Interactivity Index to wskaźnik zliczający wszystkie aktywności dziejące się w obrębie fanpage’a. Każda z aktywności posiada inną wagę np. polubienie posta ma mniejszą wartość niż skomentowanie.

Jak więc dokładnie mierzymy Interactivity Index?

Wskaźnik Interactivity Index

Sposób wyliczania Interactivity Index (InI) jest stosunkowo prosty i wygląda następująco:

  • Reakcja (np. polubienie) = 1
  • Komentarz = 4
  • Post (status tekstowy lub status multimedialny, np. zdjęcie, link do YouTube) = 12
  • Udostępnienie = 16

Różne wagi odzwierciedlają różne znaczenie poszczególnych rodzajów interakcji z treścią oraz proporcje w występowaniu poszczególnych aktywności na Facebooku – ogólnie rzecz biorąc, użytkownicy znacznie częściej i chętniej „lajkują” czy głosują niż np. wrzucają własne multimedia.

Relative Interactivity

Warto wspomnieć też o drugim wskaźniku – Relative Interactivity (Rel InI), który bierze pod uwagę tylko aktywności fanów i wielkość fanpage’a. Co to daje? Przy porównaniach różnych stron, często musicie stawiać czoła pytaniom ze strony klientów w stylu: „A czemu oni mają więcej aktywności?“. Najprostszą odpowiedzią jest: „A bo mają więcej fanów“. Jednak nie zawsze to wystarczy, dlatego też został stworzony Relative Interactivity Index, który pomoże wam odpowiedzieć na pytania klientów i bardzo często postawi Was w dobrym świetle. Wskaźnik Rel InI tak naprawdę mówi o jakości fana, a jeszcze bardziej upraszczając – ile aktywności przypada na 1000 fanów.

Wzór wyliczania: Relative Interactivity Index = InI fanów / liczbę fanów *1000.

InI i Rel InI w praktyce

Zobaczmy, jak w praktyce wygląda analiza wskaźnika InI oraz Rel InI. Do naszej przykładowej analizy wzięliśmy pod uwagę 3 profile linii lotniczych.

W rankingu liczby fanów sytuacja wyglądałaby następująco:

  1. Emirates – 10 066 983
  2. Wizzair – 3 181 833
  3. Air Canada – 1 380 989

Na wykresie Interactivity Index – bez zaskoczenia. Emirates jako największy profil przoduje (choć nie każdego dnia aż tak znacząco), Wizzair oraz Air Canada wypadają znacznie słabiej.

Interactivity Index w grupie linii lotniczych

Interactivity Index w grupie linii lotniczych

Rozpocznij analizę swojego profilu na Facebooku

Teraz spójrzmy na wykresy przedstawiające Relative Interactivity.

W tym przypadku ponownie wygrywa profil Emirates. O połowę mniejsze średnie Relative Interactivity ma Air Canada (czyli profil najmniejszy spośród tej trójki), z kolei najsłabiej wypada Wizzair, który jest profilem niespełna 3 razy większym od Air Canada.

Gdyby nie znaczny wzrost zaangażowania na stronie Emirates 4 grudnia, różnica w Relative Interactivity między Emirates a Air Canada byłaby jeszcze mniejsza.

Relative Interactivity Index dla Emirates

Relative Interactivity Index dla strony Emirates

 

Relative Interactivity Index dla Wizzaira

Relative Interactivity Index dla Wizzaira

 

Relative Interactivity Index dla Air Canada

Relative Interactivity Index dla Air Canada

Air Canada, mimo że jest profilem znacznie mniejszym do Wizzaira, może pochwalić się znacznie bardziej zaangażowanymi użytkownikami (większą liczbą aktywności). 

/ Po zmianach API w 2018 roku dla profili globalnych nie ma możliwości przedstawienia wskaźnika Relative Interactivity Index. /

Mamy nadzieję, że ten przykład rozwieje ewentualne wątpliwości i nasuwające się pytania.

Rozpocznij analizę swojego profilu na Facebooku

Podobne wskaźniki wprowadziliśmy również do analizy profili na Twitterze oraz kanałów na Youtube.