W listopadzie za oknami z dnia na dzień robiło się coraz zimniej, a Polacy chętniej spędzali czas przed monitorami. Średnia liczba wyświetleń każdego z analizowanych przez Sotrender kanałów była o 7, 7% wyższa niż w październiku. Z kolei przeciętny kanał w minionym miesiącu opublikował o jedno wideo mniej niż w poprzednim. Czyżby polskich YouTuberów zaczął dosięgać jesienny letarg? Zapraszamy do lektury najnowszego raportu YouTube Trends!

Vlogerzy wciąż na topie

Listopad potwierdził, że czołówka kanałów z największą liczbą komentarzy oraz najpopularniejszych filmów na polskim YouTube nie uległa wielkim zmianom w stosunku do poprzedniego miesiąca. Najczęściej komentowanymi kanałami były: Polski Pingwin, reZigiusz i Blowek. Te same profile zajmowały miejsca na podium w październiku, tylko w nieco innej kolejności – wtedy pierwszy był reZigiusz, następnie Polski Pingwin i Blowek. Ponadto tylko dwa spośród dziesięciu najbardziej komentowanych filmów nie zostały opublikowane na wspomnianych kanałach. Mowa o filmie SA Wardęgi “Zombie Apocalypse Halloween Prank”, który zebrał w ubiegłym miesiącu najwięcej “kciuków w dół” oraz o wideo Maxa Kolonko, “Polska i Żydzi – Max Kolonko Mówi Jak Jest”. Wśród najpopularniejszych filmów w listopadzie, tak jak i w październiku, dominowała muzyka i rozrywka, ale pojawił się też film o tematyce sportowej, czyli “Niemiecki bramkarz zakłada “siatkę”…” Więcej zmian i nowości pojawiło się za to w poszczególnych branżach, takich jak kosmetyki, samochody czy żywność.

Infografika

Infografika – YouTube Trends Listopad 2014

Przyciągająca Prowansja

W przypadku branży kosmetycznej obecnej na YouTube niespodziankę sprawiła pochodząca z Prowansji marka L’Occitane, która pojawiła się w rankingach według liczby odsłon, aktywności oraz największej interaktywności. W rankingu według liczby odsłon L’Occitane uzyskało najlepszą liczbę odsłon w przeliczeniu na subskrybenta – aż 1502. Za większość z nich odpowiadał film “L’Occitane Arlesienne”, który zebrał w listopadzie prawie 40 tys. wyświetleń.

Spersonalizowane wskazówki, jak poprawić wyniki Twojego kanału na YouTubeStwórz konto!

Francuzi doganiają Niemców

Sporo zmian nastąpiło w listopadzie w kategorii “Samochody”. W rankingu według największej liczby odsłon na drugiej pozycji – po skoku aż o czternaście miejsc – znalazł się kanał Renault. Z kolei BMW Polska spadł o trzynaście miejsc, zajmując ostatnią lokatę rankingu. Pierwsze i drugie miejsce przypadły kanałom SKODA Polska oraz MercedesBenzPL. W rankingach według liczby aktywności i interaktywności wyróżniła się z kolei Kia Motors Polska, która po skokach o odpowiednio 14 i 15 miejsc, w obu rankingach uplasowała się na trzecim miejscu podium.

Ranking wg liczby odsłon w kategorii "Samochody"

Ranking wg liczby odsłon w kategorii „Samochody”

Vlogerzy i czekolada: przepis na sukces

Największą popularnością wśród wideo z kategorii “Żywność” cieszył się w październiku film “Kuchnia z Wedlem [30”]”, będący trailerem czekoladowych warsztatów kulinarnych, jakie marka Wedel zorganizowała dla grupy vlogerów. Znaleźli się wśród nich między innymi Karol Paciorek i Włodek Markowicz (Lekko Stronniczy), Laura Ogrodowczyk (RockGlamPrincess) czy Paulina Stępień (Kotlet.tv). Także drugi film Wedla, “Kuchnia z Wedlem [45”]” znalazł się w rankingu, zajmując czwarte miejsce z ponad 400 tys. wyświetleń.

Ranking najpopularniejszych wideo listopadaw kategorii "Żywność"

Ranking najpopularniejszych wideo listopadaw kategorii „Żywność”

Jak będziemy mierzyć komunikację w social media?

W ubiegłym miesiącu pisaliśmy o YouTube w kontekście mierzenia komunikacji w mediach społecznościowych. Kryteria, według których powinniśmy ją mierzyć są bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać. Postanowiliśmy dokładnie przeanalizować wskaźniki, takie jak zaangażowanie, zasięg czy odbiorcy oraz wyjaśnić, dlaczego są one istotne w prowadzeniu komunikacji w social media. Całość wpisu pt. “Jak będziemy mierzyć efekty komunikacji w 2015?” możecie przeczytać na naszym blogu.

Zapraszamy do lektury listopadowego wydania raportu YouTube Trends!