Kampania prezydencka w social media – raport Sotrender

Na moment przed wyborami prezydenckimi Sotrender sprawdza, jak kandydaci do objęcia najważniejszego urzędu w państwie radzą sobie w mediach społecznościowych. Który z ubiegających się o fotel prezydenta prowadzi najbardziej intensywną komunikację, a który najskuteczniej angażuje użytkowników społeczności? Kto prowadzi w rankingach według liczby fanów, obserwujących czy subskrybentów? Zapraszamy do lektury drugiej części raportu Sotrendera, podsumowującego społecznościowy wyścig do Pałacu Prezydenckiego.

Trzy tygodnie temu Sotrender opublikował pierwszą część raportu dotyczącego aktywności kandydatów na prezydenta w mediach społecznościowych. Aby odpowiedzieć na pytanie,  jak kandydaci na prezydenta radzili sobie w mediach społecznościowych na niecały miesiąc przed wyborami i który z nich wówczas szczególnie wyróżniał się pod względem intensywności komunikacji,  zmierzyliśmy popularność prowadzonych przez nich profili,  sprawdziliśmy,  jak bardzo angażują się w interakcje z użytkownikami oraz zbadaliśmy zainteresowania ich fanów. Poddaliśmy analizie aktywności kandydatów na prezydenta w mediach społecznościowych wykonane między 16. kwietnia a 6. maja br. Jak obecnie wygląda kampania prezydencka w social media?

Kandydaci na ostatniej prostej

Ostatnie tygodnie przedwyborczych zmagań kandydatów na prezydenta w mediach społecznościowych przyniosły kilka istotnych zmian. Przede wszystkim pod względem intensywności komunikacji dotychczasowego lidera, Bronisława Komorowskiego, wyprzedził Paweł Kukiz, który… zdecydował dziś o zawieszeniu kampanii przedwyborczej z powodów osobistych. Janusz Korwin-Mikke pozostaje królem Facebooka, ale znacznie słabiej radzi sobie w innych kanałach społecznościowych. Symboliczny próg 100 tys. fanów przekroczył fanpage Pawła Kukiza. Wyniki analiz ewidentnie pokazują, że chociaż wszyscy kandydaci do Pałacu Prezydenckiego opanowali komunikację na Facebooku, większość z nich nie doceniła jeszcze potencjału, jaki daje YouTube.

Kukiz z najintensywniejszą komunikacją w social media

W zbiorczym rankingu intensywności komunikacji w mediach społecznościowych widać duże zmiany. Na pierwszym miejscu znajduje się Paweł Kukiz, który tak duży awans zawdzięcza aktywności na Facebooku i YouTube. Bronisław Komorowski, choć utrzymał podobny poziom intensywności komunikacji, znalazł się na drugim miejscu. Na najniższy stopień podium awansował Andrzej Duda, a zajmujący w poprzednim raporcie Marian Kowalski wyraźnie zwolnił tempo na ostatniej prostej i spadł na siódme miejsce. Dzięki aktywności na YouTube, Grzegorz Braun zrównał się punktami z Januszem Korwin-Mikkem, który jest niezagrożonym liderem wśród polityków na Facebooku, ale nie radzi sobie porównywalnie dobrze w innych kanałach społecznościowych.

Wskaźnik intensywności komunikacji kandydatów na prezydenta w meidach społecznościowych - raport Sotrendera

Wskaźnik podsumowuje osiągnięcia kandydatów pod względem jakości oraz liczby publikowanych treści oraz zdolności do angażowania fanów. Został on obliczony na podstawie pozycji profilu w poszczegolnych zestawieniach, które przedstawiamy poniżej. Za osiągnięcie pierwszego miejsca w rankingu profil otrzymywał 5 punktów, za miejsce piąte – 1 punkt. Pozostałe miejsca nie są punktowane.

Wyraźne zmiany w demografii fanów na Facebooku

Możemy zaobserwować ciekawe zmiany w demografii fanów facebookowych stron kandydatów na prezydenta. Profil Bronisława Komorowskiego pozostał jedynym profilem lubianym częściej przez kobiety niż mężczyzn. Udział kobiet w strukturze fanów strony urzędującego prezydenta spadł o jeden punkt procentowy.

Demografia fanów stron kandydatów na prezydenta w wyborach 2015 - raport Sotrender

Wysoki odsetek kobiet możemy również zauważyć na profilu Adama Jarubasa, kandydata Polskiego Stronnictwa Ludowego. Najbardziej zmaskulinizowanym profilem jest strona Mariana Kowalskiego, lidera Ruchu Narodowego. Jest to zmiana w stosunku do 16 kwietnia. Wtedy najbardziej męską strukturę fanów miał Jacek Wilk, kandydat Kongresu Nowej Prawicy.

Korwin-Mikke królem Facebooka

Janusz Korwin-Mikke, niepodzielny władca polskiego politycznego Facebooka przekroczył kolejną symboliczną barierę. Jego fanpage polubiło ponad 600 tys. osób, a od 16. kwietnia jego strona zyskała ponad 50 tys. fanów. Profil Pawła Kukiza dołączył do stron mających ponad 100 tys. fanów, a do tej liczby w dniu 6. maja zbliża się fanpage Andrzeja Dudy i dziś też już ją przekroczył. Bardzo wolno w porównaniu do najsilniejszych konkurentów rośnie liczba fanów Bronisława Komorowskiego, w porównaniu do 16. kwietnia jego strona ma jedynie o 3 tys. fanów więcej. Strona Pawła Tanajno, kandydata Demokracji Bezpośredniej wzrosła o prawie 100%, jednak w wartościach bezwzględnych Tanajno plasuje się na końcu rankingów, mając ponad 2 tys. fanów.

Liczba fanów na stronach kandydatów na prezydenta - Sotrender

Janusz Korwin-Mikke jest także najbardziej angażującym kandydatem na Facebooku (jest również najbardziej angażującym polskim politykiem w serwisie według raportów Fanpage Trends – comiesięcznych raportów Sotrendera podsumowujących najważniejsze wydarzenia na Facebooku w Polsce), w badanym okresie treści publikowane przez lidera partii KORWiN zaangażowały ponad 380 tys. użytkowników serwisu, ponad 3 razy więcej niż drugiego w tym zestawieniu Pawła Kukiza. Należy jednak zaznaczyć, że Paweł Kukiz zaangażował więcej użytkowników niż jego profil ma fanów. Może być to związane z bardzo dużą aktywnością eks-muzyka, w badanym okresie komunikował się ponad trzystukrotnie.

Liczba zaangażowanych użytkowników na stronach kandytatów na prezydenta - raport Sotrender

Najaktywniejszym kandydatem na Facebooku był w badanym okresie Paweł Kukiz, który zamieścił na swojej stronie prawie 200 postów, o pięćdziesiąt więcej niż drugi w rankingu Marian Kowalski. Prawie tak samo często komunikowali się Janusz Korwin-Mikke i Grzegorz Braun. Najrzadziej publikowała posty Magdalena Ogórek. W porównaniu z poprzednim raportem, ranking aktywności na Facebooku nie zmienił się diametralnie, największy spadek zanotował Adam Jarubas. Kandydat PSL w badanym okresie wysłał 86 komunikatów i plasuje się 7. miejscu (spadek o dwa miejsca w porównaniu z wynikami sprzed trzech tygodni).

Liczba postów zamieszczonych na stronach kandydatów na prezydenta - raport Sotrendera

Popraw wyniki działań na Facebooku, Twitterze i YouTubeDowiedz się więcej

Kampania prezydencka na Twitterze

Najpopularniejszym i najaktywniejszym na Twitterze kandydatem na najwyższy urząd w państwie pozostaje lider Twojego Ruchu, Janusz Palikot, będący jednocześnie najczęściej obserwowanym polskim politykiem wg raportów Twitter Trends – cyklicznych raportów przygotowywanych przez Sotrendera. Jednak, mimo że tweetuje najczęściej, jego ćwierknięcia nie są tak szeroko komentowane, jak treści wysłane przez Andrzeja Dudę. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości od 16. kwietnia wysłał tylko 8 tweetów natywnych (tweetów niebędących odpowiedziami na inne ćwierknięcia oraz podaniami dalej), jednak jego profil wywołuje najwięcej aktywności użytkowników Twittera. Również dlatego, że Andrzej Duda często podaje dalej treści innych twitterowiczów oraz odpowiada na ćwierknięcia.

ranking_engagement_tw

Na Twitterze uaktywnił się Janusz Korwin-Mikke, choć jego komunikacja na tym serwisie nadal nie jest perfekcyjna. Lider partii KORWiN potrafi milczeć przez kilka dni, a potem wysłać kilka tweetów jednego dnia. Widać wyraźnie, że Korwin-Mikke najlepiej czuje się na Facebooku. Paweł Kukiz w końcówce kampanii także uaktywnił się na Twitterze, w badanym okresie wysłał ponad 180 tweetów, podczas, gdy w okresie od 1 marca do 15 kwietnia zaledwie 50.

Liczba tweetów wysłanych przez kandydatów na prezydenta - raport Sotrendera

Kampania prezydencka w social media – YouTube

Większość kandydatów nie odkryła nadal potencjału, jaki daje YouTube, największa platforma wideo w Internecie. Choć Janusz Korwin-Mikke jest bohaterem wielu nagrań umieszczonych na YouTube, nie założył jeszcze własnego konta, które umożliwiłoby mu publikowanie moderowanych treści.

Liczba odsłon filmów na kanałach kandydatów na prezydenta - raport Sotrendera

Lider partii KORWiN nie jest jedynym kandydatem bez oficjalnego kanału na YouTube – nie posiadają go również Marian Kowalski i Paweł Tanajno. Z kolei Bronisław Komorowski ujawnia liczby swoich subskrybentów, dlatego też mimo iż posiada swój oficjalny kanał, który niewątpliwie gromadzi liczne grono widzów, na poniższym wykresie obok jego nazwiska figuruje cyfra 0.

Liczba odsłon filmów na kanałach kandydatów na prezydenta - raport Sotrendera

Liczba filmów zamieszczonych na kanałach kandydatów na prezydenta - raport Sotrendera

Wśród 11 kandydatów jest jeden wyjątek. To Paweł Kukiz, który na ostatniej prostej kampanii wyborczej szturmem podbił YouTube. Od 16 kwietnia Kukiz dodał osiem filmów, które łącznie zostały wyświetlone ponad 450 tys. razy, co w porównaniu z 6 tys. odsłon od 1. marca do 15. kwietnia jest wynikiem fenomenalnym. Treści wideo Pawła Kukiza były wyświetlane ponad dwukrotnie częściej niż klipy Andrzeja Dudy lidera poprzedniego rankingu. Trzeba jednak zauważyć, że są to wartości niewielkie, gdy porównamy je  z najpopularniejszymi polskimi twórcami wideo, których osiągnięcia co miesiąc podsumowujemy w raporcie YouTube Trends. Najwięcej subskrybentów nadal posiada kanał Jacka Wilka, jednak największy wzrost liczby subskrypcji zanotowali Grzegorz Braun i Paweł Kukiz.

Sotrender nie opowiada się za żadnym z kandydatów. Przedstawione wyżej wyniki analiz są całkowicie obiektywne i oparte na danych z Facebooka, Twittera oraz YouTube. Analizie zostały poddane aktywności kandydatów na prezydenta w mediach społecznościowych wykonane między 16. kwietnia a 6. maja br. Z usług analitycznych Sotrendera bezpośrednio lub za pośrednictwem obsługujących agencji korzystają sztaby kilku kandydatów.

Do góry
Do góry

Podobne posty