Sotrender Research Insight – zasięg płatny przewyższa organiczny

Czy treści, które użytkownicy oglądają w swoich News Feedach angażują ich coraz mniej, mimo że administratorzy stron płacą coraz więcej za reklamę? Czy zasięgi po zmianach EdgeRanku wciąż spadają, a zasięg płatny przewyższył już zasięg organiczny? Te i inne wątpliwości postanowiliśmy rozwiać w majowym Sotrender Research Insight.

Na podstawie statystyk Sotrendera zbieranych w oparciu o Facebook Insights zbadaliśmy efektywność 1 083 polskich profili, z których każdy posiadał przynajmniej 1 000 fanów i sprawdziliśmy, jak w czasie zmieniał się odsetek osób, które zaangażowały zamieszczone treści. Okazało się, że…

Lato bez zmian

Nadchodzące wielkimi krokami lato nie wróży nic dobrego dla specjalistów w dziedzinie marketingu na Facebooku. Ostatnie dwa lata wiązały się ze znacznymi zmianami relatywnego zaangażowania, jednak po jego wzroście w drugiej połowie 2013 r., aktywność użytkowników znów zaczęła spadać. Jeśli porównamy styczeń do kwietnia br., na każdy tysiąc osób, które zobaczyły stronę, angażował się przeciętnie 1 użytkownik mniej. Z czego wynika spadek zaangażowania?

Zaangażowanie - zmiany w czasie

Zaangażowanie – zmiany w czasie

Opłacalność płacenia za zasięg

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przeanalizowaliśmy efektywność 80 tys. postów, opublikowanych w okresie od grudnia 2013 r. do maja 2014 r. przez ponad 650 profili. Jak się okazało, od lutego zasięg całkowity szybko wzrasta. W maju, w porównaniu do grudnia, posty zobaczyło o 5% więcej fanów. Nie ma tu jednak powodów do radości – u źródeł leży zasięg płatny, który po raz pierwszy na przełomie stycznia i lutego przewyższył zasięg organiczny. Jego wzrost nie oznacza jednak wzrostu przeciętnego zaangażowania, a reguła się potwierdza: użytkownicy coraz rzadziej angażują się w zobaczone treści.

Na podstawie zbudowanego modelu ekonometrycznego stwierdzamy, że to zasięg wirusowy, a w drugiej kolejności organiczny, mają największy wpływ na relatywną liczbę zaangażowanych. Każdy tysiąc użytkowników, którzy zobaczyli post dzięki aktywności znajomego, zaangażuje przeciętnie ponad osiemdziesięciu fanów więcej, niż w przypadku tysiąca osób, które zobaczyły post za pośrednictwem reklamy.

Zasięg i zaangażowanie - zmiany w czasie

Zasięg i zaangażowanie – zmiany w czasie

Ostatnie pół roku nie przyniosło istotnej poprawy zasięgu wirusowego. Niestety, nie zanosi się też na to, żeby zasięg organiczny zaczął wzrastać latem. Zastanawiasz się, jak poprawić efektywność swoich postów?

Do góry
Do góry

Podobne posty