Grudzień, podobnie jak cały rok, na YouTube upłynął pod znakiem dominacji jednego człowieka, SA Wardęgi, który kolejny miesiąc z rzędu może pochwalić się największą liczbą subskrybentów, jego kanał największą liczbą odsłon, a film o psopająku był najchętniej oglądanym wideo grudnia. W rankingu najchętniej oglądanych filmów znalazło się także inne nagranie Wardęgi, Halloweenowe – z zombie w roli głównej, a co poza tym działo się na YouTube w Polsce? Mimo iż przeciętna liczba dodawanych przez kanał filmów w porównaniu do czerwca ub. r. w grudniu nieznacznie spadła, znacząco, bo aż o 21, 3%, wzrosła liczba wyświetleń poszczególnych kanałów. YouTube rośnie więc w siłę, a razem z nim YouTube Trends, w którym debiutuje nowa kategoria – vlogerzy sportowi. Zapraszamy do lektury grudniowego wydania raportu!

YoutTube Trends grudzień 2014

YoutTube Trends grudzień 2014

Drobne przetasowania w czołówce

Wśród największych pod względem liczby subskrybentów kanałów nie odnotowaliśmy większych ruchów, jedynie ROJOV13 i Step Records zamieniły się miejscami. Spore przetasowania nastąpiły z kolei wśród najbardziej aktywnych i interaktywnych kanałów. W tej pierwszej kategorii grudniowym liderem został Blowek, a największy wzrost zanotował inny vloger zajmujący się tematyką gamingową – Mandzio. Dotychczasowy lider, reZigiusz spadł na miejsce trzecie, ale jego kanał nadal jest liderem pod względem interaktywności. Niezmiennie, najwięcej aktywności użytkowników YouTube wywołują kanały vlogerów gamingowych. Z kolei w kategorii vlogerów lajfstajlowych swoją dominację potwierdziła wobecobiektywu, której 6 filmów – mimo delikatnego spadku popularności samego kanału – znalazło się w dziesiątce najpopularniejszych wideo w minionym miesiącu. W muzyce nadal bez większych zmian, wśród najchętniej oglądanych teledysków dominuje hip hop.

Vlogerzy sportowi – nowa kategoria w YouTube Trends

Odpowiadając na prośby Czytelników raportu, od tego miesiąca analizujemy także wyniki kanałów vlogerów sportowych. W premierowym notowaniu tej kategorii królują Trenuj z Krzychem, BycJakJanBlachowicz oraz WarszawskiKoks. Najwięcej odsłon w grudniu zanotowały FutboloveTV, Hala Dzieci oraz WarszawskiKoks. Wśród pozostałych kanałów warto wymienić kartofliskapl, vlog poświęcony nietypowemu hobby, jakim są najniższe ligi piłkarskie w Polsce i Europie, któremu udało się wskoczyć do czołówki zestawienia. Jak się okazało, największe kanały w tej kategorii są poświęcone fitnessowi i kulturystyce oraz piłce nożnej. W pierwszej piętnastce największych kanałów znalazły się tylko dwa poświęcone innym dyscyplinom sportu – BycJakJanBlachowicz o sportach walki oraz Wędkarstwo Lucio.

YouTube Trends grudzień 2014 - vlogerzy sportowi

Najpopularniejsi sportowi vlogerzy na YouTube – YouTube Trends grudzień 2014

Euromaster hitem grudnia

Wśród kanałów marek i firm motoryzacyjnych rewelacją w grudniu okazał się Euromaster – sieć serwisów, której wideo Narodziny Proto Euromaster Dytko Karowa 2014 zapewniło marce obecność w rankingach aktywności, interaktywności oraz odsłon w przeliczeniu na subskrybenta. Gdy jednak przyjrzymy się wartościom bezwzględnym okaże się, że nie są to imponujące wyniki w porównaniu z potentatami branżowymi. Ogromny skok zanotowało BMW, które w grudniu było najaktywniejszą marką na YouTube. Podobnie duży wzrost stał się udziałem Kia Motors Polska. Po bardzo dobrym listopadzie nadszedł jeszcze lepszy grudzień, a Kia dobiła do czołówki również w kategorii odsłon kanału. Wszystko dzięki reklamie “Ready to Roll” – najchętniej oglądanemu motoryzacyjnemu wideo w minionym miesiącu.

Niestabilne technologie

W ostatnim miesiącu ub. roku najwięcej zmian odnotowaliśmy wśród kanałów technologicznych. Pod względem liczby odsłon żaden z nich nie pozostał na pozycji z listopada. Najchętniej oglądanymi filmami okazały się świąteczne spoty The Sims 4, a oficjalny kanał tej gry pozostał największym firmowym kanałem w branży technologicznej. Pod względem wyświetleń na drugim miejscu uplasował się PlaystationPolska, który wywindowała reklama nowej edycji SingStara. Do czołówki kanałów posiadających najwięcej subskrybentów dołączyły UbiPolska, TechlandGames i MagazynCDAction, który zadebiutował we wszystkich kategoriach.

Największe kanały technologiczne - YouTube Trends 2014

Największe kanały technologiczne – YouTube Trends 2014

Jak mierzyć YouTube?

Komunikacja wideo odgrywa coraz większą rolę w marketingu internetowym. Firmy i marki nie tylko emitują reklamy, ale też tworzą własne kanały i wykorzystują w komunikacji vlogerów i youtuberów. Co za tym idzie, pojawia się potrzeba dokładnego pomiaru działań, powiązanego z celami strategicznymi. Kryteria, według których powinniśmy je mierzyć są bardziej skomplikowane niż tylko wskaźnik wyświetleń. Postanowiliśmy dokładnie przeanalizować wskaźniki, takie jak zaangażowanie, zasięg czy odbiorcy oraz wyjaśnić, dlaczego są one istotne w prowadzeniu komunikacji w social media. Więcej przeczytacie w naszym blogowym wpisie “Jak mierzyć YouTube” oraz prezentacji przygotowanej przez dr. Jana Zająca.

Zapraszamy do lektury grudniowego wydania raportu YouTube Trends!

O Autorze

Michał Wieczorek

Content Marketing Specialist

Baltic linguist, marketer, and music journalist in his free time. A big fan of good food and even better music.