Czy treści, które użytkownicy oglądają w swoich News Feedach angażują ich coraz mniej, mimo że administratorzy stron płacą coraz więcej za reklamę? Czy zasięgi po zmianach EdgeRanku wciąż spadają, a zasięg płatny przewyższył już zasięg organiczny? Te i inne wątpliwości postanowiliśmy rozwiać w majowym Sotrender Research Insight.

Na podstawie statystyk Sotrendera zbieranych w oparciu o Facebook Insights zbadaliśmy efektywność 1 083 polskich profili, z których każdy posiadał przynajmniej 1 000 fanów i sprawdziliśmy, jak w czasie zmieniał się odsetek osób, które zaangażowały zamieszczone treści. Okazało się, że…

Lato bez zmian

Nadchodzące wielkimi krokami lato nie wróży nic dobrego dla specjalistów w dziedzinie marketingu na Facebooku. Ostatnie dwa lata wiązały się ze znacznymi zmianami relatywnego zaangażowania, jednak po jego wzroście w drugiej połowie 2013 r., aktywność użytkowników znów zaczęła spadać. Jeśli porównamy styczeń do kwietnia br., na każdy tysiąc osób, które zobaczyły stronę, angażował się przeciętnie 1 użytkownik mniej. Z czego wynika spadek zaangażowania?

Zaangażowanie - zmiany w czasie

Zaangażowanie – zmiany w czasie

Opłacalność płacenia za zasięg

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przeanalizowaliśmy efektywność 80 tys. postów, opublikowanych w okresie od grudnia 2013 r. do maja 2014 r. przez ponad 650 profili. Jak się okazało, od lutego zasięg całkowity szybko wzrasta. W maju, w porównaniu do grudnia, posty zobaczyło o 5% więcej fanów. Nie ma tu jednak powodów do radości – u źródeł leży zasięg płatny, który po raz pierwszy na przełomie stycznia i lutego przewyższył zasięg organiczny. Jego wzrost nie oznacza jednak wzrostu przeciętnego zaangażowania, a reguła się potwierdza: użytkownicy coraz rzadziej angażują się w zobaczone treści.

Na podstawie zbudowanego modelu ekonometrycznego stwierdzamy, że to zasięg wirusowy, a w drugiej kolejności organiczny, mają największy wpływ na relatywną liczbę zaangażowanych. Każdy tysiąc użytkowników, którzy zobaczyli post dzięki aktywności znajomego, zaangażuje przeciętnie ponad osiemdziesięciu fanów więcej, niż w przypadku tysiąca osób, które zobaczyły post za pośrednictwem reklamy.

Zasięg i zaangażowanie - zmiany w czasie

Zasięg i zaangażowanie – zmiany w czasie

Ostatnie pół roku nie przyniosło istotnej poprawy zasięgu wirusowego. Niestety, nie zanosi się też na to, żeby zasięg organiczny zaczął wzrastać latem. Zastanawiasz się, jak poprawić efektywność swoich postów?