Rok 2020 był rokiem dynamicznych zmian: w gospodarce, świadomości internautów, ale także w najbliższym otoczeniu rynkowym Twojej marki. 

Media społecznościowe były z kolei jednym z kluczowych form kontaktu z klientami, zarówno dla marek, które w digitalu działają od dawna, jak i dla tych, które dopiero zaistniały w internecie. Jak radziły sobie w tej nowej rzeczywistości? Jak na ich tle wypadła Twoja marka? 

Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu stworzyliśmy badanie, które umożliwi zidentyfikowanie dominujących trendów w minionych miesiącach w danej branży. Pozwoli to dostosować ofertę i działania marketingowe do nowych, zmienionych oczekiwań Twoich klientów. 

Wyniki naszego badania są zestawieniem nie tylko kluczowych wskaźników dla danej marki, ale także przedstawieniem ich na tle konkurencji. Punktem wyjścia są nasze autorskie wskaźniki: Engagement Score, Emotions Score oraz Product Experience Score. 

Do przygotowania raportu wykorzystujemy również inne źródła danych, m.in. Facebooka, Instagrama, czy Google Trends, dzięki czemu jesteśmy w stanie przeanalizować, jak użytkownicy internetu poszukiwali informacji o danej marce czy całej branży. 

Engagement Score 

Pierwszy z opracowanych przez nas wskaźników to Engagement Score, który informuje o popularności treści w minionych miesiącach. Bazuje on na takich miarach jak: liczba reakcji na post, komentarzy i udostępnień, jest to więc zagregowany wskaźnik zaangażowania

Porównanie zaangażowania to jedna z głównych miar oceny popularności i efektywności strategii komunikacji marki. Jak pewnie wiecie, bazujemy na niej m.in. tworząc comiesięczne raporty Facebook Trends, stąd sama koncepcja takiego wskaźnika powinna być Wam już znana.

Engagement Score

wskaźnik Engagement Score

Engagement Score może być pomocny przy wyznaczaniu KPI na kolejny rok czy kwartał. W ramach tego wskaźnika możemy analizować zaangażowanie nie tylko na wskazanych profilach, ale również średnie zaangażowanie w naszej branży i porównać go z konkurencją.

Emotions Score

Czy samo wysokie zaangażowanie będzie zawsze dobrą miarą efektywności strategii social media? 

Jak wynika z naszej analizy firm kurierskich, ważne jest także to, jakie nasza komunikacja wywołuje emocje. W końcu sytuacja, gdy na profilu marki publikowanych jest wiele, jednak wyłącznie negatywnych komentarzy nie jest spełnieniem marzeń żadnego marketera. 

Emotions Score jest agregatem informującym, z jakim natężeniem sentymentu przyjmowane są treści na profilu marki. Bazuje na wydźwięku komentarzy pod postami i jest tym wyższy, im większa jest przewaga reakcji o wydźwięku pozytywnym nad tymi o wydźwięku negatywnym.

Porównanie sentymentu to miara niezbędna do oceny jakości komunikacji marki. Samo wysokie zaangażowanie nie jest jeszcze miarą sukcesu i zdobycia przewagi nad konkurencją. 

Emotions Score

wskaźnik Emotions Score

Do badania wydźwięku komentarzy i wyznaczania Emotions Score wykorzystujemy nasze autorskie modele sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego. Z ich działaniem mogliście zetknąć się już korzystając z moderacji w naszym narzędziu. 

Wskaźnik Emotions Score, podobnie jak Engagement Score, możemy wykorzystać, by wyznaczać KPI lub ocenić skuteczność dotychczasowych działań na poziomie branży czy bezpośredniej konkurencji. 

Product Experience Score

Z kolei Product Experience Score jest agregatem emocji związanych z dyskusjami o konkretnych produktach na profilu marki. Bazuje na wydźwięku (sentymencie) komentarzy pod postami, w których wymienione są poszczególne produkty – wskazuje, które z nich wzbudzają pozytywne, a które negatywne emocje.

Porównanie sentymentu produktów (Twojej marki oraz konkurencji) to główna miara by ocenić, jak klienci postrzegają produkty Twojej marki i ich jakość. 

Product Experience Score

wskaźnik Product Experience Score

Tego typu analiza pozwoli na szerszy ogląd na sytuację marki i jej produktów – jak na przestrzeni ostatnich miesięcy były postrzegane i co mogło mieć na to wpływ. 

Poznaj pozycję strategiczną marki 

Niezależnie, jaką marką zarządzamy, kluczowa jest analiza i świadomość, jak jest ona postrzegana na tle konkurencji. Wychodząc z założenia, że składa się na to wiele czynników, łączna analiza naszych dwóch wskaźników – Engagement Score i Emotions Score – pozwala wyznaczyć pozycję strategiczną marki

pozycja strategiczna marki

Wielkość punktów odzwierciedla liczbę fanów profilu

Nasza analiza pozwala odpowiedzieć na pytania: 

  • Które marki faktycznie były dla nas konkurencją w minionych miesiącach? Być może oprócz marki X, z którą konkurujemy od lat, na przestrzeni miesięcy pojawił się nowy gracz na naszym rynku?
  • Czym nasza marka wyróżniała się na tle konkurencji? W czym była lepsza? 
  • Czego brakuje w komunikacji naszej marki w porównaniu do działań konkurencji? Publikowane treści są zbyt mało angażujące, czy pojawiają się inne problemy, które utrudniają budowanie zaufania fanów i dalszą ekspansję? 
  • Dlaczego zaangażowani fani to nie zawsze zadowoleni konsumenci? 

Oczywiście powinniśmy aspirować do grona marek, które nie tylko potrafią skutecznie zaangażować swoją społeczność, ale budzą również pozytywne emocje. Warto jednak obserwować konkurentów, by wiedzieć, jak skuteczniej angażować fanów i na jakie treści odbiorcy chętnie reagują. Uważna obserwacja pozwoli również uniknąć błędów popełnianych przez inne marki. 

Dodatkowo, bazując na wskaźniku Engagement Score i Emotions Score, jesteśmy w stanie przeanalizować kondycję marki w czasie – na przestrzeni ostatniego roku, a w miarę potrzeby także w porównaniu do lat poprzednich. 

Pomijając sytuację finansową firmy, warto wiedzieć, jaki pandemia faktycznie miała wpływ na postrzeganie naszej marki. Czy działania, które były podejmowane na przestrzeni roku miały (pozytywny bądź negatywny) wpływ na odczucia naszych odbiorców względem naszych działań i produktów?

pozycja strategiczna marki

Podsumowując, wykres przedstawiający dynamikę pozycjonowania marki w czasie pozwoli:

  • zrozumieć kondycję marki w trendzie czasowym,
  • ocenić skuteczność dotychczasowej strategii,
  • efektywnie zaplanować kolejne działania marketingowe.

Rozpocznij 2021 rok z kompleksową wiedzą na temat swojej marki 

Początek roku to zawsze dobry moment, by na spokojnie przeanalizować kondycję marki na wszystkich płaszczyznach. Dzięki analizie, którą możemy dla Was wykonać, znacznie łatwiejsze będzie nie tylko zrozumienie sytuacji w danej branży, poznanie oczekiwań klientów, ale także dopracowanie strategii na kolejne miesiące. 

Więcej o analizie trendów w procesie budowania strategii marketingowej oraz o samym raporcie rozmawialiśmy na jednym z naszych webinarów. Zachęcamy do jego odsłuchania, jeśli temat ten Was interesuje. 

Zaś jeśli jesteście zainteresowani naszym raportem i chcielibyście porozmawiać o szczegółach, zachęcamy do wypełnienia formularza poniżej bądź do bezpośredniego kontaktu z nami na adres sales@sotrender.com

O Autorze

Klaudia Żyłka

Marketing Team Lead

Instagram, dogs, books and food lover. Former student at Warsaw University and Malmö University. Improving her marketing skills every day. Proud owner of DIMAQ certificate