Fanpage Trends Listopad 2014 – Facebook wybrał Szpilkę

W listopadzie na Facebooku #wybory przegrały z #konkursami, #muzyką, #disco oraz… Arturem Szpilką, który wspólnie z TVN pozbawił Ewę Chodakowską pozycji liderki zestawienia najbardziej angażujących stron polskojęzycznych. Co jeszcze działo się na Facebooku w minionym miesiącu? Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Fanpage Trends!

Facebook nie głosował

O ile na Twitterze ubiegłomiesięczne wybory samorządowe odbiły się naprawdę głośnym echem, Facebook żył w listopadzie zupełnie innymi tematami. Co prawda kategoria “Politycy i partie” odnotowała największy odsetek zaangażowanych fanów ze wszystkich kategorii w #FanpageTrends i awansowała na 13. miejsce zestawienia najbardziej angażujących i na 11. miejsce zestawienia najbardziej interaktywnych branż, jednak popularność hashtagów o tematyce politycznej, a właściwie ich niepopularność, bezlitośnie zdradza, że Facebook polityką nie stoi. Podczas gdy na Twitterze #pkw został użyty przez 1, 2 tys. użytkowników, na Facebooku w listopadzie pojawił się jedynie 145 razy, podobnie jak #polityka, natomiast hashtag #wybory został na Facebooku użyty jedynie 301 razy. Dla odmiany #konkurs pojawił się aż w 613 postach, #muzyka – 413 a #disco – 359.

 

Najpopularniejsze hashtagi na Facebooku  w listopadzie

Najpopularniejsze hashtagi na Facebooku w listopadzie

Facebook write center

Pod względem obsługi klienta pierwsza piątka branż jest bezkonkurencyjna. Strony z kategorii “Telekomunikacja” odpowiadają na ponad 85% zapytań użytkowników, a średni czas ich odpowiedzi to 6 min 50 sekund. Na drugim miejscu plasują się strony bankowe, które odpowiadają na 78% postów użytkowników w średnim czasie poniżej 1 godz. 8 min.  Na podium znalazły się również “Supermarkety” z 74, 5% odpowiedzi udzielonych w średnim czasie krótszym niż 55 min i 19 sekund. Pod względem obsługi klienta najbardziej w listopadzie awansowały strony prowadzone przez blogerów, które po skoku o 17 pozycji przesunęły się na 15. miejsce zestawienia. Drugi i trzeci największy awans należał z kolei do stron organizacji pozarządowych oraz tych poświęconych macierzyństwu, które po skokach o 12 pozycji znalazły się odpowiednio na 14. i 12. miejscu pod względem procenta odpowiedzi udzielonych na posty użytkowników.

 

Fanpage Trends - najlepsze branże pod względem obsługi klienta

Fanpage Trends – najlepsze branże pod względem obsługi klienta

Szpilka w Chodakowską

Królowa fitnessu Ewa Chodakowska została w listopadzie pozbawiona korony królowej najbardziej angażujących stron polskojęzycznych. Nowym liderem zestawienia jest od ubiegłego miesiąca TVN, który angażuje aż 40% swoich fanów. Nie da się jednak nie zauważyć, że podczas gdy Chodakowska spadła w zestawieniu o 4 pozycje, Artur Szpilka awansował w nim na drugą lokatę, po skoku aż o 35 pozycji. Jednocześnie po awansie o 9 pozycji został również liderem rankingu najbardziej angażujących stron w kategorii “Ludzie”. Szpilka był też autorem najbardziej interaktywnego posta minionego miesiąca w tej kategorii.

Najbardziej angażujące polskie strony

Najbardziej angażujące polskie strony

W zestawieniu najbardziej angażujących stron polskojęzycznych w listopadzie po awansie o 8 pozycji wyróżnił się również profil Top Model TVN, który jednocześnie skoczył o 23 miejsca także w rankingu najbardziej interaktywnych profili i zajął w nim 10. lokatę.  Fakt, że program angażuje aż 51% swoich Facebookowych fanów Top Model prawdopodobnie zawdzięcza finałowi sezonu, który odbył się pod koniec listopada oraz wygranej Osi Ugonoh, pierwszej ciemnoskórej modelki, która wygrała program w Polsce, jednocześnie po raz pierwszy w finale stając do walki z mężczyzną, Michałem Baryzą.

Zasięg organiczny bez tajemnic

Wszyscy wiedzą, że zasięg organiczny spada, ale nie wszyscy umieją sobie z tym faktem radzić. Najważniejsza jest w tym przypadku znajomość danego medium, która umożliwia precyzyjny dobór środków odpowiednich do osiągnięcia obranych celów. W ramach listopadowego Sotrender Reseach Insight postanowiliśmy więc sprawdzić, jak na przestrzeni ostatniego roku zmieniała się wartość zasięgu organicznego, do jakiej części użytkowników docierają obecnie publikowane przez strony treści oraz które typy postów są teraz najbardziej widoczne. W listopadowym Sotrender Research Insight pt. “Wszystko, co trzeba wiedzieć o spadającym zasięgu organicznym” radzimy również, jak tworzyć elastyczne strategie komunikacji wobec coraz słabszego zasięgu publikowanych treści.

Spadek zasięgu a wielkość profilu

Spadek zasięgu a wielkość profilu

 

Pieśń przyszłości – mierzenie social media w 2015 r.

Firmy i marki prowadzą coraz intensywniejsze i bardziej profesjonalne działania w mediach społecznościowych, dlatego też zmienia się sposób, w jaki patrzą na mierzenie ich rezultatów. Dokładny, a zarazem zgodny z celami pomiar efektów komunikacji pokazuje przecież, w jakim stopniu firma realizuje wyznaczone cele i jak radzi sobie na tle konkurentów. Warto wiedzieć, co i jak można mierzyć oraz wybrać wskaźniki odpowiednie do konkretnych celów i strategii. Wydaje się, że także w Polsce nadszedł już czas na pomiar nieco bardziej dojrzały niż tylko zliczanie liczby fanów, “share’ów” czy innych wartości wskaźników zaangażowania, niezależnie od strategii marki i celów komunikacyjnych. Właśnie dlatego w artykule pt. „Jak będziemy mierzyć efekty komunikacji w social media w 2015?”, który znajdziecie na naszym blogu, dokonaliśmy przeglądu wszystkich dostępnych wskaźników i oceniliśmy ich przydatność. Mamy nadzieję, że okaże się on dla Was przydatny!

 siec

Zapraszamy do lektury listopadowego wydania raportu Fanpage Trends!

Do góry
Do góry

Podobne posty