Fanpage Trends Sierpień 2014 – letni trening ze zwierzętami

Wakacje, wakacje i po wakacjach… przynajmniej dla większości, ponieważ niektóre profile w okresie letnim nie zwolniły tempa ani na chwilę. Doskonałym przykładem są chociażby sportowcy. Na Facebooku w sierpniu świetnie radziła sobie Agnieszka Radwańska, z kolei Legia Warszawa osiągnęła spektakularne wyniki zarówno na Facebooku, jak i Twitterze czy YouTube. Zapraszamy do lektury sierpniowego wydania raportu Fanpage Trends, w którym debiutują dwie nowe kategorie: “Trenerzy personalni” oraz “Zwierzęta”.

Coraz mniej tekstu

W ubiegłym miesiącu zwracaliśmy uwagę na niezwykłą popularność postów multimedialnych na Facebooku. W lipcu aż 65% wszystkich wpisów opublikowanych przez niemal 8 tys. stron zawierało zdjęcia. Tym razem postanowiliśmy sprawdzić, w jakim procencie najlepszych postów profili w sierpniu pojawiają się fotografie. Okazało się, że ponad 50% top postów zawiera właśnie zdjęcia. Mało tego, odkryliśmy również, że niemal 10% profili w ogóle nie publikowało już statusów tekstowych pozbawionych treści multimedialnych. Wśród nich są takie marki jak McDonald’s Polska, adidas Women czy Nike Football.

Siódme poty na boiskach, kortach… i na Facebooku?

Tak jak zaobserwowaliśmy w przypadku YouTube oraz Twittera, tak i na Facebooku Legia Warszawa zaangażowała niezwykle wielu użytkowników, co po skoku o imponujące 15 pozycji pozwoliło jej przesunąć się na 6. lokatę w rankingu według liczby zaangażowanych w kategorii “Strony polskojęzyczne”. Jeszcze większy awans zespół odnotował w rankingu pod względem interaktywności, w którym przesunął się aż o 39 miejsc. To jednak nic w porównaniu do Agnieszki Radwańskiej, która w rankingu według liczby zaangażowanych awansowała aż o 391 pozycji. Stało się tak m.in. dzięki niezmiernie popularnemu wpisowi o zdobyciu czternastego tytułu w karierze, który osiągnął imponującą liczbę ponad 40 tys. polubień i ponad 2, 5 tys. komentarzy. Dużą uwagę zwrócili na siebie także nasi siatkarze, grający w organizowanych nad Wisłą mistrzostwach świata w siatkówce. Post Faktów TVN informujący o zwycięstwie reprezentacji nad Serbami polubiło ponad 1, 5 tys. osób.

Post Faktów TVN o zwycięstwie polskiej reprezentacji nad Serbami

Post Faktów TVN o zwycięstwie polskiej reprezentacji nad Serbami

Kontrowersje w polityce i w centrach handlowych

Sporo sprzecznych opinii wzbudził obrazek wrzucony przez Platformę Obywatelską “Zemsta, wojna, nienawiść – w takiej Polsce możesz obudzić się niedługo…”. Straszenie Polaków przed rządami PiS w tak otwarty sposób wzbudziło dyskusję – pod postem opublikowano prawie 2 tys. komentarzy. Jednocześnie post polubiło ponad 4 tys. osób, co dało mu status drugiego najlepszego posta sierpnia w kategorii “Politycy i partie”. Wiele kontrowersji wywołały również sierpniowe działania profilu Plac Unii. Jak w komentarzu do kategorii “Centra handlowe” zauważa Ola Szałkowska, project manager w Valkea Media, w połowie sierpnia zaczęła się żywa dyskusja w branży, na temat źródła polubień postów na tym profilu, które pochodziły od innych stron branżowych niemających wiele wspólnego ze wspomnianą kategorią. Co myślicie o takim precedensie?

Whiskey święci triumfy w Fanpage Trends

Polacy zdają się zmieniać przyzwyczajenia w kwestii wysokoprocentowych alkoholi. W kategorii “Alkohole” dwa największe profile to Ballantine’s w Polsce i Johnnie Walker. Obydwa są obecne także w rankingu według liczby zaangażowanych – a razem z nimi na podium stoi inny gracz z tej samej półki, Jack Daniel’s Polska. Sytuacja polityczna i promocja jabłkowych trunków pomogła cydrowi Cider Inn, który awansował we wspomnianym rankingu o 14 pozycji, angażując 22% użytkowników swojego profilu. Wcześniej wspomniany Johnnie Walker zebrał mnóstwo polubień odnosząc się zaś do historii. Użytkownikom Facebooka bardzo spodobał się bowiem post marki z przypomnieniem o kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Najlepszy post Johnnie Walkera w sierpniu

Najlepszy post Johnnie Walkera w sierpniu

Fanpage Trends i dwie nowe kategorie

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom czytelników, zdecydowaliśmy się wzbogacić raport o kolejne dwie kategorie: “Trenerzy personalni” oraz “Zwierzęta”. Na najwyższym stopniu podium zestawienia pierwszej kategorii znalazła się, jak zapewne wiele osób może się domyślać, Ewa Chodakowska. Stopień niżej uplasowała się żona najsłynniejszego Polskiego piłkarza, czyli Anna Lewandowska. Trzecie miejsce zajął Michał Karmowski.

Najlepsze profile poświęcone trenerom personalnym w Fanpage Trends

Najlepsze profile poświęcone trenerom personalnym w Fanpage Trends

Druga kategoria, jak sama nazwa wskazuje, poświęcona została m.in. produktom i usługom dedykowanym naszym braciom mniejszym. Liderem zestawienia względem liczby fanów jest marka Pedigree Polska, która zgromadziła na Facebooku ponad 130 tys. zwolenników. Tuż za nią uplasowała się marka Bayer z profilem Pies fajny jest, promującym zabezpieczanie zwierzaków przed pasożytami i owadami. Na najniższym stopniu podium uplasowała się natomiast strona Kochamy Zwierzaki! Psy, Koty i wszystkie inne pupile. Pamiętajcie, że jeśli chcecie zgłosić jakąś stronę do naszych raportów, wystarczy kliknąć w link do formularza znajdujący się nad wynikami każdej z kategorii.

Najlepsze profile poświęcone zwierzętom w Fanpage Trends

Najlepsze profile poświęcone zwierzętom w Fanpage Trends

Wskazówki Sotrendera jeszcze ładniejsze

Wskazówki dla Facebooka, Twittera oraz YouTube to funkcjonalność Sotrendera, z której jesteśmy szczególnie dumni, nic więc dziwnego, że staramy się stale ją rozwijać i udoskonalać. W sierpniu wzbogaciliśmy nasze narzędzie o nowy zestaw rekomendacji, tym razem dotyczący angażowania fanów na Facebooku oraz segmentacji behawioralnej jego użytkowników. Dodatkowo wszystkie wskazówki przeszły metamorfozę, po której są jeszcze większe i czytelniejsze niż dotyczas. Jesteśmy niezmiernie ciekawi, co o nich sądzicie!

Nowy wygląd wskazówek Sotrendera

Nowy wygląd wskazówek Sotrendera

Zapraszamy do lektury sierpniowego wydania raportu Fanpage Trends!

Do góry
Do góry

Podobne posty