#FanpageTrends styczeń 2014 r. – mrożą krew w żyłach

Za oknami trochę jakby cieplej, a w #FanpageTrends mrożące krew w żyłach informacje. W ramach realizacji noworocznych postanowień po raz kolejny przetasowaliśmy zawartość rankingów, pozostawiając za sobą kilka ofiar. Naszą radość z powitania #YouTubeTrends przyćmiło pożegnanie z Robertem Lewandowskim, Mother Power, STUNTnews, StuntersBlog i CarTurismo. Z nutką nostalgii zapraszamy do lektury styczniowego raportu!

Żegnamy stare…

Najważniejszą z podjętych przez nas ostatnio decyzji jest wykluczenie z rankingów #FanpageTrends stron, których fani w więcej niż 50% pochodzą spoza Polski. Najbardziej widoczną konsekwencją tej decyzji jest pożegnanie strony Roberta Lewandowskiego, która zajmowała do tej pory pierwsze miejsce w rankingu stron polskojęzycznych. Tak wysoka pozycja piłkarza była wynikiem przede wszystkim sukcesów Lewandowskiego, ale także “międzynarodowości” jego wyczynów, która przełożyła się na wielu zagranicznych fanów jego profilu. W efekcie tylko 22% fanów profilu Lewego pochodziła z Polski. Na pierwszą pozycję wśród największych stron polskojęzycznych wracają więc Serce i Rozum, a profil Kamila Bednarka czyni honory najbardziej lubianego przez Polaków fanpage’a poświęconego osobie. Najliczniejsze zmiany nastąpiły w kategorii Motoryzacja. Zniknęły strony StuntersBlog, STUNTnews, i CarTurismo. Profile posiadały jedynie po 22-29% polskich fanów. W grudniowym raporcie strony zajmowały 2, 9 i 11 miejsce pod względem liczby fanów w tej kategorii. Ostatnią stroną, której nie zobaczymy w rankingach jest strona fundacji Mother Power, która wyśmienicie radziła sobie ze zdobywaniem również zagranicznych fanów i zawstydziła konkurencję najlepszym postem zeszłego roku. Fani z Polski stanowili jednak tylko 13, 5% wszystkich fanów profilu.

Profile, które rozstają się z #FanpageTrends

Profile, które rozstają się z #FanpageTrends

…i witamy nowe profile w #FanpageTrends

Z kilkoma profilami się pożegnaliśmy, a inne witamy. Wśród nich znalazła się strona marki Realash, producenta odżywki do rzęs, jedna z najbardziej angażujących polskich stron. W kategorii Kosmetyków osiągnęła najwyższy wynik Interactivity Index oraz średniej dziennej liczby osób, które o tym mówią. W kategorii Muzyka sukcesy odnosi idol nastolatek, Dawid Kwiatkowski. Strona 17-letniej gwiazdy jest na czele rankingu według Interactivity Index obok Peja Slums Attack i dwukrotnie przebija wynik kolejnego w tym rankingu Bednarka. Warto zwrócić uwagę na stronę Gryfnie, która dołączyła do kategorii Regiony i zajęła w niej pierwsze miejsce pod względem wielkości. Zarówno fanapage, jak i blog w ciekawy sposób przybliżają kulturę Śląska, skupiając się na “ślonskij godce”. Z kolei w kategorii Sport Football Moja Pasja to trzecia najbardziej angażująca strona po Chodakowskiej i Błaszczykowskim, prowadząca w rankingu według Interactivity Index. Znalazła się też w zestawieniu wszystkich stron polskojęzycznych pod względem liczby zaangażowanych, wyróżniając się odsetkiem zaangażowanych na poziomie 141%. Mamy także nowego lidera rankingu Uczelni. Viamoda Industrial to szkoła wyższa oferująca kształcenie w kierunkach związanych z szeroko rozumianą modą. Strona ma 34 tys. fanów. Jednak zamiast wzrastać, liczba fanów Viamoda spada, nie mniej jednak pozycja lidera nie wydaje się być zagrożona. To tylko najważniejsze, naszym zdaniem debiuty w #FanpageTrends. Wszystkim niewymienionym wyżej profilom, które także debiutują w styczniu w #FanpageTrends, również kibicujemy i mamy nadzieję, że już niedługo zobaczymy Was w czołówkach rankingów!

Profile, które debiutują w #FanpageTrends

Profile, które debiutują w #FanpageTrends

Sotrender Research Insight

W styczniowym wydaniu Sotrender Research Insight zdecydowaliśmy się zbadać, jak typ posta wpływa na wywoływane przez niego aktywności. Analizie poddaliśmy posty opublikowane przez administratorów komercyjnych profili w styczniu 2014. Okazało się, że teksty najlepiej zbierają komentarze, wideo zaś – polubienia. Najchętniej udostępniane posty zawierają treści multimedialne. Dokładne wyniki znajdziecie w raporcie.

Typ posta a przeciętna liczna polubień oraz komentarzy

Posty ze zdjęciem zbierają najwięcej zarówno komentarzy jak i polubień, jednak na drugim miejscu są w pierwszym przypadku statusy tekstowe, a w drugim posty zawierające wideo.

Co u nas?

W Sotrenderze Trends gonią Trends… Jeszcze nie ochłonęliśmy po całorocznym wydaniu #FanpageTrends, a zajęliśmy się przygotowaniem kolejnego raportu, tym razem dotyczącego YouTube. Ktoś jeszcze nie widział #YouTubeTrends? Gorrrrrąco zachęcamy do nadrobienia zaległości, bo choć prezentujemy pierwsze YouTubowe rankingi z pewną nieśmiałością, to i tak jesteśmy z nich bardzo dumni! 🙂 Poza tym nadal jesteśmy zachwyceni Kalifornią i cieszymy się z naszych pięknych amerykańskich wizytówek 🙂

IMG_0330_cut

Sto lat Facebooku!

Facebook świętuje 10. urodziny i ma się całkiem nieźle. Czwarty kwartał ub. roku przyniósł portalowi rekord dochodu z mobile, który wyniósł o 63% więcej niż z tego samego okresu poprzedniego roku. Miesięcznie z Facebooka aktywnie korzystało ponad 1, 23 mld użytkowników, z czego 945 mln za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Na spotkaniu dotyczącym wyników Facebooka z czwartego kwartału Mark Zuckerberg nakreślił kierunki strategicznego rozwoju firmy. Zapowiedział, że na stałe w strategię firmy mają się wpasować działania grupy zajmującej się sztuczną inteligencją. AI pomoże firmie lepiej zrozumieć, jak wszystko jest połączone i co tak na prawdę się dzieje na Facebooku i jeszcze lepiej realizować jej cele. Nieśmiałym początkiem tego kierunku jest Graph Search, który niebawem ma być dostępny również na urządzeniach mobilnych. Należy jednak podkreślić, że ma to być długodystansowa strategia, której efekty ciężko w chwili obecnej przewidzieć. Zarówno Graph Search jak i Trending Topics są na razie na początku swojej drogi i będą rozwijane jeszcze przez długie lata.

Zapraszamy do lektury styczniowego wydania #FanpageTrends!

Do góry
Do góry

Podobne posty