Luty na Twitterze upłynął pod znakiem muzyki, rozdania Oskarów oraz rozpędzającej się kampanii prezydenckiej. Choć politycy wykazywali się w lutym wzmożoną aktywnością, idol nastolatek, Dawid Kwiatkowski pozostał najbardziej angażującym twitterowiczem i kolejny raz zmienił swoją nazwę użytkownika. Nie zdziwcie się więc, jeśli zobaczycie w czołówkach rankingów Twitter Trends tajemniczy profil Szepczę – w ten sposób Dawid komunikuje wydanie nowego singla. Jednocześnie rozwiązaliśmy zagadkę najpopularniejszego lutowego hashtaga – #szepczę – to tytuł nowej piosenki Kwiatkowskiego. W lutowym wydaniu raportu debiutuje nowa kategoria – Stacje Radiowe. Od dziś możecie sprawdzić, która rozgłośnia jest najaktywniejsza nie tylko w eterze, ale i w internecie. Co poza tym działo się na Twitterze? Zapraszamy do lektury lutowego wydania Twitter Trends.

Real users Twittera - luty 2015

Real users Twittera – Twitter Trends luty 2015 (dane Megapanelu)

Luty pełen wydarzeń

Luty na Twitterze obfitował w wydarzenia. Miesiąc rozpoczął się od świętowania zdobycia przez polskich szczypiornistów brązowego medalu na mistrzostwach świata rozgrywanych w Katarze. 1. lutego #Handball2015 został użyty ponad 500 razy. Tydzień później najważniejszym wydarzeniem była konferencja prezydencka Andrzeja Dudy, a #AndrzejDuda2015 był najczęściej używanym hashtagiem przez trzy kolejne dni. Walentynki z kolei wcale nie upłynęły pod znakiem dnia zakochanych, lecz nowego singla Dawida Kwiatkowskiego. 23 lutego to oczywiście dzień “Idy” i zwycięstwa polskiego obrazu na rozdaniu Oscarów. W najpopularniejszych hashtagach dnia widać nowy, ciekawy trend. To hashtagi poświęcone przyjazdom idoli młodzieżowych do Polski. W dniu koncertu Eda Sheerana na warszawskim Torwarze, twitterowicze najchętniej oznaczali swoje posty tagiem #WelcomeToPolandEd, a gdy nasz kraj odwiedziła Lodovica Comello, włoska gwiazdka Disneya – #WelcomeLodoInPoland.

Najpopularniejsze hashtagi - Twitter Trends luty 2015

Najpopularniejsze hashtagi – Twitter Trends luty 2015

Wybory coraz bliżej

Do wyborów prezydenckich pozostały dwa miesiące, nic dziwnego, że kampania wyborcza nabiera rumieńców. Wydarzeniem miesiąca była konwencja wyborcza Andrzeja Dudy, a jego profil trafił do najlepszej piętnastki najbardziej angażujących polskojęzycznych profili, awansując aż o 46 miejsc. Z kolei tweety kandydata PiSu wywołały 15 tys. aktywności (polubień i podań dalej), co w przeliczeniu na jeden tweet daje imponujący wynik 1075 aktywności. Andrzej Duda znalazł się również na czwartym miejscu rankingu najczęściej wspominanych polskojęzycznych profili.

W kategorii Polityka i partie pierwsze pięć miejsc pod względem zaangażowania użytkowników zajmują kandydaci na prezydenta. Bronisław Komorowski występuje tu w podwójnej roli, jako urzędująca głowa państwa oraz uczestnik wyborów. To rozdwojenie widać w czołówce zestawienia, znajdziemy tu i profil prezydent.pl i profil Bronisław Komorowski. W pierwszej piętnastce najbardziej angażujących polityków oprócz Magdaleny Ogórek, Andrzeja Dudy, Janusza Palikota znalazł się kandydat PSL – Adam Jarubas debiutujący w naszych rankingach. Kandydaci zdominowali również listę najlepszych postów, cztery z pięciu najpopularniejszych tweetów w kategorii to ich dzieło. Zestawienie uzupełnia Stephen D. Mull, ambasador USA w Polsce i jego post gratulujący twórcom “Idy” Oscara.

Mierz działania na Twitterze z SotrenderemDowiedz się więcej!

Najczęściej wspominane profile w kategorii Polityka i partie - Twitter Trends luty 2015

Najczęściej wspominane profile w kategorii Polityka i partie – Twitter Trends luty 2015

Z eteru do internetu

Od lutowego wydania Twitter Trends w raporcie znajdziecie zapowiadaną już przez nas kategorię Stacje Radiowe. Najwięcej obserwujących – 133 tys. – ma TOK FM, znajdujący się na drugim miejscu w zestawieniu profil radio ESKA liczy prawie 100 tys. obserwujących mniej, ale za to jest to najbardziej angażująca stacja radiowa na Twitterze. Tweety ESKi wywołały 2457 aktywności (czyli po 20 na jeden tweet). Najczęściej wspominane przez innych użytkowników profile radiowe to TOK FM i Fakty RMF FM, co potwierdza informacyjną wartość Twittera i zaangażowanie polityków i dziennikarzy w tym medium społecznościowym. W czołowej piętnastce najbardziej aktywnych profili znalazło się aż sześć regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

Profile z największą liczbą obserwujących w ktegorii Stacje radiowe - luty 2015

Największe profile w kategorii Stacje radiowe – Twitter Trends luty 2015

W muzyce bez większych zmian

Dawid Kwiatkowski po raz kolejny zmienił nazwę użytkownika – jego profil nie nazywa się już JAKTO?, a Szepczę. W ten nowatorski sposób idol nastolatek informuje o wydaniu nowego singla ze swojej debiutanckiej płyty. Kwiatkowski od miesięcy znajduje się na pierwszym miejscu w zestawieniu najczęściej wspominanych, najbardziej angażujących i aktywnych profili nie tylko w swojej kategorii, ale i wśród wszystkich badanych polskojęzycznych profili. Co ciekawe, jeśli chodzi o liczbę obserwujących, młody piosenkarz nie wypada tak dobrze, z 111 tys. followersów plasuje się dopiero na szóstym miejscu wśród profili muzycznych, wyprzedzają go m.in. Zbigniew Hołdys, Doda czy Honorata Skarbek. Podobnie wygląda sytuacja Saszan, innej idolki młodych Polaków. Choć w zestawieniach aktywności i zaangażowania znajduje się zaraz za Kwiatkowskim, jej profil plasuje się dość nisko pod względem liczby obserwujących.

Ranking profili muzycznych pod względem liczby obserwujących - Twitter Trends luty 2015

Największe profile w kategorii muzyka – Twitter Trends luty 2015

Zapraszamy do lektury lutowego wydania raportu Twitter Trends!

O Autorze

Michał Wieczorek

Content Marketing Specialist

Baltic linguist, marketer, and music journalist in his free time. A big fan of good food and even better music.