Fanpage Trends Grudzień 2012Fanpage Trends Polska Styczeń 2013

Witamy w nowym, świeżym, jeszcze pachnącym roku 2013 i żegnamy stary podsumowaniem grudnia na Facebooku. Z tej okazji  przygotowujemy  również podsumowanie roku w formie infografiki. Znajdziecie w nim zbiorcze statystyki z pożegnanego 2012 – policzymy dla Was lajki, komentarze, posty, pokażemy jak rosły nam fanpage, jakie strony, branże i posty radziły sobie najlepiej. Trzymajcie rękę na pulsie, lubcie nas na Facebooku i śledźcie blog Sotrender, a będziemy informowali na bieżąco. A w międzyczasie rzućmy okiem na to, co się działo na Facebooku w grudniu. Pełny raport jak co miesiąc dostępny na naszej stronie Fanpage Trends.

Wyścigi największych

O miejsca na podium rankingu największych ścigają się operatorzy sieci komórkowych z serwisami rozrywkowymi . Demotywatorom udało się do końca miesiąca utrzymać tytuł największego polskiego profilu, choć Serce i Rozum praktycznie mu dorównały wielkością, co oznacza również, że zostały drugą polską stroną, którą polubiło 1, 5 miliona fanów. Dotychczasowe tempo wzrostu profilu ulubionych brand heroes internautów wróży przejęcie pierwszego miejsca już w styczniowym rankingu. Kolejna walka toczy się o miejsce czwarte – choć w zeszłym miesiącu Orange dogonił wielkością Kwejka. Druga największa rozrywkowa strona nie dała się wyprzedzić osiągając w grudniu duży w porównaniu do poprzednich miesięcy przyrost liczby fanów. Czy nowy rok przyniesie szczęście telekomunikacji czy rozrywce, przekonamy się niebawem.

Łapiemy memy

W grudniu najlepsze posty to żebrolajki – jeden z hitów roku 2012. Dwa posty na czele grudniowego rankingu wykorzystują formułę „wpisz X i zobacz, co się stanie”. Dla wszystkich zainteresowanych najlepiej „sprzedającymi się” treściami (w tym oczywiście żebropostami) przygotowaliśmy nowy produkt. Memetrender pozwoli na sprawdzenie najpopularniejszych memów w różnych branżach w ostatnich dniach na przestrzeni wybranego zakresu czasu. Wersję bezpłatną prezentujemy na stronie Memetrender. Po więcej szczegółów odsyłamy do artykułu o narzędziu na blogu.

Do serca przytul psa

Mafia dla psaW świątecznej gorączce nie zapominamy o „braciach mniejszych”. Sotrender został patronem medialnym Pet Patrol – bardzo cieszymy się ze współpracy  i zapraszamy do zapoznania się  ze stroną akcji na Facebooku. W grudniu w akcje charytatywne angażuje się również Rysiek z klanu – jako gangster agituje na rzecz Fundacji Przytul Psa w spocie Mafia dla psa.

Facebook czyli zmiany – nowe wpisy, aplikacje, wydarzenia i ograniczenia

Grudzień tak jak poprzednie miesiące obfitował w zmiany, nowe opcje i propozycje Facebooka. Dzięki ostatnim zmianom obsługi wpisów, łatwiej jest dodać zdjęcia dzięki opcji „przeciągnij i upuść”, a w aplikacji mobilnej można synchronizować zdjęcia z domyślnego folderu. Jeśli już mówimy o mobile, podobno nowa aplikacja na Androida działa dwukrotnie szybciej niż dotychczas. Sprawdzaliście?

Wprowadzono nowe funkcje w wydarzeniach –użytkownicy mogą zaplanować powtarzające się wydarzenia do zaplanowania comiesięcznych lub cotygodniowych spotkań. Dzięki nowej opcji będzie można utworzyć nowe wydarzenia na podstawie poprzednio planowanych. W nowym wydarzeniu powtórzone będą szczegóły, a także lista zaproszonych gości, a edytować będzie można potrzebne elementy, takie jak na przykład data lub miejsce wydarzenia.

Facebook uprościł sposób wyświetlania polecanych stron. W zakładce polub strony już nie znajdziemy stron podzielonych na kategorie, a jedną długą listę dobranych dzięki analizie lokalizacji, zainteresowań, ale też powiązań ze znajomymi.

Przed świętami prowadzący strony dostali podpowiedzi w polu statusu, czym podzielić się z fanami. Na Sylwestra z kolei Facebook zaproponował nam, że zaplanujemy noworoczne życzenia wcześniej w specjalnie do tego stworzonej aplikacji, a on już je wyśle za nas na czas.

Zmiany w Facebooku obejmują także nowe restrykcje. Ostatnia zmiana w regulaminie ogranicza do 20% obrazu tekst, który jest zawartością sponsorowanych postów i reklam, a także zdjęć w tle. Te ostatnie nie mogą też zawierać informacji handlowych, danych kontaktowych czy nawet „wezwania do działania” – ani w formie haseł typu „Kup już dziś”, ani w formie linków do akcji Facebookowych, takich jak polubienie czy udostępnienie strony. Zasadne jednak jest pytanie, czy takie prawa będą przestrzegane przez użytkowników. Być może większość w ogóle nie zwróci na nie uwagi, jak to bywa z innymi przepisami, takimi jak zakaz wykorzystywania natywnych funkcji Facebooka do przeprowadzania konkursów.

 

O Autorze

Hubert Tworkowski

Sales manager with over 8 years of experience in new media, with a profound knowledge of sales techniques, both from the position of a client and an agency.