strony sceny politycznej Rzeczpospolita zanotowała w maju awanse w kategoriach zaangażowania i liczby wspomnień, co można tłumaczyć relacjonowaniem kampanii wyborczej. Podobnie duże wzrosty widać w przypadku lewicowej Krytyki Politycznej – tu przyczynę można upatrywać w coraz głośniejszym wyrażaniem sprzeciwu wobec panującego porządku w polskiej polityce. Co ciekawe, w rankingu najczęściej wspominanych profili prasowych o sześć miejsc spadł profil Tygodnika w Sieci, który jednocześnie awansował o jedno miejsce pod względem liczby obserwujących.

Maj pod znakiem piłki

Podobne do przedwyborczych emocje na polskim Twitterze w maju wzbudzały wydarzenia rozgrywające się na europejskich stadionach. Ostatnie tygodnie zdecydowanie należały do Grzegorza Krychowiaka, który przyczynił się do zdobycia przez Sevillę pucharu Ligi Europy. Sukcesy piłkarza na boisku zdecydowanie przełożyły się na wzrost jego popularności na Twitterze. Krychowiak był w maju autorem drugiego najpopularniejszego tweeta miesiąca, (autorem dwóch pozostałych z trzech najbardziej interaktywnych wpisów maja był dla odmiany Robert Lewandowski), skoczył o 14 pozycji w rankingu najbardziej angażujących profili polskojęzycznych oraz o 26 miejsc w zestawieniu pod względem aktywności. Znacząco awansował również w zestawieniu najbardziej angażujących profili sportowych i w maju znalazł się na jego czele. Mało tego, Krychowiak wspiął się również o 14 miejsc w rankingu najczęściej wspominanych profili sportowych. Wszystko za sprawą tweeta, w którym śpiewa hymn swojego klubu po jego zwycięstwie z ukraińskim Dnipro Dniepropietrowskiem.

Najlepsze tweety - Twitter Trends maj 2015

Najlepsze tweety – Twitter Trends maj 2015

Przeczytaj majowe wydanie raportu Twitter Trends przygotowanego przez Sotrender!